Home Polityka „Lepsza współpraca niż rywalizacja”. Sojusz Koalicji Samorządowej i PO stał się faktem
Polityka

„Lepsza współpraca niż rywalizacja”. Sojusz Koalicji Samorządowej i PO stał się faktem

209
piotr krzystek

Wczoraj informowaliśmy o poparciu Piotra Krzystka przez Platformę Obywatelską w najbliższych wyborach samorządowych. Dzisiaj ten fakt został jeszcze raz potwierdzony na wspólnym briefingu prezydenta Szczecina z politykami szczecińskiej PO w Morskim Centrum Nauki.

Na spotkaniu, poza prezydentem Krzystkiem, byli obecni m.in. Arkadiusz Marchewka (wiceminister infrastruktury), Olgierd Geblewicz (marszałek województwa zachodniopomorskiego), Sławomir Nitras (minister sportu i turystyki) i Bartosz Arłukowicz (były minister zdrowia). Jeszcze miesiąc temu ten pierwszy był typowany na kandydata Platformy na urząd prezydenta Szczecina, jednak ostatecznie zdecydował się pozostać w Ministerstwie Infrastruktury, aby odpowiadać za gospodarkę morską.

W takim gronie podpisano „Porozumienie dla rozwoju Szczecina”, dotyczące rozwoju gospodarczego, poprawy jakości życia mieszkańców, wspierania działań na rzecz równości i integracji społecznej oraz budowy społeczeństwa obywatelskiego, a także realizacji transparentnej polityki miejskiej. Pierwsze konkretne zapowiedzi zostaną ogłoszone wkrótce.

– Chcemy stworzyć silny zespół. Zdecydowanie lepsza jest współpraca niż rywalizacja – mówił Marchewka – Wszystko, co dotyczy Szczecina, było i jest dla mnie najważniejsze. Poczucie odpowiedzialności za sprawy miasta powoduje, że naszym zdaniem najlepszym wyjściem jest współpraca między Szczecinem a ministerstwem.

Sławomir Nitras nie pozostawał dłużny w deklaracjach:

– Czas walki rządu z samorządem minął. Teraz jest czas pracy, budowania szacunku i współpracy. Chciałbym zadeklarować, że Szczecin i województwo zachodniopomorskie może liczyć na wszelkie wsparcie, kiedy będzie zabiegał o to, żeby rozwijał się gospodarczo, kulturalnie, drogowo, sportowo, kulturalnie. Jestem przekonany, że przed nami kadencja dobrej współpracy. Są takie dziedziny życia, w których Szczecin rzeczywiście może się pochwalić i widać te zmiany. Ja chciałbym, żeby kultura, kwestie nauki na tym najwyższym poziomie akademickim stały się priorytetem władz miasta, władz regionu ze współpracy z uczelniami wyższymi. Szczecin ma taki potencjał. I ważne jest, żebyśmy ten potencjał mądrze zagospodarowali, wspólnie nim mądrze zarządzili – mówił.

Chcemy jednoczyć siły. Nawet jeżeli mamy między sobą pewną konkurencję, to nie będziemy wobec siebie wrodzy – mówił z kolei Olgierd Geblewicz, który nie krył satysfakcji z zaistniałej sytuacji:

– Ta decyzja wpisuje się w naszą filozofię przygotowania do wyborów samorządowych w całej Polsce. Mamy aspirację przejąć władzę w większości sejmików. Współpraca z prezydentem Krzystkiem, przy tak silnej reprezentacji naszego regionu w parlamencie, da nam wszystkim korzyści.

Na mocy podpisanej dzisiaj umowy ogłoszono, że Koalicja Samorządowa i Platforma Obywatelska będą miały własne listy do Rady Miasta, ale kandydat na prezydenta będzie wspólny. Ponadto potwierdzono informację, że Łukasz Kadłubowski będzie nowym wiceprezydentem Szczecina z ramienia PO, jednak nie wiadomo, kogo on zastąpi.

– W Szczecinie materializuje się koalicja 15 października. Porozumienie sił, dla których silny samorząd to jeden z priorytetów działania – mówił Piotr Krzystek. – Współpracujemy pięć lat i chcemy to kontynuować. Przygotujemy wspólny program, wiemy, jak ważne jest wsparcie rządowe i wiem, że mogę na to wsparcie liczyć. Przed nami perspektywa dobrej kadencji, która będzie sukcesem dla naszego miasta.

Powiązane artykuły

Polityka

Miarka się przebrała. Znana redakcja pozywa Mateckiego za antyimigrancką nagonkę

Poseł Suwerennej Polski Dariusz Matecki nie pozwala zapomnieć o sobie. W ostatnich...

Polityka

Krzystek nowym przewodniczącym OKS

Piotr Krzystek, Prezydent Szczecina jest nowym przewodniczącym Ogólnopolskiej Koalicji Samorządowej. Zmiany nastąpiły...

Polityka

Absolutorium dla prezydenta Szczecina. „To był kolejny trudny rok”

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Szczecin, radni udzielili Absolutorium prezydentowi Miasta za...

Polityka

Posła Mateckiego ekscesy. Sejmowy dach to jeszcze nic!

Mimo krótkiego stażu parlamentarzysty, Dariusz Matecki z Suwerennej Polski jest jednym z...