Home Aktualności Nie tylko Pendolino do Szczecina. Taki będzie grudniowy rozkład jazdy PKP Intercity
Aktualności

Nie tylko Pendolino do Szczecina. Taki będzie grudniowy rozkład jazdy PKP Intercity

2.5k
intercity wolniej
Foto: PKP Intercity

Informowaliśmy już o wkroczeniu popularnego Pendolino do Szczecina na trasie z i do Warszawy wraz z dniem 15 grudnia. Jednak to nie jedyna zmiana w rozkładzie jazdy PKP Intercity na sezon 2024/2025 – będziemy mogli skorzystać z lepszej oferty połączeń do Poznania i Krakowa, a także nowych połączeń z Kołobrzegu i Świnoujścia.

Przypomnijmy, że najbardziej znane zestawy trakcyjne we flocie narodowego przewoźnika będą obsługiwać dwa pociągi: EIC „Sedina” w stronę Warszawy (odjazd: 7:42, przyjazd: 11:59) oraz EIC „Chrobry” w stronę Szczecina (odjazd: 16:00, przyjazd: 20:18), dzięki czemu zostanie osiągnięty rekordowy czas 4 godzin i 17 minut. Oprócz postoju w Poznaniu pociąg zatrzyma się w Stargardzie i Krzyżu, co pozwoli na przesiadkę w kierunku Gorzowa. 

Warto podkreślić, że popularne składy Pendolino kursują w najbardziej komfortowej kategorii Express InterCity Premium (EIP). Na ich pokładzie znajdują się łącznie 402 miejsca – 45 w klasie pierwszej i 357 w drugiej. Regulowane fotele w obu klasach, rozkładane stoliki, indywidualne oświetlenie oraz gniazdko elektryczne przy każdym miejscu gwarantują wygodną podróż. 

Kto chce jechać Pendolino, niech trzyma się za portfel!

Mina może trochę zrzednąć, jak tylko spojrzymy na widełki cenowe biletów relacji Szczecin-Warszawa obsługiwanej przez Pendolino. Z racji tego, że są to pociągi kategorii EIP (Express InterCity Premium), cena normalnego biletu będzie droższa o ponad 30 zł względem dotychczasowego „Chrobrego” i „Sediny”, w okolicy 190 zł.

– Kierujemy Pendolino tam, gdzie jednostka będzie miała wypełnienie na poziomie 70-80% a szczytowo ponad 90%, natomiast na trasie Kraków – Gdynia, a zwłaszcza Warszawa – Trójmiasto musimy szukać alternatyw z większą podażą miejsc, bo łączenie Pendolino było też próbą szukania rozwiązania. Natomiast jeśli ja mogę zestawić pociąg z lokomotywy i 12 wagonów i mieć 700 miejsc siedzących, z czego ponad 600 się sprzeda, no to jasne jest, że z punktu widzenia ekonomii to będzie dobre, biznesowe podejście do tematu przewozów – mówi wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak, pytany przez Jakuba Röslera z portalu rynek-kolejowy.pl.

Kolejne nowe połączenia

Poza wprowadzeniem Pendolino na szlak od Szczecina do Warszawy, szykuje się też zwiększenie liczby pociągów tej relacji przez Poznań. Podróżni będą mieć do dyspozycji aż 9 par połączeń na tej trasie. Skróci się również czas przejazdu. Ze stolicy do Szczecina dojedziemy w rekordowym czasie 4 godz. 17 minut, a ze Szczecina do Poznania w 1 godz. 50 min.

Nowością będzie pociąg IC Sukiennice do Krakowa przez Poznań i Łódź. W wakacje jego relacja będzie wydłużona do Zakopanego, dzięki czemu mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego zyskają możliwość bezpośredniego dojazdu pociągiem ekonomicznym do stolicy Tatr. Nowym połączeniem ekspresowym będzie pociąg EIC Bolesław Prus rel. Warszawa – Szczecin – Warszawa, który umożliwi wyjazd ze stolicy rano i powrót do Warszawy wieczorem. Warto również wspomnieć o wydłużeniu relacji składu IC Barbakan, który od grudnia będzie kursował z Krakowa do Szczecina (w obecnej relacji tylko do Poznania). Na ciągu Poznań – Szczecin, po zmodernizowanej linii kolejowej pojadą 3 nowe pociągi (EIC Bolesław Prus, IC Sukiennice, IC Barbakan). 

Reszta województwa również skorzysta na zmianach

A w szczególności mieszkańcy Kołobrzegu, Ustronia Morskiego, Koszalina i Sławna. Dzięki wydłużeniu trasy pociągu TLK „Lubomirski” będą mieli możliwość codziennego, a co najważniejsze, bezpośredniego dojazdu do Trójmiasta, Warszawy, Radomia, Kielc, Krakowa i Zakopanego. 

Zwiększy się też liczba połączeń z Kołobrzegu do stolicy przez Piłę i Bydgoszcz. Na tory wyjedzie skład IC „Staszic” z Warszawy do Szczecina, z grupą wagonów do Kołobrzegu.

Dzięki zmianie godzin kursowania pociągu IC „Stańczyk” mieszkańcy Pomorza Środkowego i Zachodniego będą mogli dojechać do Trójmiasta na godzinę 9:00 i wrócić tym samym pociągiem po godz. 19:00. Podróżni ze Sławna, Koszalina, Białogardu i Szczecinka skorzystają z możliwości dotarcia do m.in. Katowic, Krakowa, Rzeszowa czy Przemyśla. Dojazd do tych miejscowości zapewni wydłużenie relacji pociągów IC „Szkuner” i IC „Zefir” do i z Przemyśla. W okresie wakacji, w wydłużonej relacji do Świnoujścia pojadą pociągi: IC „Swarożyc” oraz IC „Podhalanin” rel. Zakopane – Świnoujście – Zakopane, a także sezonowe połączenie TLK „Wolin” rel. Kraków – Świnoujście – Kraków. 

Nie obejdzie się bez utrudnień

Jednak trzeba będzie też przełknąć gorzką pigułkę – podróżując przez Słupsk po trasie linii kolejowej nr 202, trzeba będzie liczyć się z utrudnieniami. Ten jednotorowy szlak przechodzi obecnie prace torowe, a dodatkowych nieprzyjemności przysporzy również przebudowa samego dworca PKP w Słupsku. Te dwa czynniki spowodują wydłużone czasy przejazdu.

 

Powiązane artykuły

kaskada w szczecinie
AktualnościLifestyle

W Kaskadzie zbudują mapę Polski z klocków Lego

Fenomenu klocków Lego nikomu nie trzeba przedstawiać. Tym bardziej ciekawie zapowiada się...

fabryka wody w szczecinie
Aktualności

W następny czwartek wstęp do Fabryki Wody będzie darmowy

Tak się składa, że w następny czwartek, czyli 14 listopada, przypada Światowy...

układanie asfaltu na drogę w szczecinie
AktualnościBiznes i inwestycje

Ciężki sprzęt wraca na ulicę. Będzie nieco utrudnień

W dniach 12-13 listopada na ulicy Wapiennej prowadzone będą prace przy układaniu...