Home Kultura Narodowe Czytanie – z pasją i nowatorsko!
Kultura

Narodowe Czytanie – z pasją i nowatorsko!

299
Foto: Inna Kapturevska

Dzisiaj już po raz dwunasty cała Polska czytała klasykę rodzimej literatury w ramach Narodowego Czytania, w tym roku powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Przypomnijmy, że akcji tej patronuje para prezydencka, a zapoczątkował ją prezydent, Bronisław Komorowski.

 

 

Tradycyjnie też wydarzenie z tej okazji przygotowała Biblioteka Miejska w Szczecinie. Jednak w tym roku kierowniczka działu promocji tej instytucji, Anna Rutkowska, postanowiła nadać inicjatywie nieco innego charakteru:

 

 

– Mieszkanki i mieszkańcy Szczecina wydają się mocno zabiegani, zestresowani, zmęczeni nadmiarem obowiązków. Dlatego pomyślałam, że Narodowe Czytanie może być okazją do wyciszenia, delektowania się chwilą i pięknem słowa. Zmieniliśmy na tę okoliczność przestrzeń filii Biblioteki Miejskiej ProMedia w oazę spokoju i refleksji oraz wprowadziliśmy dodatkowe atrakcje.

 

Już od godziny dwunastej zaciekawieni wydarzeniem słuchacze zajmowali miejsca w specjalnie przygotowanej strefie, w której królowała naturalna roślinność – w tym niezwykłe bukiety przygotowane przez Agnieszkę Goch. Tło stanowiły slajdy z urokliwymi krajobrazami, a z głośników dochodził śpiew ptaków.

 

– Pomiędzy momentami, gdy na głos czytane były fragmenty powieści  – mówi Anna Rutkowska – nasi goście w ciszy i sielskim klimacie, mogli po prostu posiedzieć, poczytać, porozmawiać z nowo poznaną osobą. Ta przestrzeń miała sprzyjać budowaniu międzyludzkiej bliskości. Dopowiem jeszcze, że czytający interpretowali dziś tylko opisy przyrody z „Nad Niemnem”. To te części powieści Orzeszkowej, które najczęściej się pomija podczas czytania – dodaje.

 

Udział w akcji wzięli między innymi Ewa Sobczak, Przemysław Walich, Małgorzata Duda, Beata Zuzanna Borawska, czy też Olga Dąbkiewicz, znana w regionie organizatorka spacerów, pasjonatka mody vintage i retro. Tym razem przygotowała stylizacje strojów z drugiej połowy XIX wieku, opowiedziała o modzie tego okresu zgromadzonym osobom. Dodatkowo Olga wraz z fotografką, Inną Kapturevską, utworzyła atelier do pamiątkowych fotografii na zewnątrz biblioteki, przy odradzającej się Alei Wojska Polskiego. O Elizie Orzeszkowej, epoce pozytywizmu i emancypacji opowiedziała Monika Lesner, dziennikarka, interwentka kryzysowa i prezeska Fundacji Pełnia Wyrazu.

 

– Zrealizowałam nową formułę Narodowego Czytania i jestem szczęśliwa, że tak dobrze się sprawdziła – mówi z zadowoleniem Anna Rutkowska z Biblioteki Miejskiej. – Uczestnicy naprawdę świetnie się bawili i serdecznie dziękowali organizatorom. To wielki sukces i znak, że jako instytucja obraliśmy dobry kierunek.

Powiązane artykuły

Kultura

Gitarzysta Kultu zatrzymany. Co z najbliższym koncertem zespołu w Szczecinie?

Gitarzysta Kultu Piotr Morawiec jest w poważnych tarapatach – został zatrzymany przez...

Kultura

Stypendia Twórcze Miasta Szczecin – to już ostatnie dni na złożenie wniosku

To już ostatnie dni naboru wniosków o przyznanie stypendium dla osób zajmujących...

Kultura

Aktorzy Teatru Polskiego uhonorowani

O sporym sukcesie i powodach do dumy może mówić szczeciński Teatr Polski,...

Kultura

Hrabiny się wydają

Nasza felietonistka Ania Ołów-Wachowicz debiutuje wydaniem książkowym. Już w marcu ukażą się...