Home Aktualności Odnowili głaz upamiętniający słynnego poetę
AktualnościHistoria

Odnowili głaz upamiętniający słynnego poetę

929

„Odnowiliśmy głaz upamiętniający Friedricha Schillera, ustawiony w 1905 roku, w setną rocznicę śmierci poety. Głaz odnaleźliśmy 14 września 2024 roku” – mówi dr Marek Łuczak, prezes Pomorskiego Towarzystwa Historycznego.

 

Prace mogły być przeprowadzone dzięki uzyskaniu zgody na prace i wytycznych od Nadleśnictwa Gryfino, miłośnicy historii uporządkowali kopiec, znosząc rozsypane kamienie i poprawili napis na głazie: Schiller/1805-1905/Wandervogel.

– Stowarzyszenie Wandervogel (Wędrujący ptak), które zajmowało się promowaniem pieszych wędrówek, powznawianiem naturalnego piękna i empatii dla wszystkich żywych istot, zbudowało niewielki pomnik z usypanych na kopcu głazów, aby upamiętnić setną rocznicę śmierci  poety filozofa, historyka, estetyka, teoretyka teatru i dramaturga Friedricha Schillera. Władze leśne pozostawiły małą konstrukcję, a członkowie stowarzyszenia dekorowali go kwiatami w rocznicę śmierci poety – tłumaczy Marek Łuczak.

Johann Christoph Friedrich von Schiller urodził się 10 listopada 1759 roku w Marbach. Był synem felczera Johanna Caspara Schillera i jego żony Elisabeth Schiller z d. Dorothei. Swoją pierwszą sztukę Zbójcy, napisał w szkole w wieku 18 lat. W 1780 roku otrzymał posadę lekarza pułkowego w Stuttgarcie. W 1786 roku napisał poemat Oda do Radości, do którego Beethoven skomponował muzykę będącą obecnie hymnem Unii Europejskiej. W 1789 roku został wykładowcą historii i filozofii w Jenie, gdzie pisał wyłącznie prace historyczne. W 1792 roku otrzymał honorowe obywatelstwo Republiki Francuskiej za rewolucyjne przesłanie „Zbójców”. W 1797 roku, w piśmie literackim „Almanach muz” opublikował wraz ze swoim przyjacielem Goethem ballady, takie jak „Rękawiczka” czy „Rycerz Toggenburg”.

– Odważna tematyka dzieł Schillera spowodowała, że poetę nazwano „piewcą wolności”. W 1799 r. powrócił do Weimaru, gdzie Goethe przekonał go do powrotu do pisania sztuk, założył tam również teatr Weimarer Hoftheater, który przyczynił się do odrodzenia dramatu i stał się czołowym teatrem w Niemczech. W Weimarze pozostał aż do śmierci – zmarł na gruźlicę w wieku zaledwie 45 lat 9 maja 1805 roku – tłumaczy Marek Łuczak.

Pozostawił po sobie niedokończony dramat „Demetrius” oraz ok. 30 pomysłów na sztuki, które zamierzał napisać w przyszłości. Ballady i inne utwory Schillera były tłumaczone przez Adama Mickiewicza, który był wielkim wielbicielem dział Schillera.

– Mam nadzieję, że odnowiony przez nas głaz pomnikowy będzie kolejnym celem na mapie pieszych wycieczek po Puszczy Bukowej – mówi Marek Łuczak.

 

Powiązane artykuły

woda – zasób, który wymaga troski. światowy dzień wody w fabryce wody
Aktualności

Woda – zasób, który wymaga troski. Światowy Dzień Wody w Fabryce Wody

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody, który zwraca uwagę na kluczową...

nowa edycja, nowe zasady, wielkie możliwości. czas na szczeciński budżet obywatelski 2025
Aktualności

Nowa edycja, nowe zasady, wielkie możliwości. Czas na Szczeciński Budżet Obywatelski 2025

Już 20 marca rusza kolejna edycja Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego (SBO). Mieszkańcy ponownie...

„akwaria” na torach. 50 lat temu na ulice szczecina wyjechały pierwsze „stopiątki”
Historia

„Akwaria” na torach. 50 lat temu na ulice Szczecina wyjechały pierwsze „stopiątki”

Swoim pojawieniem się wzbudziły zachwyt zarówno pasażerów, jak i motorniczych, a z...

mieszkania socjalne w szczecinie rozdane. 28 rodzin z szansą na nowy start
Aktualności

Mieszkania socjalne w Szczecinie rozdane. 28 rodzin z szansą na nowy start

Dla 28 rodzin w Szczecinie to będzie przełomowy moment – znalazły się...