Home Aktualności Miała być ekologia, była siatka kryminalna
Aktualności

Miała być ekologia, była siatka kryminalna

118

Aż 15 osób zostało zatrzymanych za udział w zorganizowanej grupie przestępczej związanej z produkcją i obrotem olejem posmażalniczym. Przestępcy wyłudzali zwrot podatku, prali pieniądze i fałszowali dokumentację. Sam olej, który stosowany jest jako ekologiczny surowiec do tworzenia paliw, produkowany był w sposób niewłaściwy i niemający nic wspólnego z ochroną środowiska.

 

Funkcjonariusze i pracownicy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego wraz z innymi służbami przeprowadzili czynności procesowe w „wytwórni” oleju posmażalniczego w woj. łódzkim i u producenta biokomponentów we Wrocławiu. W tej sprawie prowadzone były także kontrole w podmiocie handlującym olejami roślinnymi na Śląsku. Okazało się, że cały biznes to rozpędzony proceder przestępczy. Szacowana wartość uszczupleń w VAT to co najmniej 27 mln zł.

Członkowie grupy przestępczej produkowali i handlowali olejami posmażalniczymi. Wyłudzali zwrot podatku VAT, prali pieniądze oraz fałszowali dokumentację, w tym faktury VAT na sprzedaż towaru za ponad 223 mln zł – mówi Małgorzata Brzoza, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. – Działalność wytwórni takiego odpadu naruszała zasady uczciwej konkurencji na rynku paliw oraz miała negatywny wpływ na środowisko naturalne, ze względu na wysoką emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

W uczciwych warunkach olej posmażalniczy, wytwarzany jako odpad podczas gotowania i przetwarzania produktów spożywczych, wykorzystywany jest ponownie do produkcji paliw. Chodzi o ponowne użycie surowca, co pozwala na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Producenci paliw, którzy wykorzystują taki biokomponent z odzysku, mogą z tego powodu liczyć na preferencyjne warunki w krajach Unii Europejskiej. Przestępcy prowadzili natomiast „wytwórnię”, w której odpad produkowali. Jak można się domyślić, taka działalność nie ma nic wspólnego z ekologią i tylko przyczynia się do zwiększenia emisji CO2.

– W podmiotach objętych śledztwem, olej posmażalniczy nie powstawał jako odpad w toku przetwarzania lub produkcji produktów spożywczych, lecz był wytwarzany w specjalnych fabrykach, gdzie ogrzewano oleje roślinne i zwierzęce m.in. piecami na olej opałowy – informuje Małgorzata Brzoza. – W wyniku produkcji uzyskiwano odpad, który miał posłużyć do dalszej produkcji.

Zawiadomienie o podejrzeniu fałszowania dokumentacji zgłosił Naczelnik ZUCS. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna we Wrocławiu. Tamtejsi policjanci zatrzymali tymczasowo 15 osób, którym już postawiono zarzuty.

 Podmioty uczestniczące w tym nielegalnym procederze, skontrolowane także przez zachodniopomorską Krajową Administrację Skarbową, sfałszowały faktury na sprzedaż towaru o wartości 117 mln zł. Zabezpieczono majątek spółek o wartości 14,5 mln z

Powiązane artykuły

AktualnościEdukacja

Przed nami kolejna edycja międzynarodowej konferencji organizowanej przez Szkołę Doktorską US

Zbliża się IV edycja Konferencji MKDUS 2.0 organizowanej przez Szkołę Doktorską Uniwersytetu...

Aktualności

Tym razem nie rolnicy, ale przewoźnicy. Znów będą protestować na drogach

22 czerwca przewoźnicy kilku stowarzyszeń zapowiadają protesty i akcje informacyjne. Zamierzają spowalniać...

AktualnościHistoria

Od 43 lat pracuje w ZWiK-u. „To chodząca skarbnica wiedzy i historii”

„W dzisiejszych czasach niewiele jest osób, które kilkadziesiąt lat pracują w jednej...

AktualnościSport

Ostatnie przygotowania i ruszają na regaty. Zbliża się finał The Tall Ships Races

Trwają przygotowania załóg i jednostek do wypłynięcia na tegoroczne regaty The Tall...