Home Kultura Narodowe Czytanie – z pasją i nowatorsko!
Kultura

Narodowe Czytanie – z pasją i nowatorsko!

380
Foto: Inna Kapturevska

Dzisiaj już po raz dwunasty cała Polska czytała klasykę rodzimej literatury w ramach Narodowego Czytania, w tym roku powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Przypomnijmy, że akcji tej patronuje para prezydencka, a zapoczątkował ją prezydent, Bronisław Komorowski.

 

 

Tradycyjnie też wydarzenie z tej okazji przygotowała Biblioteka Miejska w Szczecinie. Jednak w tym roku kierowniczka działu promocji tej instytucji, Anna Rutkowska, postanowiła nadać inicjatywie nieco innego charakteru:

 

 

– Mieszkanki i mieszkańcy Szczecina wydają się mocno zabiegani, zestresowani, zmęczeni nadmiarem obowiązków. Dlatego pomyślałam, że Narodowe Czytanie może być okazją do wyciszenia, delektowania się chwilą i pięknem słowa. Zmieniliśmy na tę okoliczność przestrzeń filii Biblioteki Miejskiej ProMedia w oazę spokoju i refleksji oraz wprowadziliśmy dodatkowe atrakcje.

 

Już od godziny dwunastej zaciekawieni wydarzeniem słuchacze zajmowali miejsca w specjalnie przygotowanej strefie, w której królowała naturalna roślinność – w tym niezwykłe bukiety przygotowane przez Agnieszkę Goch. Tło stanowiły slajdy z urokliwymi krajobrazami, a z głośników dochodził śpiew ptaków.

 

– Pomiędzy momentami, gdy na głos czytane były fragmenty powieści  – mówi Anna Rutkowska – nasi goście w ciszy i sielskim klimacie, mogli po prostu posiedzieć, poczytać, porozmawiać z nowo poznaną osobą. Ta przestrzeń miała sprzyjać budowaniu międzyludzkiej bliskości. Dopowiem jeszcze, że czytający interpretowali dziś tylko opisy przyrody z „Nad Niemnem”. To te części powieści Orzeszkowej, które najczęściej się pomija podczas czytania – dodaje.

 

Udział w akcji wzięli między innymi Ewa Sobczak, Przemysław Walich, Małgorzata Duda, Beata Zuzanna Borawska, czy też Olga Dąbkiewicz, znana w regionie organizatorka spacerów, pasjonatka mody vintage i retro. Tym razem przygotowała stylizacje strojów z drugiej połowy XIX wieku, opowiedziała o modzie tego okresu zgromadzonym osobom. Dodatkowo Olga wraz z fotografką, Inną Kapturevską, utworzyła atelier do pamiątkowych fotografii na zewnątrz biblioteki, przy odradzającej się Alei Wojska Polskiego. O Elizie Orzeszkowej, epoce pozytywizmu i emancypacji opowiedziała Monika Lesner, dziennikarka, interwentka kryzysowa i prezeska Fundacji Pełnia Wyrazu.

 

– Zrealizowałam nową formułę Narodowego Czytania i jestem szczęśliwa, że tak dobrze się sprawdziła – mówi z zadowoleniem Anna Rutkowska z Biblioteki Miejskiej. – Uczestnicy naprawdę świetnie się bawili i serdecznie dziękowali organizatorom. To wielki sukces i znak, że jako instytucja obraliśmy dobry kierunek.

Powiązane artykuły

AktualnościHistoriaKultura

Tereny Gryfii na malarskim pejzażu. Autora przedwojennego działa nie znamy do dziś

Nie udało się ustalić, kto jest autorem tego obrazu. Wiemy natomiast, że...

AktualnościKultura

Mistrz suspensu zawita do Dąbia. Czas na przegląd filmów Alfreda Hitchcocka

Zwykł był mawiać, że „film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, a...

AktualnościKultura

Pokazali, że jazz ma się świetnie, a Szczecin ma w tym ważną rolę do odegrania

Koncert premierowy projektu „One Voice” w Teatrze Polskim był prawdziwym świętem jazzu,...

AktualnościKultura

Pochodzący ze Szczecina artysta to jeden z najbardziej popularnych na świecie twórców sztuki fantastycznej

Jeśli fascynuje Was świat wyobraźni i niesamowitych wizji, musicie poznać tego artystę...