Home Aktualności Młodzi łowcy smaków poszukiwani! Ciekawy konkurs dla dzieci i młodzieży powraca z kolejną odsłoną
Aktualności

Młodzi łowcy smaków poszukiwani! Ciekawy konkurs dla dzieci i młodzieży powraca z kolejną odsłoną

206

Konkurs „Poszukiwacze smaków” powraca po raz jedenasty! Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego zaprasza dzieci i młodzież do wspólnego poszukiwania smaków Pomorza Zachodniego. Czasu jest naprawdę dużo, bowiem zgłoszenia wysyłać można do 20 marca 2024 roku. 

 

Każde dzisiejsze kultywowane przez nas tradycje nie miałyby miejsca gdyby nie nasi przodkowie, którzy przekazując kulinarne tajniki kolejnym pokoleniom zadbali o to, by nic nie poszło w zapomnienie. Cześć z tych przepisów leży przykurzone gdzieś na dnie szuflady w prawie każdym domu. Dzieci i młodzież w najbliższym czasie mają dobrą okazję ku temu, by poszperać i wydobyć te receptury. 

Ideą konkursu jest zachęcenie dzieci i młodzieży do zgłębienia tajemnic kuchni swoich przodków, a przy okazji odkrycie nietypowych potraw charakterystycznych dla regionu. Ważne jest, by młodzi poszukiwacze przedstawili propozycje tradycyjnych przepisów znanych w rodzinie od co najmniej dwóch pokoleń. Jak przekonuje marszałek województwa Olgier Geblewicz:

– Konkurs ma już ponad dziesięcioletnią historię. Niezmiennie jednak organizujemy go po to, by zainteresować młode osoby tematyką produktów i potraw tradycyjnych, zachęcić do wspólnego, rodzinnego przygotowywania smacznych dań, ale przede wszystkich do odkrywania kulinarnego dziedzictwa Pomorza Zachodniego.

Zgłoszenie pisemne powinno zawierać opis produktu, przepis oraz charakterystyczne cechy. Dołączyć należy również zdjęcie, na którym przedstawione zostanie danie przygotowane wedle receptury przodków. Istotne jest, aby zaprezentować je w sposób estetyczny i nietuzinkowy. Ten element konkursu ma być przyczynkiem do wspólnego gotowania z udziałem całej rodziny. 

Każdy uczestnik może przedstawić tylko jedno zgłoszenie. Termin składania wniosków upływa z dniem 20 marca 2024 roku. Kandydaturę przesłać należy na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 40, 70-421 Szczecin,  z dopiskiem:  Wydział Rolnictwa i Rybactwa, Konkurs „Poszukiwacze Smaków”. Laureatami zostanie maksymalnie sześciu uczniów na dwóch poziomach: szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Otrzymają oni nagrody rzeczowe. Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest na koniec kwietnia br.

Szczegóły konkursu, w tym regulamin oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie internetowej Wydziału Rolnictwa i Rybactwa Urzędu Marszałkowskiego WZ: www.wrir.wzp.pl, w zakładce „Poszukiwacze Smaków”.

Powiązane artykuły

Aktualności

Zmiany w zarządzie SEC. Adam Palacz nowym prezesem spółki

Roszady w zarządzie Szczecińskiej Energetyki Cieplnej stały się faktem. Nowym prezesem spółki...

Biznes i inwestycjeAktualności

W Podjuchach stanęła wiata-kuriozum. „Lepszy rydz niż nic”

Fakt, że wiaty na przystankach są jak najbardziej przydatne, szczególnie w trakcie...

AktualnościBiznes i inwestycjeTurystyka

Działki ogrodowe do likwidacji? Aż się prosi o przestrzeń ogólnodostępną

Łasztownia ma ogromny potencjał w kontekście zagospodarowania. Mocno może się zmienić również...

Biznes i inwestycjeAktualnościEdukacjaRozmowy

Katarzyna Rogoźnicka wyciąga młodzież z długów i apeluje: „Uczmy młodych oszczędzać”

„Kiedy w rozmowie proponuję, by sobie odkładali po 200 złotych miesięcznie, są...