Home Biznes i inwestycje Przy Deptaku Bogusława będzie nowa kawiarnia. Wcześniej był tu kebab
Biznes i inwestycjeLifestyle

Przy Deptaku Bogusława będzie nowa kawiarnia. Wcześniej był tu kebab

7.9k

Po miesiącach pustki pawilon przyległy do kamienicy pod adresem al. Wojska Polskiego 29 zyska nowe oblicze. 

 

Ale zanim przejdziemy do sedna, warto co nieco powiedzieć o tym, jak to było z tą kamienicą od początku…

Neoklasycystyczna kamienica przy dzisiejszym placu Zgody została wzniesiona pod koniec XIX wieku. Śródmiejski odcinek ówczesnej Falkenwalder Strasse w tym czasie wielkomiejskiego charakteru – obie pierzeje zabudowano czterokondygnacyjnymi kamienicami, ulica zyskała brukowaną nawierzchnię i oświetlenie, posadzono wiele drzew, a środkiem jezdni poprowadzono pierwszą linię tramwaju konnego, otwartą w 1879 roku. Zelektryfikowana w 1897 roku trasa służyła szczecinianom aż do 1973 roku. 

Jej pierwszym właścicielem był lokalny restaurator Hermann Schulz, który w charakterystycznym pawilonie urządził restaurację. Co ciekawe, posiadał on również inny obiekt, zlokalizowany przy dzisiejszej ulicy Zwierzynieckiej. Na próżno go szukać w tej okolicy, ponieważ jej zabudowę stanowią przede wszystkim domy jednorodzinne, możliwe że ów obiekt stał w miejscu, gdzie dzisiaj jest pas drogi krajowej nr 10 w kierunku Stargardu. 

Podobnie jak zdecydowana większość zabudowy, kamienica przetrwała wojenną pożogę. Przez niemal cały okres PRL w pawilonie mieściła się księgarnia należąca do Spółdzielni Wydawniczo-Handlowej „Książka i Wiedza”. 

Po przemianie ustrojowej przeznaczenie pawilonu wielokrotnie ulegało przemianie – najpierw, w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia swoją siedzibę miał jeden z pierwszych w mieście kantorów wymiany walut. Potem, aż do 2020 roku, mieścił się w nim salon jednej z ogólnopolskich sieci salonów jubilerskich. Do jej nazwy próbował nawiązywać lokal z kebabami, ten biznes nie trwał tu długo. 

Tym oto sposobem historia zatoczyła koło – pawilon dalej będzie pełnił funkcje gastronomiczne, tak jak przed II wojną światową i od początku obecnej dekady. Już niebawem będzie mieścić się w nim nowa kawiarnia i cukiernia. Czego będzie można w niej skosztować, poza oczywiście kawą i wyrobami cukierniczymi, dowiemy się w najbliższych dniach.  

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Powstaje Szczecińskie Centrum Biorecyklingu, zbudują kompostownię bioodpadów

Powołanie spółki Szczecińskie Centrum Biorecyklingu to kolejny krok w stronę uruchomienia ekologicznej...

Lifestyle

Wielkie święto graczy na Netto Arenie

29 marca w Netto Arenie odbędzie się festiwal gier komputerowych na Pomorzu...

Lifestyle

Jakie plany na Dzień Kobiet? 8 marca w Szczecinie sporo się dzieje

8 marca to wyjątkowy i ważny dzień dla wielu pań. W tym...

Biznes i inwestycje

Na alei Wojska Polskiego pozostała kosmetyka?

Śródmiejski odcinek alei Wojska Polskiego wyglądy na skończony. Dużo w tym prawdy....