Home Edukacja Prezydent Szczecina ogłosił miejski Program Wsparcia Psychologicznego dla uczniów, nauczycieli i rodziców
EdukacjaEkologia i zdrowie

Prezydent Szczecina ogłosił miejski Program Wsparcia Psychologicznego dla uczniów, nauczycieli i rodziców

336
Foto: UM Szczecin

Rusza nowy Program Wsparcia Psychologicznego, obejmujący uczniów, rodziców, a także nauczycieli.  Konkurs dla chętnym instytucji ma odbyć się już w lutym. 

 

Jedną z przyczyn powstania projektu jest ilość zgłoszonych problemów ze zdrowiem psychicznym dzieci. Pominięci nie są także nauczyciele i rodzice, którzy również mierzą się z takimi problemami, bądź nie wiedzą, jak im zapobiegać. Na ten moment wiadomo, że konkurs dla zainteresowanych współpracą ma ruszyć w lutym, a program będzie miał charakter otwarty. 

Jak mówi Prezydent Szczecina Piotr Krzystek:

– Dostaję sygnały o tym, że dzieci potrzebują pomocy, że nie wytrzymują obciążeń.  To samo dotyczy zresztą przemęczonej i często niedocenianej kadry. Pierwszy raz skalę zjawiska zobaczyliśmy po badaniach COVID’owych. Dziś wiemy, że problem pogłębia się – dlatego ruszamy z tym programem.

Wyniki z badań wskazywały dość jednoznacznie, że uczniowie szczecińskich szkół borykają się z licznymi problemami. Niepokój, bezradność, stany depresyjne- to tylko niektóre z nich. Nauczyciele natomiast odczuwają stres, przygnębienie, wypalenie zawodowe czy obawy o przyszłość wychowanków. Warto wspomnieć, że do badań wykorzystano różne metody, które i tak pokazywały spójne wyniki. 

– Program opiera się na fundamentalnych zasadach poszanowania praw człowieka, jego godności, wolności, równości, przekonaniu, że dobro dziecka, jego wszechstronny rozwój jest i bezpieczeństwo to kwestia priorytetowa. Zależy nam na wzmacnianiu dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży dlatego chcemy skoordynować działania prowadzone na ich rzecz we współpracy z organizacjami pozarządowymi włączając w tworzenie programu młodzież. Ich głos jest tu bezcenny – mówi Beata Bugajska,  dyrektorka Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Szczecin, liderka projektu. 

Początkowo projekt będzie miał charakter pilotażowy. Sprawdzane będą rozwiązania, optymalizujące model komunikacji w środowisku szkolnym. Na ten moment w pięciu szkołach będzie sprawdzana pilotażowa formuła projektu: w Szkole Podstawowej 61, Szkole Podstawowej 74, w XVI Liceum Ogólnokształcącym, Technikum Łączności i Multimediów Cyfrowych oraz w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 9.

Po wstępnych wynikach, do projektu na podstawie rezultatów, zostaną wdrożone nowe rozwiązania, które z czasem mają posłużyć innym szkołom i instytucjom. 

Miasto zapowiedziało współpracę m.in. z organizacjami samorządowymi, dla których zostaną ogłoszone konkursy na wynikające z programu zadania. Wskazuje się tu na obszary wzmacniania dobrostanu młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych w zakresie rozwoju kompetencji miękkich, rozwijanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, wsparcie rozwoju emocjonalnego oraz rozwój umiejętności komunikacji społecznej, oraz zadania związane ze zwiększeniem dostępności do wsparcia psychologicznego – indywidualnego i w ramach grup wsparcia poprzez działania prowadzone przez specjalistów w organizacjach pozarządowych. Pomocą objęci zostaną także nauczyciele w szczecińskich szkołach. Zostaną przeprowadzone działania mające wzmocnić kompetencje kadry w zakresie rozpoznawania sytuacji kryzysowych, budowania relacji między uczniami, rodzicami, innymi nauczycielami, wypracowania strategii zapobiegania i reagowania na występujące w danej szkole sytuacje trudne.

Partnerem technologicznym będzie firma home.pl, a rezultatem współpracy ma być platforma internetowa, poświęcona efektywnym narzędziom wsparcia dla dzieci, nauczycieli i rodziców.  

Możliwość współpracy z miastem – gdzie home.pl powstał i z którym jest od 27 lat nierozerwalnie związany – w projekcie, którego celem jest wzmocnienie dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży, jest dla nas naturalnym wyborem odzwierciedlającym nasz związek ze Szczecinem, kompetencje, jakie mamy w firmie, oraz niesłychaną ważność rozpoczynanych wspólnie działań. W ramach współpracy jako partner technologiczny będziemy pracowali nad platformą internetową, która umożliwi skuteczne działania informacyjne, edukacyjne i profilaktyczne w znacznie większej skali, a tym samym pozwoli na szybsze osiągnięcie efektów. Będziemy też wspierać program merytorycznie w oparciu o wiedzę technologiczną home.pl – niezbędną dla zrozumienia technicznych mechanizmów powstawania uzależnień cyfrowych – mówi Maciej Kornacki, Prezes Zarządu w firmie home.pl.

 

 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeAktualnościEdukacjaRozmowy

Katarzyna Rogoźnicka wyciąga młodzież z długów i apeluje: „Uczmy młodych oszczędzać”

„Kiedy w rozmowie proponuję, by sobie odkładali po 200 złotych miesięcznie, są...

AktualnościEkologia i zdrowie

Ratują niechciane zwierzaki, a potem oddają je za darmo do adopcji

Przy ulicy Leszczynowej 22 w szczecińskich Zdrojach jest niezwykły sklep zoologiczny, który...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowieW regionie

Powstaną nowoczesne stacje pogotowia ratunkowego. Rusza przetarg na budowę 3 obiektów

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie ogłosiła przetarg na budowę trzech nowych...