Home Aktualności Przygotuj się na mróz. 5 porad od ZWiK, które pozwolą uniknąć zimowych awarii
Aktualności

Przygotuj się na mróz. 5 porad od ZWiK, które pozwolą uniknąć zimowych awarii

163
zimowe awarie

Temperatury właściwie z dnia na dzień spadły poniżej zera, a zima jak co roku zaskoczyła w najmniej spodziewanym momencie. Część z nas być może nie spodziewała się mrozów i nie poczyniła odpowiednich przygotowań. Naprzeciw wyszedł szczeciński Zakład Wodociągów i Kanalizacji, który radzi, jak zadbać o instalacje wodociągowe. To bardzo ważny temat, bo pozwoli na uniknięcie kosztownych awarii.

 

Zadbanie o odpowiedni stan techniczny przyłączy wody leży po stronie właściciela lub zarządcy nieruchomości. Szczeciński Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie przypomina, że warto zabezpieczyć przed mrozem przyłącze wodociągowe, węzły, studzienki i pomieszczenia wodomierzowe. 

– Ochrona przed przemarznięciem instalacji nie wymaga wielkiego zachodu, a wykonanie kilku prostych czynności uchroni nas przed sporymi kłopotami – mówi Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa ZWiK-u. – Bez odpowiednich zabezpieczeń grozi nam zamarznięcie instalacji wodociągowej, uszkodzenia i awarie. 

Zadbanie o przyłącza lub studnie zmniejsza ryzyko awarii np. pęknięcia rur i niekontrolowanego wycieku wody. Prawidłowo wykonane zabezpieczenie pozwoli też uniknąć niepotrzebnych wydatków związanych z kosztami odmrożenia czy napraw. Co zatem trzeba zrobić, żeby ich nie doświadczyć? Oto pięć porad, o których każdy z nas powinien pamiętać. 

  • W przypadku pomieszczeń, w których znajduje się wodomierz, należy zamknąć oraz uszczelnić drzwi i okna, wstawić brakujące szyby lub zabezpieczyć ewentualne szczeliny w ścianach przed mrozem.
  • Studzienki wodomierzowe trzeba oczyścić ze śmieci i liści, opróżnić z zalegającej wody i ocieplić właz, kładąc dodatkową izolację np. ze styropianu.
  • Wodomierze lub rury wodociągowe przechodzące przez nieogrzewane pomieszczenia powinno się ocieplić poprzez owinięcie tkaninami lub zastosowanie pianek izolacyjnych.
  • Na oddzielną uwagę zasługują instalacje wodociągowe w domkach lub innych budynkach wykorzystywanych jedynie w okresie letnim. W takich przypadkach zabezpieczenie polega na zamknięciu zaworów i odwodnieniu rur jeszcze przed okresem mrozów.
  • Warto pamiętać również o gumowych wężach ogrodowych. Woda podczas zamarzania zmienia swoją objętość, dlatego najlepiej schować je do cieplejszych pomieszczeń.

Powiązane artykuły

AktualnościW regionie

Śmiertelny wypadek na poligonie. Pojazd gąsienicowy przejechał dwóch żołnierzy

Około godziny 9:30 na terenie Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko doszło do tragicznego...

Aktualności

Miasto Szczecin przekaże ponad 1,7 mln zł na dodatkowe połączenia na trasach SKM

Miasto Szczecin przekaże ponad 1,7 mln zł na dodatkowe połączenia na trasach...

Aktualności

Jak to jest z czystością znaków drogowych? Ten przykład jest rażący

Jednym z zadań Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego jest utrzymanie w czystości...

Aktualności

Zielona woda w kranie. Czy jest to niebezpieczne? 

Dzisiaj ruszyła akcja Szczecińskiej Energetyki Cieplnej, mająca za zadanie wykryć pewne nieprawidłowości...