Home Kultura Młody Krąg gościem specjalnym festiwalu w Limanowej. Ogromne wyróżnienie dla szczecińskiego zespołu!
Kultura

Młody Krąg gościem specjalnym festiwalu w Limanowej. Ogromne wyróżnienie dla szczecińskiego zespołu!

334

Zespół Pieśni i Tańca „Młody Krąg” wystąpi jako gość specjalny 49. Festiwalu Folklorystycznego Limanowska Słaza. To jedno z większych tego typu wydarzeń w Polsce. Dla szczecińskiego zespołu to również ogromne wyróżnienie – pierwszy raz na małopolski festiwal zaproszenie otrzymała instytucja działająca na Pomorzu Zachodnim. 

 

Limanowska Słaza to festiwal folklorystyczny, organizowany przez Limanowski Dom Kultury, który odbędzie się w dniach 15-19 listopada. Wydarzenie promuje zróżnicowaną, zarówno pod względem formy jak i wykonania kulturę ludową. W tym roku gościem specjalnym festiwalu będzie szczeciński Zespół Pieśni i Tańca Młody Krąg, działający w Pracowni Tradycji Polskiej Pałacu Młodzieży. Od wielu lat w ramach Limanowskiej Słazy odbywają się również warsztaty taneczne.

 

– Biorąc osobiście udział w warsztatach, miałem możliwość uczyć się i przyglądać, jak ruch folklorystyczny funkcjonuje w Małopolsce. Towarzyszyły mi przy tym myśli i marzenia, by kiedyś także móc zaprezentować się na scenie Limanowskiej Słazy. Otrzymanie zaproszenia dla prowadzonego przeze mnie zespołu uważam za wyjątkowe wyróżnienie – mówi Artur Kotwas, kierownik ZPiT Młody Krąg. – Odległe dla Limanowej Pomorze Zachodnie po raz pierwszy będzie miało możliwość zaprezentowania, jak na terenach wyjałowionych z kultury tradycyjnej, można dbać i kultywować dziedzictwo kulturowe. 

 

Zaproszenie to dowód uznania dla umiejętności i dorobku artystycznego kadry oraz uczestników szczecińskiego zespołu. Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawuje m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dla członków Młodego Kręgu liczy się nie tylko prestiż festiwalu, ale także możliwość poszerzania własnej wiedzy z zakresu małopolskiego folkloru u samego źródła. 

 

– Udział w festiwalu to nie tylko występ sceniczny, ale także integracja z innymi zespołami – opowiada Artur Kotwas. – Możliwość zaprezentowania się na scenie, to też wielka szansa i ważne wydarzenie w działalności artystycznej każdego zespołu folklorystycznego. Z pewnością inne emocje towarzyszą występom lokalnym, a inne zagranicznym. Jeszcze inne w przypadku regionu, w którym folklor jest żywym i ważnym składnikiem kultury i życia codziennego. Występ przez limanowską publicznością będzie dla nas wyzwaniem. By mu sprostać, członkowie zespołu wkładają dużo sił i zaangażowania w możliwie jak najlepsze przygotowanie do festiwalu. 

 

W ramach festiwalu odbędą się także warsztaty folklorystyczne, w których udział wezmą przedstawiciele Zespołu Pieśni i Tańca Pomorza Zachodniego PUM oraz Zespół Regionalny „Lipniczanie”. Efekty warsztatów zostaną zaprezentowane podczas styczniowych koncertów, na które członkowie zespołu zapraszają już dziś.

Powiązane artykuły

AktualnościKultura

Wielkie szanty The Tall Ships Races, czyli żeglarskie granie podczas finału regat

Czym byłyby żeglarskie wyprawy bez szant! Nie inaczej będzie podczas wielkiego finału...

AktualnościKultura

Drugi sezon „Odwilży” już niedługo na platformie Max. Zobacz pierwszy zwiastun! [WIDEO]

Już 23 sierpnia na platformie Max pojawi się długo wyczekiwany, drugi sezon...

AktualnościKulturaLifestyle

Jak weekend, to tylko w Szczecinie! Oto, co na nas czeka w najbliższych dniach

Przed nami ostatni weekend lipca, który zapowiada się naprawdę obiecująco. Świadczy o...

AktualnościKulturaLifestyleTurystyka

Gwiazdy na koncertowej scenie The Tall Ships Races

Finał regat The Tall Ships Races to nie tylko woda, wspaniałe jednostki...