Możliwość spotkania świętego Mikołaja, spacer miejski dla dzieci pod hasłem „Pierniki i inne tradycje Stettina i Szczecina”, koncerty, fotobudka, wesołe miasteczko i mnóstwo ciekawostek na stoiskach – na wiele tych elementów warto zwrócić uwagę, planując odwiedziny na Jarmarku Bożonarodzeniowym.
Szczeciński Jarmark Bożonarodzeniowy ozdobiony dekoracjami, światłami i choinkami, tworzy magiczną atmosferę sprzyjającą nastrojowi świątecznemu. Jego odwiedziny to świetny sposób na wprowadzenie się w klimat Bożego Narodzenia, to także doskonałe miejsce na spotkanie z przyjaciółmi. Zazwyczaj za jarmarkami kryją się tradycyjne wyroby rękodzielnicze, takie jak ozdoby świąteczne, drewniane zabawki, biżuteria, oryginalne łakocie, ręcznie robione prezenty czy grzane wino. Warto jednak zwrócić uwagę na detale, bo to one sprawiają, że Szczeciński Jarmark jest wyjątkowy.
Dwie sceny
Na Placu Lotników i na alei Wojska Polskiego (przy Placu Zgody) – odwiedzający Jarmark w dwóch miejscach mogą spotkać artystów, którzy przygotowali dla nich swoje programy. Na alei koncerty odbywają się każdego dnia, tu również na szczecinian w każdy weekend czeka święty Mikołaj.
– Jednym z elementów szczecińskiego jarmarku jest muzyczna atmosfera. Lokalne zespoły i soliści często prezentują repertuar oparty na świątecznych utworach, tworząc wyjątkową scenerię. Grane są zarówno klasyczne kolędy, jak i nowoczesne interpretacje znanych świątecznych przebojów, co sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie – mówi Celina Wołosz, rzecznik prasowy spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.
Bombkodzielnia
Umiejscowiona jest na Alei Kwiatowej, przy budynku Centrum Informacji Turystycznej. Czym jest bombkodzielnia?
– Nie wyrzucaj, ale wykorzystaj, a nawet podziel się… z taka ideą powstała nasza szczecińska bombkodzielnia – zdradza Celina Wołosz. – Komu zalegają świąteczne ozdoby, może je przynieść do naszej Bombkodzielni! Z pewnością zostaną wykorzystane przez innych – dodaje.
Jeśli zatem szukacie oryginalnych ozdób na choinkę i znajdziecie je na tym wyjątkowym stoisku, będziecie mogli zabrać znalezisko ze sobą do domu. A jeśli przyniesiecie coś w zamian, coś, czego już nie używacie, to z pewnością skorzysta ktoś inny…
Spacery z przewodnikami
W każdy weekend miejscy przewodnicy zapraszają na bezpłatne spacery. Dla dzieci? A może… wyprawa w wersji niemieckojęzycznej? Każda propozycja wspólnego poznawania Szczecina jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Już w najbliższy weekend odbędzie się spacer dla dzieci szlakiem „Pierników i innych tradycji Stettina i Szczecina” – na tę przygodę zaprasza znana szczecińska przewodniczka, Małgorzata Duda.
Każdy ze spacerów jest inny i każdy jest wyjątkowy. Poznanie historii miasta pomaga zrozumieć jego tożsamość, korzenie i ewolucję. Wiedza o tym, jak miasto powstało, jak się rozwijało i jakie wydarzenia miały na nie wpływ – zarówno w kontekście historii z okresu przedwojennego, jak i w ujęciu historii najnowszej. Szczecin jest wyjątkowy, a na Jarmarku możecie odkryć wiele jego tajemnic.
Bożonarodzeniowe stroiki i choinki
Na Placu Lotników można kupić sobie świąteczne drzewko i przyozdobić w domu, najlepiej ozdobami nabytymi na Jarmarku lub ręcznie wykonanymi, naturalnymi dekoracji. Tych nie brakuje w jarmarkowej przestrzeni, wszystkie stroiki, które pojawią się jako dekoracje jarmarku zostały wykonane własnoręcznie przez organizatorów. Część materiałów pochodzi z odzysku, co pokazuje, że zero waste można też zastosować przy świątecznych dekoracjach.
Zwróćcie też uwagę na małe drzewka, stojące w szpalerze wzdłuż alejek Jarmarku, zostały one udekorowane przez najmłodszych mieszkańców miasta. Inspirują, zachwycają, pokazują, jak wrażliwą mamy młodzież.
Darmowe zwiedzanie i coś dla kreatywnych
Kto jeszcze nie był w Muzeum PRL-u lub w Zduńskich Opowieściach? Te dwa miejsca można zwiedzać nieodpłatnie… a zwiedzić warto, bo to bowiem ważne punkty na turystycznej mapie Szczecina. W każdą sobotę i niedzielę drzwi tych instytucji są otwarte dla wszystkich odwiedzających Jarmark. Dodatkowo uczestnicy jarmarku mogą wybrać się na Świąteczny Koncert w Kinie Kosmos, na którytęp także jest bezpłatny.
Nie można w żaden sposób pominąć licznych atrakcji w postaci warsztatów kreatywnych. Coś, co zwykle na prywatnych kursach kosztuje krocie, na Jarmarku można mieć za darmo. Makramowe ozdoby czy Świąteczny Warsztat Elfów to tylko namiastka niespodzianek dla tych, którzy na Jarmark wybierają się ze swoją artystyczną duszą.
W świecie social mediów
Świąteczna fotobudka oraz punkty sELFie będą idealne do tego, aby wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie. Punkty sELFie idealnie nadadzą się pod stworzenie postów, relacji, czy rolek! Miejsc, które zostały przygotowane dla fanów social mediów jest wiele, bez trudu można je odnaleźć. A prawdziwym hitem jest fotobudka 360. Tę znajdziecie na scenie przy Placu Lotników. Indywidualnie, w parze, a może… w większym gronie przyjaciół lub rodzinnie? Nagranie z takiej fotobudki na pewno zachwyci Waszych znajomych i pozwoli Wam zebrać setki lajków!
Ach, nie zapomnijcie oznaczyć swoich socialowych produkcji @ŻeglugaSzczecińskaTurystykaWydarzenia @VisitSzczecin – organizatorom na pewno będzie miło.
Łakocie i trunki
Być na jarmarku i nie skosztować? Przystańcie przy każdym stoisku i zapytajcie o to, jakie tajemnice kryją sprzedawane produkty. Nie zawsze są tym, czym mogłyby się wydawać.
– Na Alei Wojska Polskiego, na jednym ze stoisk można znaleźć chociażby żelki, mają wyjątkowy smak. Są robione z miodu przez pszczelarzy – zdradza Celina Wołosz. – Na Placu Lotników można skosztować miodu pitnego, który od lat uważany jest za jeden z najlepszych w Polsce i który był nagradzany na prestiżowych konkursach Enoexpo. Takich wyjątkowych produktów jest znacznie więcej. Odkrywanie ich pozostawiamy każdemu odwiedzającemu jarmark – dodaje.
Szczeciński J armark Bożonarodzeniowy nie bez powodu przyciąga mieszkańców wszystkich zakątków miasta, regionu, a nawet gości z całego Świata, tworząc atmosferę wspólnoty. To szansa na spotkanie się z przyjaciółmi, rodziną i lokalną społecznością, dzielenie się radością świąt i budowanie więzi. Kupując na jarmarku, często wspieracie lokalnych przedsiębiorców i artystów.
Program na najbliższy weekend.
Piątek, 15 grudnia
Scena na Placu Lotników
18:00 – 19:00 DJ Philosopher
20:00 – 21:00 Plenerowy świąteczny quiz drużynowy/ Stowarzyszenie Chowaniec
21:00 – 23:00 DJ Philosopher
Jarmark na Alei Wojska Polskiego
19:00 – 20:00 Występ muzyczny: More Then Friends Duo
17:00 – 22:30 Koncert: Świąteczny Koncert w Kosmosie – wstęp bezpłatny (budynek Kina Kosmos)
Sobota, 16 grudnia
Scena na Placu Lotników
12:00 – 13:00 Świąteczna Fotobudka
14:00 – 17:00 „Fabryka św. Mikołaja”/ Animacje dla dzieci
18:00 – 19:00 „W magazynie św. Mikołaja”/ Kamil Żongler/ spektakl
19:00 – 20:00 Występ muzyczny: Piterski
20:00 – 21:00 Występ muzyczny: Saksofon świątecznie
Centrum Informacji Turystycznej
13:00 – 14:00 „Stettin zur Weihnachtszeit”/ niemieckojęzyczny spacer miejski/ Przewodnik: Magdalena Hanusz/ start pod budynkiem Centrum Informacji Turystycznej pl. Żołnierza Polskiego 20
Jarmark na Alei Wojska Polskiego
11:00 – 14:00 Wizyta Świętego Mikołaja
12:00 – 16:00 Muzeum „Zduńskie Opowieści”- bezpłatne zwiedzanie
12:00 – 16:00 Muzeum Szczecin w PRL – bezpłatne zwiedzanie
12:00 – 16:00 Jarmarkowe Zdjęcia – Minifot (pl. Zgody)
13:00 – 14:00 Spacer miejski dla dzieci: „Pierniki i inne tradycje Stettina i Szczecina” – przewodniczka: Małgorzata Duda
14:00 – 16:00 Warsztaty twórcze: Makramowe ozdoby – Woźniak.plecie
17:00 – 19:00 Warsztaty kreatywne: Świąteczny Warsztat Elfów
20:00 – 21:00 Występ muzyczny: Saksofonistka Marta Kijek
Niedziela, 17 grudnia
Scena na Placu Lotników
12:00 – 13:00 Świąteczna Fotobudka
13:00 – 13:30 Indiana Wons opowiada/ KAMISHIBAI/ Uliczny Teatr Ilustracji
14:00 – 15:00 Pokaz Eksperymentów/ Miasto Nauki
15:00 – 15:30 Indiana Wons opowiada/ KAMISHIBAI/ Uliczny Teatr Ilustracji
16:00 – 17:00 Pokaz Eksperymentów/ Miasto Nauki
17:00 – 17:30 Indiana Wons opowiada/ KAMISHIBAI/ Uliczny Teatr Ilustracji
18:00 – 19:00 Występ muzyczny: Saksofonistka Marta Kijek
19:00 – 20:00 Ogniowa Walizka Show/ Uliczne Show Ogniomistrzowskie/ Kamil Żongler
Jarmark na Alei Wojska Polskiego
11:00 – 14:00 Wizyta Świętego Mikołaja
12:00 – 16:00 Muzeum „Zduńskie Opowieści”- bezpłatne zwiedzanie
12:00 – 16:00 Muzeum Szczecin w PRL – bezpłatne zwiedzanie
13:00 – 14:00 Spacer miejski: „Wino i winiarskie tradycje Szczecina” – przewodnik: Tomasz Duda
14:00 – 17:00 Animacje dla dzieci: „Coraz bliżej święta!”
17:00 – 19:00 Warsztaty kreatywne: Świąteczny Warsztat Elfów
20:00 – 21:00 Występ muzyczny: Natalia & Kuba
Więcej szczegółów znajdziecie na www.kolorowaaleja.pl w zakładce Jarmark Bożonarodzeniowy. Wszystkie aktualności znajdziemy także w wydarzeniu na Facebooku – Szczeciński Jarmark Bożonarodzeniowy 2023