Dzisiaj już po raz dwunasty cała Polska czytała klasykę rodzimej literatury w ramach Narodowego Czytania, w tym roku powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Przypomnijmy, że akcji tej patronuje para prezydencka, a zapoczątkował ją prezydent, Bronisław Komorowski.
Tradycyjnie też wydarzenie z tej okazji przygotowała Biblioteka Miejska w Szczecinie. Jednak w tym roku kierowniczka działu promocji tej instytucji, Anna Rutkowska, postanowiła nadać inicjatywie nieco innego charakteru:
– Mieszkanki i mieszkańcy Szczecina wydają się mocno zabiegani, zestresowani, zmęczeni nadmiarem obowiązków. Dlatego pomyślałam, że Narodowe Czytanie może być okazją do wyciszenia, delektowania się chwilą i pięknem słowa. Zmieniliśmy na tę okoliczność przestrzeń filii Biblioteki Miejskiej ProMedia w oazę spokoju i refleksji oraz wprowadziliśmy dodatkowe atrakcje.
Już od godziny dwunastej zaciekawieni wydarzeniem słuchacze zajmowali miejsca w specjalnie przygotowanej strefie, w której królowała naturalna roślinność – w tym niezwykłe bukiety przygotowane przez Agnieszkę Goch. Tło stanowiły slajdy z urokliwymi krajobrazami, a z głośników dochodził śpiew ptaków.
– Pomiędzy momentami, gdy na głos czytane były fragmenty powieści – mówi Anna Rutkowska – nasi goście w ciszy i sielskim klimacie, mogli po prostu posiedzieć, poczytać, porozmawiać z nowo poznaną osobą. Ta przestrzeń miała sprzyjać budowaniu międzyludzkiej bliskości. Dopowiem jeszcze, że czytający interpretowali dziś tylko opisy przyrody z „Nad Niemnem”. To te części powieści Orzeszkowej, które najczęściej się pomija podczas czytania – dodaje.
Udział w akcji wzięli między innymi Ewa Sobczak, Przemysław Walich, Małgorzata Duda, Beata Zuzanna Borawska, czy też Olga Dąbkiewicz, znana w regionie organizatorka spacerów, pasjonatka mody vintage i retro. Tym razem przygotowała stylizacje strojów z drugiej połowy XIX wieku, opowiedziała o modzie tego okresu zgromadzonym osobom. Dodatkowo Olga wraz z fotografką, Inną Kapturevską, utworzyła atelier do pamiątkowych fotografii na zewnątrz biblioteki, przy odradzającej się Alei Wojska Polskiego. O Elizie Orzeszkowej, epoce pozytywizmu i emancypacji opowiedziała Monika Lesner, dziennikarka, interwentka kryzysowa i prezeska Fundacji Pełnia Wyrazu.
– Zrealizowałam nową formułę Narodowego Czytania i jestem szczęśliwa, że tak dobrze się sprawdziła – mówi z zadowoleniem Anna Rutkowska z Biblioteki Miejskiej. – Uczestnicy naprawdę świetnie się bawili i serdecznie dziękowali organizatorom. To wielki sukces i znak, że jako instytucja obraliśmy dobry kierunek.