Home Kultura Miejsce do wspominania Olka
Kultura

Miejsce do wspominania Olka

143

Aleksander Doba, najsłynniejszy podróżnik z naszego regionu ma swoje oficjalne miejsce pamięci. W sobotę 09 września odsłonili je: wnuczka, siostra podróżnika, żona Gabriela Doba wraz z burmistrzem Polic, Władysławem Diakunem.

 

Jeśli chcecie zobaczyć jak na żywo wygląda to miejsce wybierzcie się do Trzebieży, na tamtejszą plażę przy ul. Leśnej. Pomnik – ławeczkę ustawiono tuż przy kąpielisku, kilkadziesiąt kroków od parkingu. Znajdźcie chwilę aby odwiedzić to miejsce, bo warto. Pretekstem niech będzie wspomnienie Aleksandra Doby. Poza tym sama Trzebież ze swoją plażą, knajpkami, mariną jest miejscem wartym odwiedzenia.

 

Dla ciekawskich, mamy link do jednego z ostatnich projektów Olka. Mało kto wie, że poza ekstremalnymi wyprawami Aleksander Doba miał też misję promowania regionu, tak jak w tym przedsięwzięciu realizowanym wspólnie z Powiatem Polickim. Wejdźcie na stronę https://dobaw.tv/; lub https://www.facebook.com/DobaW.tv – zobaczcie ostatni film z udziałem Aleksandra Doby  Z Dobą w Kołbaskowie – YouTube.

 

Policzanin, Aleksander Doba  to słynny kajakarz-podróżnik. Przepłynął Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia w 13 dni – trasa 1189 km. Jako pierwszy kajakarz przepłynął całą Wisłę od jej początku, czyli od ujścia Białej i Czarnej Wisełki do jeziora zaporowego (opłynął je), do ujścia do Bałtyku. Opłynął samotnie Bałtyk „Z Polic do Polic” w 80 dni. Popłynął samotnie z Polic do Narwiku za Koło Podbiegunowe Północne. Opłynął samotnie Jezioro Bajkał. To wszystko było jednak przygotowaniem do rejsów życia – trzykrotnego samotnego rejsu przez Atlantyk. Za swoje osiągnięcia otrzymał m.in. tytuł Podróżnika roku ( 2015) , wybrany przez czytelników amerykańskiej edycji National Geographic, kilkukrotnie dostał nagrodę Kolosa. Poświęconą mu okładką The New York Times ( 2018 r.). Zmarł  22 lutego 2021r.  podczas wyprawy na najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro.

 

Powiązane artykuły

RozmowyKulturaLifestyle

„Siła kobiecej opowieści” w nowym cyklu Szczecinera

Szczeciner – Przestrzeń kobiet. To miasto i region tworzą w dużej mierze ciekawe...

Kultura

Witryna ze Szczecina. Wyjątkowa wystawa w miejscu dawnej kawiarni

Od dłuższego czasu lokal, w którym znajdowało się Cafe Berlin, stoi pusty....

Kultura

Raul Midón w Filharmonii w Szczecinie

W stolicy Pomorza Zachodniego usłyszymy dziś jazz na najwyższym poziomie. W poniedziałkowy...

Kultura

Jutro tańsze bilety na filmy

30 września w całej Polsce bilety w wybranych kinach będą kosztować 12...