Home Biznes i inwestycje Ogromne zainteresowanie budową drogi między Szczecinem a Warszawą. Ale o czymś zapomniano…
Biznes i inwestycje

Ogromne zainteresowanie budową drogi między Szczecinem a Warszawą. Ale o czymś zapomniano…

252

Droga S10, o długości ok. 410 km, będzie łączyła Szczecin przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń z aglomeracją Warszawską. Realizacja wszystkich brakujących odcinków zapisana jest w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Będzie to bezpośrednie połączenie regionów Pomorza Zachodniego, północy Wielkopolski, Kujawsko-Pomorskiego i Mazowsza. Dzięki tej drodze powstanie alternatywny szlak transportowy na północ od autostrady A2.

 

GDDKiA jeszcze przed wyborami parlamentarnymi ogłosiła przetargi dla ośmiu odcinków trasy pomiędzy Szczecinem a Piłą o łącznej długości 113,4 km. Mowa tu o częściach drogi:

 

S10 Szczecin Kijewo – Szczecin Zdunowo

S10 Stargard – Suchań

S10 Suchań – Recz

S10 Recz – Cybowo

S10 Cybowo – Łowicz Wałecki

S10 Łowicz Wałecki – Piecnik

S10 Piecnik – Wałcz

S10 Walcz – Piła

 

Zainteresowanie przetargami jest ogromne. Jak informuje GDDKiA, wpłynęło blisko 900 pytań. Inwestor postanowił zatem dać więcej czasu wykonawcom na przygotowanie rzetelnych ofert i przedłużył czas na składanie ofert dla 3 odcinków do 15 grudnia.

 

Zanim pojedziemy nową drogą w stronę Warszawy, minie kilka lat. Tymczasem wciąż nie ma przetargu na budowę obwodnicy Mierzyna, także wciągu drogi krajowej nr 10.

 

– Droga krajowa numer 10 to jeden z ważnych szlaków komunikacyjnych, który łączy Szczecin z centrum kraju jak i naszymi sąsiadami za zachodnią granicą – mówi o inwestycji prezydent Szczecina, Piotr Krzystek. – Mamy świadomość, że dobre skomunikowanie naszego miasta z resztą układu dróg krajowych to jeden z istotnych aspektów przyczyniających się do wzrostu atrakcyjności Szczecina, nie tylko w sferze rozwoju gospodarczego. Od wielu lat podkreślamy nasze pełne zaangażowanie przy realizacji budowy nowego odcinka DK10 tzw. obwodnicy Mierzyna, w tym gotowość partycypacji w kosztach budowy nowej drogi, której odcinki znajdować się będą w granicach administracyjnych Szczecina. Nie ulega wątpliwości, że jest to inwestycja, która ma ogromne znaczenie dla mieszkańców naszego miasta. Poprawi bezpieczeństwo, skróci czas dojazdu do dróg szybkiego ruchu otaczających Szczecin i co ważne, będzie istotnym elementem układu dojazdowego do Zachodniego Drogowego Obejścia Szczecina – dodaje.

 

W ramach inwestycji na trasie Szczecin-Piła przewidziano budowę 16 obiektów mostowych – pięciu wiaduktów drogowych, czterech przejść górnych dla zwierząt i siedmiu przejść dolnych oraz 24 przepustów dla płazów i małych zwierząt.

 

 

 

 

 

 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Szczecin może się stać liderem bezemisyjności na wodzie?

„W ostatnich latach świadomość ekologiczna i troska o środowisko naturalne stały się...

Biznes i inwestycje

Szkutniczki podbijają branżę jachtową

Nie ma już zawodów męskich, kobiety nie tylko zdobywają nowe obszary zawodowe,...

Biznes i inwestycje

Wojna o fotowoltaikę. Mieszkańcy Gminy Dobra nie chcą farm w pobliżu domów

Mieszkańcy Bezrzecza i innych miejscowości w gminie Dobra nie zgadzają się na...

Biznes i inwestycje

Kolejna kamienica odzyskała swój blask

Zakończył się drugi etap rewitalizacji budynku przy ul. 5 Lipca 17, 17a...