Home Kultura Miejsce do wspominania Olka
Kultura

Miejsce do wspominania Olka

230

Aleksander Doba, najsłynniejszy podróżnik z naszego regionu ma swoje oficjalne miejsce pamięci. W sobotę 09 września odsłonili je: wnuczka, siostra podróżnika, żona Gabriela Doba wraz z burmistrzem Polic, Władysławem Diakunem.

 

Jeśli chcecie zobaczyć jak na żywo wygląda to miejsce wybierzcie się do Trzebieży, na tamtejszą plażę przy ul. Leśnej. Pomnik – ławeczkę ustawiono tuż przy kąpielisku, kilkadziesiąt kroków od parkingu. Znajdźcie chwilę aby odwiedzić to miejsce, bo warto. Pretekstem niech będzie wspomnienie Aleksandra Doby. Poza tym sama Trzebież ze swoją plażą, knajpkami, mariną jest miejscem wartym odwiedzenia.

 

Dla ciekawskich, mamy link do jednego z ostatnich projektów Olka. Mało kto wie, że poza ekstremalnymi wyprawami Aleksander Doba miał też misję promowania regionu, tak jak w tym przedsięwzięciu realizowanym wspólnie z Powiatem Polickim. Wejdźcie na stronę https://dobaw.tv/; lub https://www.facebook.com/DobaW.tv – zobaczcie ostatni film z udziałem Aleksandra Doby  Z Dobą w Kołbaskowie – YouTube.

 

Policzanin, Aleksander Doba  to słynny kajakarz-podróżnik. Przepłynął Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia w 13 dni – trasa 1189 km. Jako pierwszy kajakarz przepłynął całą Wisłę od jej początku, czyli od ujścia Białej i Czarnej Wisełki do jeziora zaporowego (opłynął je), do ujścia do Bałtyku. Opłynął samotnie Bałtyk „Z Polic do Polic” w 80 dni. Popłynął samotnie z Polic do Narwiku za Koło Podbiegunowe Północne. Opłynął samotnie Jezioro Bajkał. To wszystko było jednak przygotowaniem do rejsów życia – trzykrotnego samotnego rejsu przez Atlantyk. Za swoje osiągnięcia otrzymał m.in. tytuł Podróżnika roku ( 2015) , wybrany przez czytelników amerykańskiej edycji National Geographic, kilkukrotnie dostał nagrodę Kolosa. Poświęconą mu okładką The New York Times ( 2018 r.). Zmarł  22 lutego 2021r.  podczas wyprawy na najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro.

 

Powiązane artykuły

szczecińskie tramwaje
AktualnościKultura

Męskie Granie zaczyna się już dzisiaj. Jak dojechać na koncerty? 

Przed nami dwa dni wypełnione najlepszą muzyką od najlepszych reprezentantów polskiej alternatywy....

LifestyleKultura

Nie tylko „Męskie Granie” – przed nami weekend pełen atrakcji! Każdy znajdzie coś dla siebie

Może najbliższy weekend nie będzie tak ciepły jak poprzedni, ale jedno jest...

Kultura

Jutro seans dla całych rodzin. Kino na Leżakach i „Opowieści z Narnii”

Pełna przygód i tajemnic historia czwórki rodzeństwa, która po odnalezieniu starej szafy...

Kultura

Komisarz Zawieja i Szczecin powracają. Za chwilę premiera drugiego sezonu „Odwilży”

Ten serial zdobył już rzesze sympatyków nie tylko w Polsce, ale również...