Home Biznes i inwestycje Ogromne zainteresowanie budową drogi między Szczecinem a Warszawą. Ale o czymś zapomniano…
Biznes i inwestycje

Ogromne zainteresowanie budową drogi między Szczecinem a Warszawą. Ale o czymś zapomniano…

288

Droga S10, o długości ok. 410 km, będzie łączyła Szczecin przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń z aglomeracją Warszawską. Realizacja wszystkich brakujących odcinków zapisana jest w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Będzie to bezpośrednie połączenie regionów Pomorza Zachodniego, północy Wielkopolski, Kujawsko-Pomorskiego i Mazowsza. Dzięki tej drodze powstanie alternatywny szlak transportowy na północ od autostrady A2.

 

GDDKiA jeszcze przed wyborami parlamentarnymi ogłosiła przetargi dla ośmiu odcinków trasy pomiędzy Szczecinem a Piłą o łącznej długości 113,4 km. Mowa tu o częściach drogi:

 

S10 Szczecin Kijewo – Szczecin Zdunowo

S10 Stargard – Suchań

S10 Suchań – Recz

S10 Recz – Cybowo

S10 Cybowo – Łowicz Wałecki

S10 Łowicz Wałecki – Piecnik

S10 Piecnik – Wałcz

S10 Walcz – Piła

 

Zainteresowanie przetargami jest ogromne. Jak informuje GDDKiA, wpłynęło blisko 900 pytań. Inwestor postanowił zatem dać więcej czasu wykonawcom na przygotowanie rzetelnych ofert i przedłużył czas na składanie ofert dla 3 odcinków do 15 grudnia.

 

Zanim pojedziemy nową drogą w stronę Warszawy, minie kilka lat. Tymczasem wciąż nie ma przetargu na budowę obwodnicy Mierzyna, także wciągu drogi krajowej nr 10.

 

– Droga krajowa numer 10 to jeden z ważnych szlaków komunikacyjnych, który łączy Szczecin z centrum kraju jak i naszymi sąsiadami za zachodnią granicą – mówi o inwestycji prezydent Szczecina, Piotr Krzystek. – Mamy świadomość, że dobre skomunikowanie naszego miasta z resztą układu dróg krajowych to jeden z istotnych aspektów przyczyniających się do wzrostu atrakcyjności Szczecina, nie tylko w sferze rozwoju gospodarczego. Od wielu lat podkreślamy nasze pełne zaangażowanie przy realizacji budowy nowego odcinka DK10 tzw. obwodnicy Mierzyna, w tym gotowość partycypacji w kosztach budowy nowej drogi, której odcinki znajdować się będą w granicach administracyjnych Szczecina. Nie ulega wątpliwości, że jest to inwestycja, która ma ogromne znaczenie dla mieszkańców naszego miasta. Poprawi bezpieczeństwo, skróci czas dojazdu do dróg szybkiego ruchu otaczających Szczecin i co ważne, będzie istotnym elementem układu dojazdowego do Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina – dodaje.

 

W ramach inwestycji na trasie Szczecin-Piła przewidziano budowę 16 obiektów mostowych – pięciu wiaduktów drogowych, czterech przejść górnych dla zwierząt i siedmiu przejść dolnych oraz 24 przepustów dla płazów i małych zwierząt.

 

 

 

 

 

 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycje

Powstanie nowe miejsce dla miłośników rowerowych akrobacji. Jest przetarg na pumptrack

Zakład Usług Komunalnych poszukuje firmy, która wybuduje obiekt. Stanie on na osiedlu...

Biznes i inwestycjeAktualności

W Podjuchach stanęła wiata-kuriozum. „Lepszy rydz niż nic”

Fakt, że wiaty na przystankach są jak najbardziej przydatne, szczególnie w trakcie...

AktualnościBiznes i inwestycjeTurystyka

Działki ogrodowe do likwidacji? Aż się prosi o przestrzeń ogólnodostępną

Łasztownia ma ogromny potencjał w kontekście zagospodarowania. Mocno może się zmienić również...

Biznes i inwestycjeAktualnościEdukacjaRozmowy

Katarzyna Rogoźnicka wyciąga młodzież z długów i apeluje: „Uczmy młodych oszczędzać”

„Kiedy w rozmowie proponuję, by sobie odkładali po 200 złotych miesięcznie, są...