Home Aktualności Ma swój pomnik w Parku Andersa, zasłużył się w badaniach o Afryce. Kim był Jan Czekanowski?
AktualnościHistoria

Ma swój pomnik w Parku Andersa, zasłużył się w badaniach o Afryce. Kim był Jan Czekanowski?

127

Idąc Parkiem Andersa od strony placu Zwycięstwa często mijamy nietypowy pomnik w formie ławeczki, jednak rzadko kiedy zwracamy uwagę na to, kogo on upamiętnia. Jej patronem jest prof. Jan Czekanowski – jeden z najwybitniejszych polskich antropologów i etnografów, który jak nikt inny potrafił badać egzotyczne połacie Afryki. 

A dlaczego został upamiętniony w Szczecinie? Odpowiedź na to pytanie padnie w dalszej części artykułu, aby nie uprzedzać faktów. 

Jan Czekanowski urodził się 6 października 1882 roku we wsi Głuchów pod Grójcem, skąd w wieku nastoletnim wyruszył w wielki świat. Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w Lipawie (obecnie leży na terytorium Łotwy) zdał na uniwersytet w Zurychu, gdzie studiował antropologię, anatomię, etnografię i matematykę. Był uczniem Rudolfa Martina, słynnego szwajcarskiego antropologa i autora klasycznego podręcznika „Lehrbuch der Anthropologie”, którego standardy do dziś są stosowane w antropologii. Studia ukończył w 1906 roku, a rok później obronił doktorat. Podjął pracę asystenta w Królewskim Muzeum Ludoznawczym w Berlinie w dziale Afryki i Oceanii. 

Wybitny badacz Afryki

Wziął udział w słynnej dwuletniej wyprawie antropologicznej do środkowej Afryki (1906–1907), noszącej nazwę „Deutsche Zentral-Afrika Expedition”. Prowadził badania międzyrzecza rzek Kongo – Nil, a ich rezultaty opublikował w pięciu tomach. W 1910 roku przeniósł się do Muzeum Antropologii i Etnografii w Petersburgu, by w trzy lata później związać się z Zakładem Antropologicznym na Uniwersytecie w Lwowie – właśnie tam stworzył słynną „lwowską szkolę antropologiczną”, a w latach 1934-36 był rektorem tej uczelni. 

Z Lwowem był związany aż do 1945 roku. Po zakończeniu II wojny światowej przeniósł się wpierw do Lublina, a później do Poznania, gdzie w latach 1948-60 kierował Katedrą Antropologii UAM. Przeprowadził badania dynamiki rozwoju ludności w okresie 1937–1946 i strat ludnościowych Polski. Był zwolennikiem kierunku statystycznego w badaniach antropologicznych. Na podstawie własnych badań uważał, że państwo polskie zawdzięczało swą genezę Gotom.

Wolin nie był mu obcy

Ostatnie lata swojego życia poświęcił na pracę naukową w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim. Współpracował m.in. ze słynnym szczecińskim archeologiem i muzeologiem Władysławem Filipowiakiem przy pracach w Wolinie. Zmarł 20 lipca 1965 roku w stolicy Pomorza Zachodniego, lecz pochowany został na Starych Powązkach w Warszawie.

W całym swoim zawodowym życiu piastował liczne funkcje naukowe i społeczne m.in. był wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Statystycznego, wiceprezesem Okręgu Lwowskiego Towarzystwa Rozwoju Ziem Wschodnich w 1939 roku. Był zaangażowany w prace Komitetu Słowiańskiego w Polsce. W latach 1923–1924 był prezesem Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika. W 1959 Uniwersytet Wrocławski, a 2 kwietnia 1962 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przyznały mu tytuł doktora honoris causa.

Nietypowa forma pomnika

Zasługi dla szczecińskiej antropologii zostały docenione stosunkowo niedawno – w maju 2012 roku odsłonięto w Parku Andersa pomnik-ławeczkę dłuta Yossoufa Toure „Derme”, przedstawiający Czekanowskiego siedzącego na podróżnym kufrze. Został on ufundowany przez instytucje naukowe i kulturalne Szczecina oraz przez osoby prywatne. Największy wkład w powstanie pomnika wniosły: Uniwersytet Szczeciński, Urząd Miasta Szczecin, Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne i Stowarzyszenie Afryka Nowaka.

Pomnik przedstawia prof. Czekanowskiego w pozycji siedzącej. Profesor ubrany jest w strój używany przez podróżników po Afryce w drugiej połowie XIX w. Kufer, który stanowi istotną część pomnika wzorowany jest na tego typu sprzętach z końca XIX w. Na kufrze umieszczono tabliczki z nazwami firm i instytucji, które przyczyniły się do powstania pomnika. Całość wykonana została w czarno-złotej kolorystyce.

Pomnik nie jest ogrodzony i nie ma postumentu, a jego usytuowanie przy parkowej alejce pozwala na zajęcia wolnego miejsca na kufrze i wykonanie fotografii. Jest to pierwszy monument w formie „ławeczki pomnikowej” w Szczecinie.

 

Powiązane artykuły

AktualnościSport

Fatalne informacje. Floating Arena zamknięta na wiele miesięcy

Funkcjonowanie Floating Areny po niedawnym remoncie nie trwało zbyt długo. W wyniku...

AktualnościMotoryzacja

Chcą podwyżki w Strefie Płatnego Parkowania. Kierowcy – trzymajcie się za kieszenie

Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania, nowy cennik opłat w SPP, możliwość wyboru nie...

AktualnościKultura

„Odwilż” podbija świat! Historia policjantki ze Szczecina hitem w 11 krajach

Za nami już trzy odcinki drugiego sezonu „Odwilży”. Serial, którego akcja toczy...

AktualnościSport

Turniej singla już bez Polaków. Invest in Szczecin Open nabiera rozpędu

Liczyliśmy na nieco więcej. Polscy tenisiści w grze pojedynczej szczecińskiego chellengera odpadli...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com