Home Ekologia i zdrowie Mammobus znów w trasie. Kiedy i gdzie się go spodziewać?
Ekologia i zdrowieW regionie

Mammobus znów w trasie. Kiedy i gdzie się go spodziewać?

250

W lutym po ulicach całego województwa zachodniopomorskiego podróżować będą mammobusy.  To dobra okazja, by kobiety w pędzie dnia codziennego znalazły chwilę aby zatroszczyć się o swoje zdrowie i poddać się ważnemu badaniu. Kiedy i gdzie mieszkanki Szczecina powinny wypatrywać punktów medycznych?

 

Już niedługo szczecinianki będą mogły sprawdzić, czy w ich piersiach nie pojawiły się żadne niebezpieczne zmiany. W związku z tym dwie daty warto zaznaczyć w kalendarzu. Okazja do zbadania swojego ciała nadarzy się już 19 lutego. Mammobus stanie na ulicy Mieszka I 73 tuż obok Centrum Handlowego Omni Molo. Na badanie zgłaszać się można w godzinach od 9.00 do 15.00. Z kolei następnego dnia na ulicy Ofiar Oświęcimia 14b, przy Kauflandzie, pojawi się drugi pojazd, który tym razem pracować będzie od 9.00 do 16.00. Mammobus objedzie całe województwo. Poza Szczecinem wyruszy także na ulice innych mniejszych miast, tj. Łobez, Pyrzyce, Choszczno. 

Samo badanie nie wymaga szczególnego przygotowania ze strony pacjentki. Jedyne zastrzeżenie odnosi się do zakazu użycia w dniu badania dezodorantów i wszelkich innych kosmetyków na górne części ciała. Jeśli mammografia była wykonywana już wcześniej, warto przynieść ze sobą jej wyniki. 

Z badań mammograficznych skorzystać mogą wszystkie ubezpieczone kobiety w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonywały takiego badania. Czas oczekiwania na wynik to maksymalnie 15 dni roboczych.  

Według Polskiej Unii Onkologii w Polsce dałoby się uratować rocznie dwa i pół tysiąca kobiet. Niestety, w 80% przypadków diagnoza jest zbyt późna. Dlatego tak ważne są regularne badania. Warto więc skorzystać z nadarzającej się okazji i zrobić krok w kierunku tego, by w przyszłości nie stać się częścią tych ponurych statystyk. 

 

Powiązane artykuły

AktualnościEkologia i zdrowie

Ratują niechciane zwierzaki, a potem oddają je za darmo do adopcji

Przy ulicy Leszczynowej 22 w szczecińskich Zdrojach jest niezwykły sklep zoologiczny, który...

AktualnościTurystykaW regionie

„Zamiast kopiuj wklej, można było zrobić coś oryginalnego” – rowerzyści drwią

Macie swoje ulubione trasy rowerowe? Ścieżka rowerowa, biegnąca przez gminę Dobra w...

AktualnościW regionie

Są grzyby. W tych lasach jest mnóstwo kurek

Deszcze i ciepłe noce, to stworzyło idealne warunki do wzrostu grzybów w...