Home Aktualności Nie pojedziemy koleją na bilecie ZDiTM
AktualnościMotoryzacja

Nie pojedziemy koleją na bilecie ZDiTM

214
Foto: źródło www.wzp.pl.

Wraz z Nowym Rokiem zakończyło się honorowanie biletów sieciowych Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego przez Polregio. Co gorsza, nikt nie wydał wcześniej komunikatu o tej sprawie.

 

Zgodnie z umową podpisaną w 2019 roku między ZDiTM a Polregio (dawniej Przewozy Regionalne) szczecinianie mogli podróżować pociągami wewnątrz granic administracyjnych miasta na podstawie takich samych biletów sieciowych, jakie obowiązują na liniach tramwajowych i autobusowych. Zasięg obejmował następujące stacje: Szczecin Główny, Szczecin Port Centralny, Szczecin Zdroje, Szczecin Dąbie, Szczecin Zdunowo, Szczecin Załom, Szczecin Podjuchy i Szczecin Gumieńce.

Takie rozwiązanie było bardzo popularne wśród tych mieszkańców Szczecina, którzy chcieli dotrzeć co centrum miasta szybciej, niż za pomocą autobusu i tramwaju. Dla przykładu podróż pociągiem Polregio z Załomia do Bramy Portowej w godzinach szczytu, wraz z przesiadką z pociągu na tramwaj w rejonie Dworca Głównego, wynosi niecałe pół godziny, podczas gdy jazda komunikacją miejską na tym samym odcinku, przy uwzględnieniu korków i przesiadki z autobusu na tramwaj, wynosi niecałą godzinę. Zaskoczeni tą nową sytuacją pasażerowie byli oburzeni brakiem jakiegokolwiek komunikatu ze strony zarówno ZDiTM, jak i Polregio.

Okazuje się, że Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego został zaskoczony przez Polregio jeszcze pod koniec grudnia. Jak poinformował nas rzecznik Zarządu Kacper Reszczyński, władze Zarządu liczyły na przedłużenie umowy do końca bieżącego roku, wysyłając stosowne zapytania z prośbą o wycenę całej usługi. Wszelkie starania spotkały się z odmowną odpowiedzią ze strony organizatora przewozów kolejowych. Jednocześnie przeprosił tych pasażerów, którzy korzystali z tej usługi, za taki obrót spraw.

Tymczasem samorządy Szczecina, Gryfina, Goleniowa i Stargardu prowadzą negocjacje z Polregio w sprawie wspólnego biletu na kolej i komunikację miejską, dzięki któremu można będzie jeździć oboma rodzajami transportu na preferencyjnych warunkach zarówno w Szczecinie, jak i również w strefach AB (Goleniów i Gryfino) i AB+ (Stargard). Ze względu na tok rozmów nie jest jeszcze znany cennik i termin wdrożenia takiej usługi.

Powiązane artykuły

AktualnościW regionie

Śmiertelny wypadek na poligonie. Pojazd gąsienicowy przejechał dwóch żołnierzy

Około godziny 9:30 na terenie Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko doszło do tragicznego...

Aktualności

Miasto Szczecin przekaże ponad 1,7 mln zł na dodatkowe połączenia na trasach SKM

Miasto Szczecin przekaże ponad 1,7 mln zł na dodatkowe połączenia na trasach...

Aktualności

Jak to jest z czystością znaków drogowych? Ten przykład jest rażący

Jednym z zadań Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego jest utrzymanie w czystości...

Aktualności

Zielona woda w kranie. Czy jest to niebezpieczne? 

Dzisiaj ruszyła akcja Szczecińskiej Energetyki Cieplnej, mająca za zadanie wykryć pewne nieprawidłowości...