Mimo obietnic ze strony Donalda Tuska i Janusza Wojciechowskiego o złagodzeniu „Zielonego Ładu” rolnicy nie odpuszczają – chcą jego całkowitej likwidacji. Na środę, 20 marca, zapowiedzieli 30-dniowe blokady dróg i przejść granicznych, ale również największych miast.
– Na 20 marca został zaplanowany Ogólnopolski Strajk Generalny. Będzie to najazd gwiaździsty na każde miasto wojewódzkie. Nie poddamy się, dopóki nasze postulaty nie zostaną w pełni zrealizowane. Do miast wjadą ciągniki – powiedział portalowi „Topagrar” Adrian Wawrzyniak, rzecznik prasowy rolniczej „Solidarności”.
Rolniczy bunt będzie obecny również w województwie zachodniopomorskim. Protestujący wyjadą na drogi krótko po północy i będą obecni na nich przez 30 dni, 24 godziny na dobę. Zablokowane zostaną nie tylko trasy dojazdowe do Szczecina, a także ulice mniejszych miast i wsi – Myśliborza, Lipian, Strzelnika, Pełczyc, Choszczna, Krzęcina, Drawna, Czaplinka, Reska, Redlina i Rościecina.
Protest w Szczecinie – co i jak?
Z utrudnieniami będą musieli się liczyć również mieszkańcy Szczecina – zarówno kierowcy, jak i również pasażerowie komunikacji miejskiej. Planowana jest nie tylko pikieta pod siedzibą Urzędu Wojewódzkiego, ale również przejazd kolumny pojazdów rolniczych ulicami Szczecina. Jego trasa będzie wyglądać następująco:
Wały Chrobrego (Urząd Wojewódzki) – Zygmunta Starego – Jana Matejki – pl. Rodła – pl. Grunwaldzki – pl. Odrodzenia – pl. Szarych Szeregów – al. Piastów – pl. Kościuszki – Krzywoustego – pl. Zwycięstwa – Brama Portowa – al. Niepodległości – pl. Żołnierza Polskiego (na wysokości pl. Solidarności po obu stronach, zajęty zostanie po jednym pasie ulicy).
Jak poinformował Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego, na czas przejazdu zgromadzenia nastąpi czasowe dynamiczne wyłączenie z ruchu ww. ulic. Wstrzymanie i wznowienie ruchu komunikacji miejskiej odbędzie się na polecenie służb nadzoru ruchu ZDiTM.