Home Kultura Przemysław Cerebież-Tarabicki: „Zakładam, że uważny widz odnajdzie w moich pracach cytaty”
Kultura

Przemysław Cerebież-Tarabicki: „Zakładam, że uważny widz odnajdzie w moich pracach cytaty”

109

W Galerii Kapitańskiej w Szczecinie odbędzie się kolejny wernisaż wyjątkowego artysty, Przemysława Cerebieża-Tarabickiego. Malarz ten ma swoim koncie ponad czterdzieści wystaw, które odbywały się zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Tym razem, w ramach wystawy Respice finem, zaprezentuje pięćdziesiąt sześć nowych obrazów, z których większość powstała w bieżącym roku. Całości dopełni oryginalna w formie i zamyśle instalacja artystyczna.

 

Tak o nowym cyklu Tarabickiego pisze Magdalena Lewoc:

 

– W mniej lub bardziej abstrakcyjne przestrzenie fantomowych krajobrazów wprowadza znaki i symbole z ikonograficznego słownika, który stworzył na przestrzeni ponad czterech dekad praktyki malarskiej. W przypadku prac włączonych do Respice finem są to głównie figury i bryły geometryczne, krzyże, polskie barwy narodowe i ptaki. Nie ulega wątpliwość, że ta zindywidualizowana ikonosfera w połączeniu z wysokim poziomem malarskiego wyrafinowania wyróżnia styl Tarabickiego.

 

Obrazy artysty przykuwają uwagę symbolicznymi detalami, rzetelnością wykonania i dbałością o każdy szczegół. Na tle jednorodnego kolorystycznie pejzażu pojawiają się barwne elementy niosące ze sobą głębokie przesłanie nawiązujące do kultury klasycznej.

 

Sam tytuł nowej serii dzieł, Respice finem, nawiązuje do przypisywanej Diogenesowi maksymy: „Cokolwiek czynisz, czyń roztropnie i patrz końca”.

 

– Patrzę końca – odnosi się do swojej najnowszej wystawy twórca. – I chociaż interesuje mnie „wypieszczony”, czysto estetyczno-wizualny rezultat ostatnich prac, to bardziej przesłanie, któremu obraz służy. Zakładam, że uważny widz odnajdzie w moich pracach cytaty, przywołania, znaki używane przeze mnie w wielu wcześniejszych kompozycjach.

 

Podczas wernisażu, jako integralna część wystawy, odtwarzany będzie film Respice finem prezentujący wszystkie nowe kompozycje Cerebieża-Tarabickiego, a na uczestników wydarzenia czekać będą estetyczne foldery z informacjami na temat malarstwa autora i tekstami krytyków sztuki. Na wernisaż zapraszamy 19 października o godzinie 18.00.

Powiązane artykuły

Kultura

Frida najlepsza

Monodram „Frida. Kolekcjonerka z Westendu”  na podstawie tekstu felietonistki Szczecinera  Anny Ołów-Wachowicz...

Kultura

O czym nie powiedział Piotr Krzystek – recenzja Szczecinera

Czego spodziewać się  po książce urzędującego prezydenta miasta? Pierwsza myśl – będzie...

KulturaPolityka

Political non-fiction. Piotr Krzystek, prezydent Szczecina wydał książkę

„Wszystko o czym nie powiedziałem” to zapis rozmów Dariusza Staniewskiego, szczecińskiego dziennikarza...

KulturaRozmowy

Kamil Żongler… bawi, raduje, wzrusza: „Trafiając do najmłodszych, trafimy też do najstarszych”

Kamil Malecki, bardziej znany jako Kamil Żongler – nie sposób zliczyć ilości...