Home Kultura Politechnika Morska w Szczecinie tworzy drugi chór, tylko dla kobiet
Kultura

Politechnika Morska w Szczecinie tworzy drugi chór, tylko dla kobiet

397
fot. Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie

Przez ostatnie kilka lat Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie zebrał worek nagród w konkursach nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Teraz zespół tworzy nowy skład, tym razem wyłącznie kobiecy. Wszystko dlatego, że do zespołu zgłasza się znacznie więcej pań, a że proporcje są bardzo ważne, to w chórze mieszanym nie ma już miejsca na tyle żeńskich głosów. Drugi zespół poprowadzi Dominika Mastalerczyk – śpiewaczka Chóru Politechniki Morskiej i absolwentka Akademii Sztuki. Nabór do obu zespołów cały czas trwa.

 

– Na nabór do Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie zgłasza się co roku bardzo dużo chętnych – mówi Dominika Mastalerczyk. – Zazwyczaj na przesłuchaniach jest jednak przewaga dziewczyn. Ze względu na to, że w zespole muszą być odpowiednie proporcje, mimo predyspozycji wokalnych kandydatek, nie jest możliwe przyjęcie ich wszystkich do składu głównego Chóru Politechniki Morskiej, który aktualnie liczy ponad 100 osób. Z tego względu dzięki inicjatywie Pani dyrygent, Sylwii Fabiańczyk-Makuch, powstał pomysł na założenie Chóru Żeńskiego, który już na ten moment zrzesza 28 pań – dodaje.

 

Za chórzystkami już pierwsze próby.

 

– Zaczęłyśmy pracę nad emisją głosu i różnymi utworami – mówi Dominika Mastalerczyk. – Co ciekawe, Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie, który 20 lat temu zakładała Sylwia Fabiańczyk-Makuch, przez pierwsze pół roku funkcjonował jako chór żeński. Jednym z pierwszych utworów, który wówczas śpiewał zespół był „In that great gettin’ up morning”. Zdradzę, że na pierwszej próbie Chóru Żeńskiego, który właśnie powstał, również śpiewałyśmy ten utwór. Był to taki symboliczny akcent i ukłon w stronę tradycji. Oprócz tego, zaczęłyśmy pracę nad rozrywkowymi utworami, a wkrótce zaprezentujemy się w repertuarze kolędowym. Nabór do Chóru Żeńskiego jest nadal otwarty. Zachęcamy uzdolnione muzycznie panie na próby w każdy czwartek o 18:00. Mam nadzieję, że będzie nas coraz więcej i będziemy tworzyć wspaniałe, muzyczne projekty – dodaje.

 

A najbliższa okazja na posłuchanie Chóru Politechniki Morskiej w Szczecinie będzie w ten piątek. Wtedy muzycy zaprezentują się w Filharmonii w Szczecinie. Wykonają Requiem Zbigniewa Preisnera.

 

 

Powiązane artykuły

Kultura

Pisać każdy może. W Szczecinie odbyły się warsztaty z twórczego pisania

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie stała się miejscem pogłębiania wiedzy i rozwijania...

AktualnościKultura

Powstanie nowy pomnik w Szczecinie – znamy wyniki konkursu

Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt pomnika, który stanie przed Aresztem Śledczym w...

Kultura

Abstrakcja i ogórki

Miło i przyzwoicie jest, kiedy recenzję napisze krytyk lub choćby dziennikarz kulturalny....

Kultura

Paprykarz, Krzysztof Jarzyna i folklor, czyli Szczecin z wizytą kulturalną w Małopolsce

Szczeciński Zespół Pieśni i Tańca „Młody Krąg” wystąpił jako gość specjalny na...