Home Aktualności Przygotuj się na mróz. 5 porad od ZWiK, które pozwolą uniknąć zimowych awarii
Aktualności

Przygotuj się na mróz. 5 porad od ZWiK, które pozwolą uniknąć zimowych awarii

176
zimowe awarie

Temperatury właściwie z dnia na dzień spadły poniżej zera, a zima jak co roku zaskoczyła w najmniej spodziewanym momencie. Część z nas być może nie spodziewała się mrozów i nie poczyniła odpowiednich przygotowań. Naprzeciw wyszedł szczeciński Zakład Wodociągów i Kanalizacji, który radzi, jak zadbać o instalacje wodociągowe. To bardzo ważny temat, bo pozwoli na uniknięcie kosztownych awarii.

 

Zadbanie o odpowiedni stan techniczny przyłączy wody leży po stronie właściciela lub zarządcy nieruchomości. Szczeciński Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie przypomina, że warto zabezpieczyć przed mrozem przyłącze wodociągowe, węzły, studzienki i pomieszczenia wodomierzowe. 

– Ochrona przed przemarznięciem instalacji nie wymaga wielkiego zachodu, a wykonanie kilku prostych czynności uchroni nas przed sporymi kłopotami – mówi Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa ZWiK-u. – Bez odpowiednich zabezpieczeń grozi nam zamarznięcie instalacji wodociągowej, uszkodzenia i awarie. 

Zadbanie o przyłącza lub studnie zmniejsza ryzyko awarii np. pęknięcia rur i niekontrolowanego wycieku wody. Prawidłowo wykonane zabezpieczenie pozwoli też uniknąć niepotrzebnych wydatków związanych z kosztami odmrożenia czy napraw. Co zatem trzeba zrobić, żeby ich nie doświadczyć? Oto pięć porad, o których każdy z nas powinien pamiętać. 

  • W przypadku pomieszczeń, w których znajduje się wodomierz, należy zamknąć oraz uszczelnić drzwi i okna, wstawić brakujące szyby lub zabezpieczyć ewentualne szczeliny w ścianach przed mrozem.
  • Studzienki wodomierzowe trzeba oczyścić ze śmieci i liści, opróżnić z zalegającej wody i ocieplić właz, kładąc dodatkową izolację np. ze styropianu.
  • Wodomierze lub rury wodociągowe przechodzące przez nieogrzewane pomieszczenia powinno się ocieplić poprzez owinięcie tkaninami lub zastosowanie pianek izolacyjnych.
  • Na oddzielną uwagę zasługują instalacje wodociągowe w domkach lub innych budynkach wykorzystywanych jedynie w okresie letnim. W takich przypadkach zabezpieczenie polega na zamknięciu zaworów i odwodnieniu rur jeszcze przed okresem mrozów.
  • Warto pamiętać również o gumowych wężach ogrodowych. Woda podczas zamarzania zmienia swoją objętość, dlatego najlepiej schować je do cieplejszych pomieszczeń.

Powiązane artykuły

AktualnościKulturaLifestyle

Przybywa ulicznych artystów. Na Deptaku Bogusława, w komunikacji miejskiej i wielu innych miejscach

Zarówno młodzi, jak i wiekowi artyści. Jednym zależy na pokazaniu swojego talentu,...

Aktualności

W Szczecinie coraz mniej mieszkańców. Przybywa ich w ościennych gminach?

Liczba mieszkańców Szczecina spadła do 390 tysięcy; mimo napływu cudzoziemców, przede wszystkim...

AktualnościHistoria

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Szczecin. Co zostawił po sobie?

Te siedem godzin i piętnaście minut zmieniły szczecinian i miasto na zawsze....

AktualnościEdukacjaKultura

Namaluj sobie herb Szczecina

W dniu dziecka do niezależnych szczecińskich księgarni trafił „Szczeciner dla dzieci” –...