Home Lifestyle Natalia Wysocka: „W Szczecinie jesteśmy bardziej otwarci i mniej w nas nienawiści”
LifestyleRozmowy

Natalia Wysocka: „W Szczecinie jesteśmy bardziej otwarci i mniej w nas nienawiści”

433

Chcą zmieniać Szczecin i spoglądają na miasto z nieskrywaną wiarą, że uda się to zrobić. Włączają się z rozmaite akcje, angażują młodych ludzi do wspólnych projektów i chcą przeciwdziałać depresjom wśród rówieśników. Natalia Wysocka ze Stowarzyszenia Społeczna Przestrzeń mówi nam o tym, z jakimi wyzwaniami muszą się dziś borykać młodzi szczecinianie.

 

 

Stowarzyszenie Społeczna Przestrzeń jest stosunkowo nowym tworem, ale jesteście widoczni jako organizacja. Jesteście mocno aktywni w środowiskach młodzieżowych. W planach macie też zaangażowanie się w pomoc swoim rówieśnikom w walce z depresjami, stresem i innymi sytuacjami, wpływającymi na zdrowie psychiczne. Dlaczego ten obszar jest dla Was ważny?

– Nasza organizacja jest stworzona przez grupę młodych, zaangażowanych społecznie ludzi, którzy od lat obserwują i wspierają rozwój lokalnych społeczności. W skład naszego zespołu wchodzą ludzie z różnych okolic województwa zachodniopomorskiego, wszyscy z nas zauważają podobne predyspozycje do izolacji młodych ludzi od życia towarzyskiego. Ze względu na niesprzyjające okoliczności takie jak pandemia COVID, czy wzrastająca liczba osób chorujących na depresję, wyszliśmy temu naprzeciw, tworząc ogólnodostępne miejsce dla osób w każdym przedziale wiekowym.

Jak myślisz… Jakie są główne przyczyny wzrastającego poziomu stresu i zaburzeń psychicznych wśród młodzieży?

– Przyczyny na ogół są bardzo różne. Myślę jednak, że górującymi w tych czasach są przede wszystkim: wszechobecny hejt w internecie, galopujący „wyścig szczurów” w szkołach ponadpodstawowych i utrudniony dostęp do placówek zdrowia psychicznego… Młodzi ludzie, w większości nastawieni na sukces i powodzenie, coraz trudniej znoszą odrzucenie i możliwą porażkę. Trudne sytuacje rodzinne, brak odpowiedniej edukacji seksualnej i psychicznej oraz łatwa dostępność do środków uzależniających takich jak używki, alkohol czy nawet komórka z pewnością nie wspierają procesu prawidłowego rozwoju relacji wśród rówieśników.

Widzisz szansę na to, by ten negatywny trend powstrzymać?

– Szanse na powstrzymanie tego trendu oceniam na wysokie, ponieważ coraz większa świadomość i wrażliwość otoczenia sprawia, że ludzie zaczynają dostrzegać i odróżniać patologię od zasad i postaw pożądanych.

Jako stowarzyszenie cyklicznie zapraszacie swoich rówieśników na spotkania przy grach planszowych?

– Pomysł na spotkanie przy planszówkach zrodził się dość nagle i od razu przypadł nam do gustu. Ta forma spędzania czasu jest dedykowana każdej grupie wiekowej, bez względu na płeć i predyspozycje. Jest to idealna okazja do rozwoju na tle zarówno towarzyskim, emocjonalnym oraz edukacyjnym. Dużym plusem gier planszowych jest też możliwość zaangażowania większej ilości osób do wzajemnego kontaktu, na czym zależy nam najbardziej. Ludzie podczas rozgrywek dobierają się intuicyjnie w grupy najbardziej odpowiadające ich zainteresowaniom, przez co relacje nawiązane w trakcie trwania wydarzenia mają wysokie szanse na bycie długotrwałymi i wartościowymi.

Dziś notorycznie się mówi, że młodzież średnio chce się angażować w życie społeczne. Z reguły się postrzega młodych ludzi jako indywidualistów. Jak jest naprawdę?

Muszę temu zaprzeczyć. Jako była Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Szczecin oraz Radna Młodzieżowego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego miałam okazję poznać ogrom młodych ludzi gotowych i chętnych do pracy na rzecz swojej małej ojczyzny. Takie eventy jak chociażby “Stacja Szczecin” idealnie ukazują, jak znaczna część dzieci i młodzieży jest gotowa na wyjście ze swojej strefy komfortu, aby rozwijać swoją okolicę.

Powiedz mi, w jaki sposób zmieniające się realia rynku pracy wpływają na wybory edukacyjne i zawodowe młodzieży, i jakie działania mogą pomóc młodym ludziom lepiej przygotować się do przyszłości? To także ważny  dla młodych temat.

– W dzisiejszych czasach ważny jest “dobry start”. Każda z podejmowanych przez nas decyzji będzie miała teraz największe znaczenie co do naszej przyszłości. Nie jesteśmy oczywiście w stanie nikomu go zagwarantować, ale stać nas na to, by próbować nakierować na dobre tory. W życiu kierujemy się różnymi wartościami, ale kilka z nich łączy nas wszystkich – chęć akceptacji, rozwoju i kontaktu z drugim człowiekiem.

Społeczność LGTB, etniczność, religijność… Jakie są największe wyzwania Szczecina związane z równouprawnieniem wśród młodzieży, szczególnie w kontekście edukacji i kariery zawodowej?

– Nowe pokolenia są co raz bardziej otwarte, więc tematy związane z tolerancją zarówno w stosunku do innych narodowości, religii czy osób LGBTQ+ to nie są dla nich tematy tabu.  Szczecin na tle kraju jest w dosyć dobrym położeniu. Bliżej nam do Berlina, Kopenhagi czy Oslo niż do Warszawy. Te wpływy z zachodu są odczuwalne wśród społeczeństwa, jesteśmy bardziej otwarci i mniej w nas nienawiści. Mamy tu także kilka organizacji, które robią świetną robotę wspierając osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, m. in. Lambda Szczecin albo Stowarzyszenie Mi-Gracja.

Jak reagują na Was rówieśnicy, kiedy widzą Wasze zaangażowanie z organizację rozmaitych wydarzeń?

– Nasza inicjatywa od samego początku cieszyła się uznaniem wśród naszych najbliższych, zarówno dorosłych, rówieśników, jak i dzieci. Nasi przyjaciele, współpracownicy, sąsiedzi… ci wszyscy ludzie są chętni i gotowi do uczestniczenia w naszych projektach, co sprawia nam ogromną satysfakcję… i chęć do dalszego rozwoju.

Jak wygląda sprawność pozyskiwania środków z różnych dotacji na działalność takich małych stowarzyszeń jak Wasze?

– To jak na razie największe wyzwanie dla naszej organizacji. Ze względu na to, że jesteśmy “świeżym” stowarzyszeniem, bez bogatej historii projektów, trudniej nam uzyskać środki na pierwsze przedsięwzięcia. Mimo to nie poddajemy się i korzystamy z każdej okazji do złożenia wniosku na dotacje odpowiadające naszym założeniom.

Jeśli ktoś chciałby do Was dołączyć, to jak Was znaleźć?

Najlepszym sposobem na skontaktowanie się z nami jest nasza strona na Facebook “Stowarzyszenie Społeczna Przestrzeń” oraz platforma Instagram, gdzie znaleźć nas można pod nazwą @spoleczna.przestrzen. W celu nawiązania rozmowy odnośnie ewentualnej współpracy, zachęcamy do skorzystania z naszego maila: spoleczna.przestrzen@gmail.com.

Powiązane artykuły

AktualnościEkologia i zdrowieLifestyle

Humanizacja zwierząt domowych: to moda czy norma?

W dobie humanizacji zwierząt istotnie zmienia się podejście człowieka do zwierząt domowych....

LifestyleKultura

MARKOWY FESTIWAL – zbliża się ciekawe wydarzenie

W pełni letniego sezonu, do Świnoujścia, czyli najwspanialszego polskiego kurortu, zjedzie czołówka...

AktualnościLifestyleTurystykaW regionie

To nie są zwykłe zamki z piasku – to prawdziwe dzieła sztuki! 

Budowa zamków z piasku – niby prosta rzecz, a jednak wymagająca dużo...

AktualnościLifestyle

2000 zł na sąsiedzkie inicjatywy czekają na mieszkańców Śródmieścia!

Masz super sąsiadów? Chcecie coś wspólnie zrobić na Waszym podwórku czy ulicy?...