Home Kultura Kto zasłużył na Nagrodą Artystyczną i tytuł Mecenasa Kultury?
Kultura

Kto zasłużył na Nagrodą Artystyczną i tytuł Mecenasa Kultury?

288

Po raz kolejny możemy docenić szczecińskich artystów, promotorów kultury oraz osoby wspierające przedsięwzięcia artystyczne! Do 28 lutego przyjmowane są zgłoszenia propozycji kandydatur osób, które powinny zostać uhonorowane Nagrodą Artystyczną lub otrzymać wyjątkowy tytuł Mecenasa Kultury.

 

Nagrodę Artystyczną Miasta Szczecin mogą otrzymać twórcy i artyści związani ze Szczecinem. Wyróżnienie przyznane zostanie w trzech kategoriach: za istotne osiągnięcie artystyczne, które miało miejsce w 2023 roku, za całokształt działalności artystycznej kandydata oraz za innowacyjne pomysły oraz za efektywne działania na rzecz upowszechniania kultury.

– Podobnie jak w ubiegłych latach, nagroda ma formę pieniężną. Jej wysokość wynosi 20 000 zł za istotne osiągnięcie artystyczne oraz za całokształt działalności oraz 10 000 zł za innowacyjne pomysły i efektywne działania na rzecz upowszechniania kultury – informuje Marta Kufel ze szczecińskiego magistratu.

Jednocześnie trwa również nabór propozycji kandydatur osób, które powinny otrzymać tytuł Mecenasa Kultury. Są to osoby, bez których realizacja artystycznych przedsięwzięć często byłaby niemożliwa. To sponsorzy, biznesmeni albo po prostu osoby prywatne, które wspomagają finansowo szczecińskich twórców.

– Tytuł Mecenasa Kultury może być przyznany osobie fizycznej, osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, zarówno polskiej, jak i zagranicznej, wyróżniającej się działalnością na rzecz wspierania szczecińskiej kultury w tym: twórców, artystów, instytucji kultury, organizacji pozarządowych lub innych podmiotów działających w sferze kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego. Do tytułu nie mogą kandydować podmioty, które mają prawny obowiązek realizowania zadań z zakresu działalności kulturalnej i ochrony dziedzictwa kulturowego. Minimalny wkład finansowy kandydata w ww. działalność musi wynosić 10 000 zł. Tytuł Mecenasa ma charakter honorowy, a laureat otrzymuje okolicznościową statuetkę – tłumaczy Marta Kufel.

Dokumenty dotyczące zarówno kandydatur do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin, jak i tytułu Mecenasa Kultury można złożyć osobiście w kancelarii Biura Obsługi Interesantów (sala 62), za pośrednictwem platformy ePUAP lub przesłać listownie na adres Wydziału Kultury Urzędu Miasta Szczecin (pl. Armii Krajowej 1, Szczecin 70-456).

Formularze zgłoszeniowe dostępne są między innymi na stronach internetowych Urzędu Miasta Szczecin:

Nagroda Artystyczna Miasta Szczecin,

Mecenas Kultury.

Czas na złożenie wniosków upływa z końcem lutego br.

Powiązane artykuły

Kultura

Stypendia Twórcze Miasta Szczecin – to już ostatnie dni na złożenie wniosku

To już ostatnie dni naboru wniosków o przyznanie stypendium dla osób zajmujących...

Kultura

Aktorzy Teatru Polskiego uhonorowani

O sporym sukcesie i powodach do dumy może mówić szczeciński Teatr Polski,...

Kultura

Hrabiny się wydają

Nasza felietonistka Ania Ołów-Wachowicz debiutuje wydaniem książkowym. Już w marcu ukażą się...

KulturaLifestyle

Szczeciner na weekend

Co robić w Szczecinie w  weekend między 24 a 25 lutego? Więcej...