Home Historia Podgrodzie – miasteczko wyjątkowe
Historia

Podgrodzie – miasteczko wyjątkowe

283
podgrodzie

Szczecin z perspektywy Polski, to metropolia na samym krańcu kraju. Nowe Warpno z perspektywy naszego regionu to jeden z najdalszych zakątków Pomorza Zachodniego. A obok Nowego Warpna znajduje się Podgrodzie – osada o niezwykłej historii. Nakładem Domu Wydawniczego Księży Młyn z Łodzi ukazała się niedawno książka Barbary Sowińskiej-Adamczyk p.t. „Podgrodzie – miasteczko dziecięce”.

Być może wśród naszych czytelników są osoby, które w dzieciństwie spędzały wakacje w Podgrodziu. Dla wielu osób jest to miejsce wspominane z rozrzewnieniem, w którym spędzili wyjątkowe chwile kolonijnych turnusów.

W rzeczy samej było to miejsce wyjątkowe ze względu na swoją skalę – największy ośrodek kolonijny w PRL, przypominający samodzielne miasteczko, z domami mieszkalnymi, stołówkami, kinoteatrem i amfiteatrem, stadionem, pocztą, pralnią, łaźnią a nawet własną trzykilometrową linią kolejki wąskotorowej. Przez ponad 20 lat funkcjonowania ośrodka Podgrodzie przyjęło ponad 60 tysięcy dzieci, a sezonowo zatrudnienie znajdowało tu 5 tysięcy dorosłych.

W socjalistycznych realiach było to miejsce idylliczne z punktu widzenia odpoczywających tu dzieci, jednocześnie narzędzie propagandy z punktu widzenia ówczesnych władz. Książka Barbary Sowińskiej-Adamczyk przedstawia możliwie pełny obraz tego czym było w czasach PRL Podgrodzie – jego blaski i cienie. Tekst wzbogacają liczne fotografie, często z prywatnych zbiorów, kartki pocztowe i wycinki z ówczesnej prasy.

książki o podgrodziu
Podgrodzie - miasteczko wyjątkowe 7

Książka została wydana pod honorowym patronatem Burmistrza Nowego Warpna.

Nasz portal objął książkę patronatem medialnym. W związku z tym mamy dla Was konkurs, w którym rozdamy 3 egzemplarze książki ufundowane przez Dom Wydawniczy Księży Młyn. By zdobyć książkę trzeba odpowiedzieć na pytanie: Na jakim ośrodku wypoczynkowym dla dzieci było wzorowane Podgrodzie? Wygrają osoby, które najszybciej prześlą prawidłową odpowiedź na adres konkurs@szczeciner.pl. Zwycięzców poinformujemy wiadomością zwrotną, a odebrać nagrody będzie można w Księgarni Atut w Szczecinie przy ul. Małkowskiego 6.

Powiązane artykuły

plac adamowicza w szczecinie
AktualnościHistoria

Historia placu Adamowicza w Szczecinie. 6 lat od śmierci prezydenta Gdańska

Plac Adamowicza, położony w centrum Szczecina, jest miejscem ważnym zarówno pod względem...

HistoriaWspomnieniaZ archiwum Szczecinera

Biskup z Königsplatz

Georg Carl Benjamin Ritschl urodził się 1 listopada 1783 r. w Erfurcie....

wierzenia pomorzan
Historia

W co wierzono na Pomorzu Zachodnim? Niezwykła mapa i wierzenia sprzed 150 lat

Wiara w diabły i demony w oczach wielu jest postrzegana przez uleganie...

AktualnościHistoriaKultura

Siedemnasty taki magazyn

Jak „uprzejmie donosi” personel zaprzyjaźnionej Księgarni Atut w samej końcówce roku dodarł...