Home Ekologia i zdrowie Paczki-niespodzianki w szczecińskich restauracjach, piekarniach i sklepach
Ekologia i zdrowieLifestyle

Paczki-niespodzianki w szczecińskich restauracjach, piekarniach i sklepach

555

Przedsiębiorcy zamiast wyrzucać żywność do kosza, sprzedają ją na koniec dnia w dużo niższych cenach. Nie oznacza to wcale, że jedzenie jest mniej smaczne czy niezdatne do spożycia. Na czym więc polega idea świadomego rozporządzania żywnością?

Z  najnowszych dostępnych badań Federacji Polskich Banków Żywności wynika, że w Polsce każdego roku marnuje się 4,8 miliona ton żywności. Z kolei 56 proc. Polaków przyznaje wprost, że nie zawsze udaje się w pełni wykorzystać zakupione jedzenie. Problem niewątpliwie istnieje, co jest nader dostrzegalne chociażby w okresach świątecznych. Tu z kolei często wspomina się o popularnych ostatnimi czasy jadłodzielniach. Nie każdy jednak wie, że nie tylko mieszkańcy mogą dzielić się żywnością, ale także – za sprawą aplikacji – właściciele lokalnych kawiarni, piekarni, restauracji, a nawet i niektóre sklepy spożywcze.

Proces odbywa się za pośrednictwem platformy „Too good to go”. Po zalogowaniu się i wskazaniu miejsca zamieszkania użytkownikom pokazuje się lista pobliskich miejsc, w których można zdobyć taką paczkę-niespodziankę. Jej wnętrze wypełniają produkty, które wciąż są dobre i których nie udało się sprzedać, a ich termin przydatności do spożycia powoli się kończy. Co ważne, paczki te są w bardzo korzystnych cenach. Oferowane zniżki są duże, a zdarza się, że produkty można zakupić o połowę taniej. 

– To rozwiązanie jest dobre dla każdego, kto chce oszczędzić, mieć wkład w niemarnowanie żywności i ma chęć próbowania nowych rzeczy. Myślę, że jest to świetna opcja dla kupującego jak i dla sprzedawcy, ale przede wszystkim wartościowy jest fakt, że nie wyrzucamy żywności – mówi Julia, baristka ze szczecińskiej kawiarni Nata Lisboa.

Co ciekawe, wszyscy ci, którzy chcą w ten sposób ograniczyć marnowanie żywności nigdy nie wiedzą, co znajduje się w przygotowanym pakunku. Zazwyczaj jedzenie jest dostępne po południu, gdy piekarnie, cukiernie i restauracje kończą dzień pracy.

– Paczki cieszą się dużym zainteresowaniem. Rzadko zdarza się żeby nie zostały kupione tego samego wieczoru – dodaje Julia. 

Propozycji w Szczecinie nie brakuje. Lista miejsc oferujących produkty w okazyjnych cenach zawiera wiele popularnych w naszym mieście cukierni, kawiarni, piekarni i restauracji. Warto więc korzystać z tej, jak i innych wszelkich form sprzyjających niemarnowaniu żywności. 

 

Powiązane artykuły

EdukacjaInspirationLifestyle

Szczeciner dla dzieci. Numer specjalny będzie można otrzymać nieodpłatnie w szczecińskich księgarniach

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka przygotowaliśmy specjalny numer czasopisma adresowany do...

Biznes i inwestycjeLifestyleTurystyka

Wielkie odliczanie do otwarcia Fabryki Wody. Znamy wszystkie atrakcje czekające na gości

Marzec 2016 rok-  to początek wielkiego przedsięwzięcia, które po tylu latach zostało...

Lifestyle

Do Szczecina jadą wyjątkowi ludzie. „Osoby z niepełnosprawnością też mogą robić ekstremalne rzeczy”

Dziś rozpoczęła się pięciodniowa wycieczka rowerowa z Nowogrodu Bobrzańskiego do Szczecina. W...

LifestyleKultura

Taki będzie długi weekend w Szczecinie

Na najbliższy długi weekend wcale nie trzeba wyjeżdżać za miasto, aby wspaniale...