Home Kultura Młody Krąg gościem specjalnym festiwalu w Limanowej. Ogromne wyróżnienie dla szczecińskiego zespołu!
Kultura

Młody Krąg gościem specjalnym festiwalu w Limanowej. Ogromne wyróżnienie dla szczecińskiego zespołu!

312

Zespół Pieśni i Tańca „Młody Krąg” wystąpi jako gość specjalny 49. Festiwalu Folklorystycznego Limanowska Słaza. To jedno z większych tego typu wydarzeń w Polsce. Dla szczecińskiego zespołu to również ogromne wyróżnienie – pierwszy raz na małopolski festiwal zaproszenie otrzymała instytucja działająca na Pomorzu Zachodnim. 

 

Limanowska Słaza to festiwal folklorystyczny, organizowany przez Limanowski Dom Kultury, który odbędzie się w dniach 15-19 listopada. Wydarzenie promuje zróżnicowaną, zarówno pod względem formy jak i wykonania kulturę ludową. W tym roku gościem specjalnym festiwalu będzie szczeciński Zespół Pieśni i Tańca Młody Krąg, działający w Pracowni Tradycji Polskiej Pałacu Młodzieży. Od wielu lat w ramach Limanowskiej Słazy odbywają się również warsztaty taneczne.

 

– Biorąc osobiście udział w warsztatach, miałem możliwość uczyć się i przyglądać, jak ruch folklorystyczny funkcjonuje w Małopolsce. Towarzyszyły mi przy tym myśli i marzenia, by kiedyś także móc zaprezentować się na scenie Limanowskiej Słazy. Otrzymanie zaproszenia dla prowadzonego przeze mnie zespołu uważam za wyjątkowe wyróżnienie – mówi Artur Kotwas, kierownik ZPiT Młody Krąg. – Odległe dla Limanowej Pomorze Zachodnie po raz pierwszy będzie miało możliwość zaprezentowania, jak na terenach wyjałowionych z kultury tradycyjnej, można dbać i kultywować dziedzictwo kulturowe. 

 

Zaproszenie to dowód uznania dla umiejętności i dorobku artystycznego kadry oraz uczestników szczecińskiego zespołu. Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawuje m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dla członków Młodego Kręgu liczy się nie tylko prestiż festiwalu, ale także możliwość poszerzania własnej wiedzy z zakresu małopolskiego folkloru u samego źródła. 

 

– Udział w festiwalu to nie tylko występ sceniczny, ale także integracja z innymi zespołami – opowiada Artur Kotwas. – Możliwość zaprezentowania się na scenie, to też wielka szansa i ważne wydarzenie w działalności artystycznej każdego zespołu folklorystycznego. Z pewnością inne emocje towarzyszą występom lokalnym, a inne zagranicznym. Jeszcze inne w przypadku regionu, w którym folklor jest żywym i ważnym składnikiem kultury i życia codziennego. Występ przez limanowską publicznością będzie dla nas wyzwaniem. By mu sprostać, członkowie zespołu wkładają dużo sił i zaangażowania w możliwie jak najlepsze przygotowanie do festiwalu. 

 

W ramach festiwalu odbędą się także warsztaty folklorystyczne, w których udział wezmą przedstawiciele Zespołu Pieśni i Tańca Pomorza Zachodniego PUM oraz Zespół Regionalny „Lipniczanie”. Efekty warsztatów zostaną zaprezentowane podczas styczniowych koncertów, na które członkowie zespołu zapraszają już dziś.

Powiązane artykuły

KulturaLifestyleTurystyka

Grzeszczak, Lanberry, Zalewski i wielu innych. ONI wystąpią podczas finału regat The Tall Ships Races!

Czwarty szczeciński finał regat The Tall Ships’ Races odbędzie się już za...

KulturaRozmowy

Konrad Modrzejewski – aplikant radcowski, pisarz i autor serii kryminałów o Filipie Schillerze

Seria o komisarzu Filipie Schillerze podbija serca polskich czytelników i fanów kryminałów....

KulturaLifestyle

Taki będzie najbliższy weekend w Szczecinie! Jest w czym wybierać

Przed nami ostatni weekend maja. Warto sprawdzić, jakie atrakcje zaplanowano dla szczecinian....

Kultura

Spotkania z pisarzami. ProMedia zaprasza

Dziś i jutro w ProMedia (al. Wojska Polskiego 2) można będzie wziąć...