Home Kultura Niebawem rusza Festiwalu Młodych Talentów. Znamy finalistów
Kultura

Niebawem rusza Festiwalu Młodych Talentów. Znamy finalistów

126

Już 6 października ruszają przesłuchania konkursowe Festiwalu Młodych Talentów. Weźmie w nich udział maksymalnie 10 wykonawców. Na zwycięzców czeka nagroda finansowa w wysokości 5 tys. zł, artyści z wyróżnieniami otrzymają po 2,5 tys. zł.

 

Blisko 300 artystów zgłosiło się do tegorocznej edycji Festiwalu Młodych Talentów, wiemy już, kto zakwalifikował się do ścisłego finału. Przesłuchania konkursowe odbędą się 6 października. Zwycięzcę poznamy dzień później, 7 października, podczas koncertu finałowego. Festiwal odbędzie się w szczecińskim Kosmosie.

 

Na zdobywcę Grand Prix czeka dystrybucja cyfrowa singla (gotowego do publikacji) oraz związane z tym działania promocyjne, oraz przedstawienie twórczości zwycięzcy w roli supportu (jeżeli posiada 30 min. materiał muzyczny oraz doświadczenie koncertowe) przed koncertem artysty reprezentującego firmę Kayax. Zwycięzca może liczyć też na 5 tys. zł nagrody, wyróżnieni artyści otrzymają po 2,5 tys. zł.

 

Celem szczecińskiego festiwalu jest prezentacja twórczości wykonawców stawiających pierwsze kroki w branży muzycznej, oraz przegląd inspirujących zjawisk i nowych produkcji na polskiej scenie muzycznej. Przez 16. dotychczasowych edycji do festiwalowego konkursu zgłosiło się blisko 4300 wykonawców z całego kraju.

 

Oto tegoroczni finaliści festiwalu

 

 

Anchey Nocon (Jaworzno)

Anchey Nocon to wokalista, autor tekstów i producent muzyczny. Wcześniej znany ze współpracy z blunt razor, z którym wydał album „Szczebrzeszyn”, rozpoczął karierę solową albumem koncepcyjnym „Now The Grass Grows Through My Skin”, z którego materiał wykonuje razem z Jagną Nocoń oraz basistą zespołu blunt razor Szymonem Golcem.

 

color blue (Dąbrowa Górnicza)

color blue to duet, który zapoczątkowała chęć syntezy dream popu z emocjonalnymi pocztówkami ukrytymi w słowach i dźwiękach. Gatunkowo najbliżej im do muzyki alternatywnej i elektronicznej. Dotychczasowe utwory osadzone są w melancholijnych, sennych, ale barwnych aranżacjach, które niosą w sobie treści z pogranicza jawy i snu. Duet pochodzi z Zagłębia Dąbrowskiego, a w jego skład wchodzi Zuzanna Nicgorska oraz Patryk Jędrys. W swojej twórczości obydwoje odpowiedzialni są za wokal, teksty oraz produkcję.

 

cosmos  (Warszawa)

Karol i Mateusz to skrajne temperamenty tworzące cosmos. Mieszają nie tylko charaktery, ale również gatunki muzyczne. W ich utworach przeplatają się romantyczne brzmienia gitary, energiczne basy oraz rozpływające się syntezatory. Przy ich piosenkach można rozmyślać i tańczyć. Pod nazwą cosmos prezentują swoje utwory od 2021 roku

 

Domsun (Poznań)

Domsun to niezależny projekt elektroniczny, który uwielbia break-beat i sample wokalne. Inspiruje się takimi artystami jak Bonobo, Bicep, Moderat i inni. Artysta włącza do swojej muzyki wiele słodyczy dla ucha, przestrzennych faktur i elementów vintage. Pochodzi z Białorusi, w poszukiwaniu schronienia politycznego, musiał przenieść się do Polski. Choć początkowo wszystko zaczęło się od produkcji w sypialni, obecnie Domsun to pięcioosobowy zespół, który jest w stanie olśniewać występami na żywo.

 

Fear of Eating Rabbits (Kraków)

Jest duetem, który od kilku dobrych lat robi muzykę, ale dotychczas jedynie do przysłowiowej szuflady. Skład zespołu to Klaudia – wokal, Kuba – gitary i inne instrumenty. Wśród ich muzycznych inspiracji można znaleźć klasyki (Dylana i Beatlesów), ale też perełki amerykańskiej alternatywy jak Phoebe Bridgers, Bon Iver czy The National. Na początku czerwca wydali swoją pierwszą EPkę “Empty Pizza Boxes” i liczą, że uda się spełnić największe muzyczne marzenia – zacząć grać koncerty oraz dotrzeć do szerszej publiczności.

 

Free Road (Żnin)

Zespół Free Road – w obecnym składzie od 2021 roku pochodzi ze Żnina. Gra utwory własnej kompozycji, które są powrotem do lat 70/90 i wprowadzają klimaty lata i deskorolek.

 

Heima (Łódź)

Heima to łódzki zespół, który tworzy swój  świat od końca 2017 roku. Ich muzyczna wrażliwość płynnie porusza się między różnymi gatunkami, jak indie pop, art rock czy nawet post-punk. Jednak cała twórczość zespołu ma wspólne mianowniki. Zapadający w pamięć wokal, nastrojowe partie gitar, oraz ciekawa warstwa rytmiczna tworzą połączenie o intrygującej aurze. Zespół ma na koncie kilkadziesiąt koncertów, w tym festiwali. Wystąpili między innymi na Stay Wild, Męskie Granie, Soundedit Festival czy Songwriter Łódź Festiwal. W 2020 zostali laureatami nagrody Soundedit Spotlight, a w 2021 finalistami Jarocińskich Rytmów Młodych. Wygrali również plebiscyt Wiosła Kultury w kategorii debiut, oraz zajęli drugie miejsce w plebiscycie Sanki organizowanym przez Gazetę Wyborczą.

 

IGA (Sulechów)

IGA to wokalistka i songwriterka z Polski. Od 4 lat artystka odwiedza kraje europejskie w poszukiwaniu inspiracji i realizuje swoje projekty. IGA w swoich piosenkach łączy elektroniczny pop, etniczne rytmy i rap. Mieszanka wybuchowa która okazuje się niezwykle uzależniająca. Przez ostatni rok (2023-2024) artystka wraz z zespołem wybitnych muzyków i artystów pracowała nad debiutancką epką i produkcją czterech elektryzujących teledysków. Piosenki które sprawiają że zatańczysz jakby nikt nie patrzył czekają na swoją premierę w 2024 roku.

 

Mark and the Boomers  (Sędziszów Małopolski, Rzeszów)

Mark and the Boomers to pochodzący z Podkarpacia zespół, którego liderem jest 24-letni Rafał Solarski, dla przyjaciół ‘Mark’. Artysta skompletował grupę doświadczonych muzyków ‘Boomersów’, w której spotykają się aż 3 pokolenia muzycznych inspiracji. Piosenki Marka opowiadają o wycofaniu, byciu nierozumianym przez najbliższych, a także poszukiwaniu akceptacji w niewłaściwych miejscach.

 

Zachody (Leszno)

ZACHODY powstały na fundamencie Four Seasons, gdzie w niezmienionym składzie grupa postanowiła wejść w nowy rozdział swojej działalności, robiąc ukłon w stronę muzyki elektronicznej, jednocześnie nie rezygnując z organicznego brzmienia gitar i żywych bębnów.    ZACHODY stawiają na teksty pisane codziennością, niejednokrotnie podparte metaforami   i zabawami słownymi.    ZACHODY  to zlepek najróżniejszych inspiracji a jej członkowie podkreślają, że tym co ich spaja jest przyjaźń i miłość do muzyki. ZACHODY tworzą jedność ze słuchaczami za pomocą historii, które spotykają każdego z nas.

 

 

 

 

 

 

 

Festiwal ma za zadanie wyłonić wykonawców najlepszej autorskiej twórczości – co też odróżnia FMT od innych konkursów i castingów, w których akceptuje się covery.

 

Wielu z dotychczasowych uczestników festiwalu zgodnie stwierdziło, że szczeciński festiwal charakteryzuje się wyjątkową atmosferą. Dyrektorem artystycznym FMT

i przewodniczącą jury jest Katarzyna Nosowska.

 

Przez 16. dotychczasowych edycji do festiwalowego konkursu zgłosiło się blisko 4300 wykonawców z całego kraju.

 

 

Powiązane artykuły

KulturaLifestyleTurystyka

Grzeszczak, Lanberry, Zalewski i wielu innych. ONI wystąpią podczas finału regat The Tall Ships Races!

Czwarty szczeciński finał regat The Tall Ships’ Races odbędzie się już za...

KulturaRozmowy

Konrad Modrzejewski – aplikant radcowski, pisarz i autor serii kryminałów o Filipie Schillerze

Seria o komisarzu Filipie Schillerze podbija serca polskich czytelników i fanów kryminałów....

KulturaLifestyle

Taki będzie najbliższy weekend w Szczecinie! Jest w czym wybierać

Przed nami ostatni weekend maja. Warto sprawdzić, jakie atrakcje zaplanowano dla szczecinian....

Kultura

Spotkania z pisarzami. ProMedia zaprasza

Dziś i jutro w ProMedia (al. Wojska Polskiego 2) można będzie wziąć...