Wraz z Nowym Rokiem zakończyło się honorowanie biletów sieciowych Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego przez Polregio. Co gorsza, nikt nie wydał wcześniej komunikatu o tej sprawie.
Zgodnie z umową podpisaną w 2019 roku między ZDiTM a Polregio (dawniej Przewozy Regionalne) szczecinianie mogli podróżować pociągami wewnątrz granic administracyjnych miasta na podstawie takich samych biletów sieciowych, jakie obowiązują na liniach tramwajowych i autobusowych. Zasięg obejmował następujące stacje: Szczecin Główny, Szczecin Port Centralny, Szczecin Zdroje, Szczecin Dąbie, Szczecin Zdunowo, Szczecin Załom, Szczecin Podjuchy i Szczecin Gumieńce.
Takie rozwiązanie było bardzo popularne wśród tych mieszkańców Szczecina, którzy chcieli dotrzeć co centrum miasta szybciej, niż za pomocą autobusu i tramwaju. Dla przykładu podróż pociągiem Polregio z Załomia do Bramy Portowej w godzinach szczytu, wraz z przesiadką z pociągu na tramwaj w rejonie Dworca Głównego, wynosi niecałe pół godziny, podczas gdy jazda komunikacją miejską na tym samym odcinku, przy uwzględnieniu korków i przesiadki z autobusu na tramwaj, wynosi niecałą godzinę. Zaskoczeni tą nową sytuacją pasażerowie byli oburzeni brakiem jakiegokolwiek komunikatu ze strony zarówno ZDiTM, jak i Polregio.
Okazuje się, że Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego został zaskoczony przez Polregio jeszcze pod koniec grudnia. Jak poinformował nas rzecznik Zarządu Kacper Reszczyński, władze Zarządu liczyły na przedłużenie umowy do końca bieżącego roku, wysyłając stosowne zapytania z prośbą o wycenę całej usługi. Wszelkie starania spotkały się z odmowną odpowiedzią ze strony organizatora przewozów kolejowych. Jednocześnie przeprosił tych pasażerów, którzy korzystali z tej usługi, za taki obrót spraw.
Tymczasem samorządy Szczecina, Gryfina, Goleniowa i Stargardu prowadzą negocjacje z Polregio w sprawie wspólnego biletu na kolej i komunikację miejską, dzięki któremu można będzie jeździć oboma rodzajami transportu na preferencyjnych warunkach zarówno w Szczecinie, jak i również w strefach AB (Goleniów i Gryfino) i AB+ (Stargard). Ze względu na tok rozmów nie jest jeszcze znany cennik i termin wdrożenia takiej usługi.