Home Aktualności Policja ostrzega: nie daj się złapać na „pracownika banku”. 14 osób oszukanych w tym roku
Aktualności

Policja ostrzega: nie daj się złapać na „pracownika banku”. 14 osób oszukanych w tym roku

192

Tylko w tym roku 14 osób z powiatu polickiego zostało oszukanych metodą „na pracownika banku”, podała Komenda Powiatowa Policji w Policach. Oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane sposoby na wyłudzenie naszych pieniędzy. Pracownicy banku nigdy nie żądają od klientów podania loginu, hasła do konta, ani tym bardziej kodu autoryzacji SMS.

 

Technologia może działać dla naszej wygody, ale w niewłaściwych rękach wykorzystywana jest do nieuczciwych praktyk, przez które ofiary oszustów tracą oszczędności swojego życia. Dlatego gdy dzwoni do nas nieznany numer, musimy zachować zdrowy rozsądek i zasadę ograniczonego zaufania. Zazwyczaj przestępcy wybierają swoje ofiary wśród osób starszych – tak działają metody „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na pracownika ochrony zdrowia”. Jeżeli chodzi o niemoralne praktyki z użyciem telefonu i internetu, to nabrać mogą się także młodsi oraz osoby w średnim wieku, wydawałoby się, że lepiej zorientowani i bardziej czujni. Nic bardziej mylnego. Na czym polega metoda „na pracownika banku?”.

 

– Oszust dzwoni do danej osoby, podając się za konsultanta bankowego i informuje o niepokojących transferach pieniężnych na koncie ofiary – informuje mł. asp. Anna Kaźmierczak, oficer prasowy KPP w Policach. – Aby zapobiec rzekomej kradzieży pieniędzy „konsultant” poleca, aby jego rozmówca zabezpieczył swoje pieniądze. Tutaj wchodzą różne warianty, jak np. zainstalowanie aplikacji, która umożliwia mu zdalne wykonywanie działań na smartfonie czy komputerze rozmówcy. W ten sposób oszust ma dostęp do urządzenia swojej ofiary i tym samym konta. Następnie dokonuje przelewów, a zaraz po tym wypłaca wszystkie zgromadzone na nim środki.

 

Kolejnym sposobem jest przekonanie rozmówcy, że musi wykonać przelew techniczny na wskazane przez oszusta konto. Oczywiście przestępca zaleca użycie metody ekspresowej, bo inaczej, jak przekonuje, oszczędności zostaną skradzione. Presja utraty swoich oszczędności może sprawić, że opuścimy gardę i spełnimy życzenie „pracownika banku”. Niestety po krótkim czasie okazuje się, że przesłane pieniądze przepadają na zagranicznych rachunkach bankowych, bądź na konta bankowe kantorów wymiany walut, skąd w formie gotówki są pobierane przez oszustów.

 

Musimy pamiętać, że prawdziwi pracownicy banku nigdy nie żądają od klientów podania loginu, hasła do konta, ani tym bardziej kodu autoryzacyjnego SMS. Nigdy nie polecają też instalowania aplikacji, z której mogą wykonywać ruchy na koncie klienta lub przelania środków bankowych na inne konto. 

 

– Jeżeli nie wiesz z kim rozmawiasz, pójdź do placówki danego banku i tam porozmawiaj z pracownikami – tłumaczy mł. asp. Anna Kaźmierczak. – O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast informować policję, korzystając z numeru alarmowego 112.

Powiązane artykuły

Aktualności

Mróz nie wystraszył. Tłumy na Jarmarku [GALERIA FOTO]

Pogoda dziś nie rozpieszcza, ale na Jarmarku Bożonarodzeniowym pojawia się coraz więcej...

Aktualności

Rozpoczął się Jarmark. Mieszkańcy mówią, że… jest zimno

Jest mroźnie, ale czuć klimat świat – mówią mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy...

Aktualności

Mieszkańcy Szczecina i okolic dostają maile z informacją o zwrocie podatku. To oszustwo

Ministerstwo Finansów poinformowało o docierających sygnałach na temat wiadomości e-mail, w których...

Aktualności

Tramwaj do mycia, wandal poszukiwany. Aktualizacja sprawy ulicznego „artysty”

O tym zdarzeniu pisaliśmy na początku tego tygodnia. Z powodu awarii i...