Home Aktualności Policja ostrzega: nie daj się złapać na „pracownika banku”. 14 osób oszukanych w tym roku
Aktualności

Policja ostrzega: nie daj się złapać na „pracownika banku”. 14 osób oszukanych w tym roku

226

Tylko w tym roku 14 osób z powiatu polickiego zostało oszukanych metodą „na pracownika banku”, podała Komenda Powiatowa Policji w Policach. Oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane sposoby na wyłudzenie naszych pieniędzy. Pracownicy banku nigdy nie żądają od klientów podania loginu, hasła do konta, ani tym bardziej kodu autoryzacji SMS.

 

Technologia może działać dla naszej wygody, ale w niewłaściwych rękach wykorzystywana jest do nieuczciwych praktyk, przez które ofiary oszustów tracą oszczędności swojego życia. Dlatego gdy dzwoni do nas nieznany numer, musimy zachować zdrowy rozsądek i zasadę ograniczonego zaufania. Zazwyczaj przestępcy wybierają swoje ofiary wśród osób starszych – tak działają metody „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na pracownika ochrony zdrowia”. Jeżeli chodzi o niemoralne praktyki z użyciem telefonu i internetu, to nabrać mogą się także młodsi oraz osoby w średnim wieku, wydawałoby się, że lepiej zorientowani i bardziej czujni. Nic bardziej mylnego. Na czym polega metoda „na pracownika banku?”.

 

– Oszust dzwoni do danej osoby, podając się za konsultanta bankowego i informuje o niepokojących transferach pieniężnych na koncie ofiary – informuje mł. asp. Anna Kaźmierczak, oficer prasowy KPP w Policach. – Aby zapobiec rzekomej kradzieży pieniędzy „konsultant” poleca, aby jego rozmówca zabezpieczył swoje pieniądze. Tutaj wchodzą różne warianty, jak np. zainstalowanie aplikacji, która umożliwia mu zdalne wykonywanie działań na smartfonie czy komputerze rozmówcy. W ten sposób oszust ma dostęp do urządzenia swojej ofiary i tym samym konta. Następnie dokonuje przelewów, a zaraz po tym wypłaca wszystkie zgromadzone na nim środki.

 

Kolejnym sposobem jest przekonanie rozmówcy, że musi wykonać przelew techniczny na wskazane przez oszusta konto. Oczywiście przestępca zaleca użycie metody ekspresowej, bo inaczej, jak przekonuje, oszczędności zostaną skradzione. Presja utraty swoich oszczędności może sprawić, że opuścimy gardę i spełnimy życzenie „pracownika banku”. Niestety po krótkim czasie okazuje się, że przesłane pieniądze przepadają na zagranicznych rachunkach bankowych, bądź na konta bankowe kantorów wymiany walut, skąd w formie gotówki są pobierane przez oszustów.

 

Musimy pamiętać, że prawdziwi pracownicy banku nigdy nie żądają od klientów podania loginu, hasła do konta, ani tym bardziej kodu autoryzacyjnego SMS. Nigdy nie polecają też instalowania aplikacji, z której mogą wykonywać ruchy na koncie klienta lub przelania środków bankowych na inne konto. 

 

– Jeżeli nie wiesz z kim rozmawiasz, pójdź do placówki danego banku i tam porozmawiaj z pracownikami – tłumaczy mł. asp. Anna Kaźmierczak. – O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast informować policję, korzystając z numeru alarmowego 112.

Powiązane artykuły

AktualnościKulturaLifestyle

Przybywa ulicznych artystów. Na Deptaku Bogusława, w komunikacji miejskiej i wielu innych miejscach

Zarówno młodzi, jak i wiekowi artyści. Jednym zależy na pokazaniu swojego talentu,...

Aktualności

W Szczecinie coraz mniej mieszkańców. Przybywa ich w ościennych gminach?

Liczba mieszkańców Szczecina spadła do 390 tysięcy; mimo napływu cudzoziemców, przede wszystkim...

AktualnościHistoria

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Szczecin. Co zostawił po sobie?

Te siedem godzin i piętnaście minut zmieniły szczecinian i miasto na zawsze....

AktualnościEdukacjaKultura

Namaluj sobie herb Szczecina

W dniu dziecka do niezależnych szczecińskich księgarni trafił „Szczeciner dla dzieci” –...