Home Edukacja Prezydent Szczecina ogłosił miejski Program Wsparcia Psychologicznego dla uczniów, nauczycieli i rodziców
EdukacjaEkologia i zdrowie

Prezydent Szczecina ogłosił miejski Program Wsparcia Psychologicznego dla uczniów, nauczycieli i rodziców

307
Foto: UM Szczecin

Rusza nowy Program Wsparcia Psychologicznego, obejmujący uczniów, rodziców, a także nauczycieli.  Konkurs dla chętnym instytucji ma odbyć się już w lutym. 

 

Jedną z przyczyn powstania projektu jest ilość zgłoszonych problemów ze zdrowiem psychicznym dzieci. Pominięci nie są także nauczyciele i rodzice, którzy również mierzą się z takimi problemami, bądź nie wiedzą, jak im zapobiegać. Na ten moment wiadomo, że konkurs dla zainteresowanych współpracą ma ruszyć w lutym, a program będzie miał charakter otwarty. 

Jak mówi Prezydent Szczecina Piotr Krzystek:

– Dostaję sygnały o tym, że dzieci potrzebują pomocy, że nie wytrzymują obciążeń.  To samo dotyczy zresztą przemęczonej i często niedocenianej kadry. Pierwszy raz skalę zjawiska zobaczyliśmy po badaniach COVID’owych. Dziś wiemy, że problem pogłębia się – dlatego ruszamy z tym programem.

Wyniki z badań wskazywały dość jednoznacznie, że uczniowie szczecińskich szkół borykają się z licznymi problemami. Niepokój, bezradność, stany depresyjne- to tylko niektóre z nich. Nauczyciele natomiast odczuwają stres, przygnębienie, wypalenie zawodowe czy obawy o przyszłość wychowanków. Warto wspomnieć, że do badań wykorzystano różne metody, które i tak pokazywały spójne wyniki. 

– Program opiera się na fundamentalnych zasadach poszanowania praw człowieka, jego godności, wolności, równości, przekonaniu, że dobro dziecka, jego wszechstronny rozwój jest i bezpieczeństwo to kwestia priorytetowa. Zależy nam na wzmacnianiu dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży dlatego chcemy skoordynować działania prowadzone na ich rzecz we współpracy z organizacjami pozarządowymi włączając w tworzenie programu młodzież. Ich głos jest tu bezcenny – mówi Beata Bugajska,  dyrektorka Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Szczecin, liderka projektu. 

Początkowo projekt będzie miał charakter pilotażowy. Sprawdzane będą rozwiązania, optymalizujące model komunikacji w środowisku szkolnym. Na ten moment w pięciu szkołach będzie sprawdzana pilotażowa formuła projektu: w Szkole Podstawowej 61, Szkole Podstawowej 74, w XVI Liceum Ogólnokształcącym, Technikum Łączności i Multimediów Cyfrowych oraz w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 9.

Po wstępnych wynikach, do projektu na podstawie rezultatów, zostaną wdrożone nowe rozwiązania, które z czasem mają posłużyć innym szkołom i instytucjom. 

Miasto zapowiedziało współpracę m.in. z organizacjami samorządowymi, dla których zostaną ogłoszone konkursy na wynikające z programu zadania. Wskazuje się tu na obszary wzmacniania dobrostanu młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych w zakresie rozwoju kompetencji miękkich, rozwijanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, wsparcie rozwoju emocjonalnego oraz rozwój umiejętności komunikacji społecznej, oraz zadania związane ze zwiększeniem dostępności do wsparcia psychologicznego – indywidualnego i w ramach grup wsparcia poprzez działania prowadzone przez specjalistów w organizacjach pozarządowych. Pomocą objęci zostaną także nauczyciele w szczecińskich szkołach. Zostaną przeprowadzone działania mające wzmocnić kompetencje kadry w zakresie rozpoznawania sytuacji kryzysowych, budowania relacji między uczniami, rodzicami, innymi nauczycielami, wypracowania strategii zapobiegania i reagowania na występujące w danej szkole sytuacje trudne.

Partnerem technologicznym będzie firma home.pl, a rezultatem współpracy ma być platforma internetowa, poświęcona efektywnym narzędziom wsparcia dla dzieci, nauczycieli i rodziców.  

Możliwość współpracy z miastem – gdzie home.pl powstał i z którym jest od 27 lat nierozerwalnie związany – w projekcie, którego celem jest wzmocnienie dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży, jest dla nas naturalnym wyborem odzwierciedlającym nasz związek ze Szczecinem, kompetencje, jakie mamy w firmie, oraz niesłychaną ważność rozpoczynanych wspólnie działań. W ramach współpracy jako partner technologiczny będziemy pracowali nad platformą internetową, która umożliwi skuteczne działania informacyjne, edukacyjne i profilaktyczne w znacznie większej skali, a tym samym pozwoli na szybsze osiągnięcie efektów. Będziemy też wspierać program merytorycznie w oparciu o wiedzę technologiczną home.pl – niezbędną dla zrozumienia technicznych mechanizmów powstawania uzależnień cyfrowych – mówi Maciej Kornacki, Prezes Zarządu w firmie home.pl.

 

 

Powiązane artykuły

Edukacja

Emocje powoli opadają. Jak szczecińscy maturzyści oceniają tegoroczne matury?

Pierwszy etap maturalnego maratonu 2024 dobiegł końca. Teraz przyjdzie czas na matury...

Edukacja

Rusza nabór do szkół ponadpodstawowych

10 maja br. w Szczecinie rozpocznie się nabór do szkół ponadpodstawowych na...

AktualnościEdukacja

To będzie ważne wydarzenie. Zbliża się spotkanie „Bądźmy razem. Naturalnie o relacjach” 

28 maja w Morskim Centrum Nauki odbędzie się wydarzenie pn. „Bądźmy razem....

AktualnościEdukacjaKultura

Ruszył Tydzień Bibliotek w MBP w Szczecinie!

W dniach 8-15 maja odbędzie się XXI edycja Tygodnia Bibliotek. Tegoroczne hasło...