Home Polityka PiS wystawia na prezydenta Szczecina człowieka, wobec którego NIK ma poważne zarzuty niegospodarności
Polityka

PiS wystawia na prezydenta Szczecina człowieka, wobec którego NIK ma poważne zarzuty niegospodarności

258

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało swoich najważniejszych kandydatów do Sejmiku województwa i Rady Miasta w nadchodzących wyborach samorządowych, w tym tego najważniejszego – na prezydenta Szczecina. 

 

Decyzją Komitetu Politycznego kandydatem na włodarza stolicy Pomorza Zachodniego został Zbigniew Bogucki – od października poseł na Sejm, przedtem wojewoda zachodniopomorski. Tą wiadomość potwierdził na konferencji prasowej europoseł PiS Joachim Brudziński. 

Przez ostatnie 8 lat, będąc u władzy, wielokrotnie dawaliśmy dowody, że dla nas Szczecin nie ma barw partyjnych. Staraliśmy się przez ostatnie lata udowodnić, że polityka może mieć wymiar merytoryczny, polityka może być działalnością skierowaną na dobro wszystkich obywateli, wszystkich mieszkańców, niezależnie od ich poglądów politycznych, partyjnych – powiedział Brudziński.

Bogucki, spytany o konkrety jego programu, nie udzielił większych szczegółów. Jedynie nakreślił najważniejsze kierunki działania, m.in. rady osiedli, pomoc lokalnym przedsiębiorcom i komunikację miejską. W tych obietnicach sporo mówił o fasadowości ze strony obecnych władz Szczecina.

– Kiedyś Henryk z Nawarry powiedział, że „Paryż wart jest mszy”. Szczecin wart jest zmiany dla szczecinian. Myślę, że to widzimy w wielu aspektach funkcjonowania miasta – mówi Zbigniew Bogucki – Dlatego mówimy „tak” dla sprawnej komunikacji i głosu mieszkańców. Ten głos nie jest słyszany, jeżeli patrzymy na budżet obywatelski, na projekty, które były obiecane, które wygrały, które nie są realizowane. Jeżeli patrzymy na rady osiedli, które są marginalizowane dzisiaj przez magistrat, przez prezydenta, przez administrację miasta, to znowu jest pewna fasadowość. Udawanie pewnych ruchów, a de facto te rady, które powinny napędzać działania miasta i wskazywać, co chcą mieszkańcy, czego potrzebują, czego oczekują, nie są słuchane.

Kandydat byłej partii rządzącej z optymizmem patrzy na swój wynik w wyborach i przy wyrażaniu wiary w zwycięstwo odniósł się do retoryki sportowej. 

Wychodzimy na boisko nie po to, żeby przegrać 1-0, tylko żeby wygrać co najmniej 1-0 i myślę, że na to nas stać i nawet ci, którzy dzisiaj pewnie w te słowa, które wypowiadam, nie wierzą, mogą się o tym przekonać najpierw w pierwszej, a później w drugiej turze wyborów – zapewnia poseł PiS.

Wzniosłe słowa to jedno, a czyny to drugie 

W ciągu swojego urzędowania w roli wojewody zachodniopomorskiego Zbigniew Bogucki dał się poznać przede wszystkim za sprawą zorganizowania w szczecińskiej Netto Arenie szpitala tymczasowego dla chorych na koronawirusa, mimo tworzenia dodatkowych miejsc covidowych w budynku “M” szpitala na Pomorzanach. Co ciekawe, placówka nie przyjęła ani jednego pacjenta w całym okresie swojej działalności.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że Bogucki jest współodpowiedzialny za organizację tymczasowej placówki. Ową odpowiedzialność przejął z rąk Tomasza Hinca w momencie powierzenia mu urzędu wojewody pod koniec 2020 roku.

W grudniu 2023 roku Najwyższa Izba Kontroli ujawniła wyniki swojego dochodzenia w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim, które ujawniło skalę nieprawidłowości i niegospodarności przy formalizowaniu umowy na organizację szpitala w hali przy ulicy Szafera. Największe wątpliwości kontrolerów wzbudziło nieodstąpienie od umowy na organizację szpitala tymczasowego, co w konsekwencji spowodowało niecelowe i niegospodarne wydatkowanie środków na organizację i likwidację placówki w łącznej kwocie ponad 29 milionów złotych. W konsekwencji szczecińska delegatura Najwyższej Izby Kontroli skierowała do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłych wojewodów w tym Zbigniewa Boguckiego.

Pomimo takich zarzutów ze strony NIK, Boguckiemu udało mu się uzyskać mandat posła w ostatnich wyborach parlamentarnych.

Kto do Sejmiku, a kto do Rady Miasta?

Ponadto, zachodniopomorskie struktury Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowały kandydatów do Sejmiku Województwa i Rady Miasta. „Lokomotywami” PiS w nadchodzących wyborach będą:

  • Agnieszka Kurzawa – lista do Sejmiku w okręgu szczecińsko-polickim,
  • Krzysztof Romianowski – okręg nr 1 (Prawobrzeże) do Rady Miasta,
  • Maciej Kopeć – okręg nr 2 (Pomorzany),
  • Marcin Pawlicki – okręg nr 3 (Śródmieście),
  • Janusz Jagielski – okręg nr 4 (Pogodno),
  • Dariusz Smoliński – okręg nr 5 (Północ);

Jak zapewnił Paweł Szefernaker, przewodniczący zarządu wojewódzkiego PiS w województwie zachodniopomorskim, kolejni kandydaci będą przedstawiani wyborcom do końca lutego. 

– Będziemy w najbliższych dniach i tygodniach, do końca lutego przedstawiać opinii publicznej naszych kandydatów w całym województwie zachodniopomorskim. Myślę, że w drugiej połowie lutego przedstawimy kandydata na prezydenta Koszalina, także kandydatów na wójtów, burmistrzów. W tej chwili jesteśmy w trakcie spotkań rozmów z przedstawicielami struktur Prawa i Sprawiedliwości w każdym powiecie – informuje Szefernaker.

Powiązane artykuły

Polityka

Miarka się przebrała. Znana redakcja pozywa Mateckiego za antyimigrancką nagonkę

Poseł Suwerennej Polski Dariusz Matecki nie pozwala zapomnieć o sobie. W ostatnich...

Polityka

Krzystek nowym przewodniczącym OKS

Piotr Krzystek, Prezydent Szczecina jest nowym przewodniczącym Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej. Zmiany nastąpiły...

Polityka

Absolutorium dla prezydenta Szczecina. „To był kolejny trudny rok”

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Szczecin, radni udzielili Absolutorium prezydentowi Miasta za...

Polityka

Posła Mateckiego ekscesy. Sejmowy dach to jeszcze nic!

Mimo krótkiego stażu parlamentarzysty, Dariusz Matecki z Suwerennej Polski jest jednym z...