Wiernych w kościołach z roku na rok jest coraz mniej, ale mniej jest także księży. Coraz bliższy jest scenariusz zamkniętych kościołów z powodu braków „kadrowych” – szczególnie w diecezji szczecińsko-kamieńskiej, gdzie w 2022 r. do święceń kapłańskich przygotowywało się w sumie 17 alumnów. W naszej diecezji również procent osób uczęszczających na msze jest najniższy w całej Polsce.
Badania prowadzone przez ISKK obliczane są w nieco inny sposób niż np. dane Głównego Urzędu Statystycznego. Dotyczą bowiem tzw. zobowiązanych katolików, zamieszkujących daną diecezję i nie pokrywają się w pełni z liczbami zbieranymi przez inne centra badawcze. Ponadto liczba „zobowiązanych katolików” nie jest taka sama, jak liczba katolików zamieszkujących parafię. ISKK odlicza np. osoby zwolnione z uczestnictwa we mszy, czyli dzieci do lat siedmiu, a także osoby chore i starsze, które mają trudności z poruszaniem się. Różne parafie mogą więc w różny sposób podchodzić do liczenia wiernych, co może powodować lekkie zawyżanie statystyk.
Statystyk, które dla kościoła katolickiego i tak nie są optymistyczne. Jak podaje treść raportu „Kościół w liczbach 2022” liczba wiernych uczęszczających na msze (tzw. dominicantes) w 2022 r. lekko wzrosła względem poprzedniego roku, ale nie udało odbudować się frekwencji sprzed pandemii COVID-19. W 2022 r. w niedzielnych nabożeństwach udział brało 29,5% wiernych, w 2021 r. 28,3%, ale w 2019 – ostatnim roku przed pandemią – było to 36,9%.
W tej statystyce diecezja szczecińsko-kamieńska jest na samym końcu. W naszej diecezji na msze uczęszcza jedynie 17,5% spośród zobowiązanych katolików. Podobnie jest w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, gdzie zliczono jedynie 18,3% katolików. Na pierwszym miejscu w naszym kraju jest diecezja tarnowska (61,5%), a zaraz za nią diecezja rzeszowska (52%) i diecezja przemyska (49,5%).
– To nie jest tak, że już się pozbieraliśmy po pandemii – komentował te dane na konferencji prof. Krzysztof Koseła, kierownik Katedry Metodologii i Teorii Socjologicznej UW. – Dotyczy to również innych instytucji. Polacy nie wrócili do kościołów w takiej liczbie, jak przed pandemią, aczkolwiek dostrzegalne jest pewne odbicie.
Diecezja szczecińsko-kamieńska jest też na samym końcu, jeżeli chodzi o wskaźnik communicantes, czyli odsetek katolików przyjmujących komunię świętą w trakcie niedzielnej eucharystii. W naszej diecezji jest to 8,3% wiernych. W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ten odsetek to 8,7%. Na drugim końcu jest ponownie diecezja tarnowska, gdzie komunię świętą pobiera 25,7% katolików.
Raport potwierdził także tendencje, które widoczne były od kilku lat, czyli krytyczny spadek liczby alumnów w seminariach duchownych. Choć wciąż budowane są w naszym regionie nowe świątynie, to za parę lat może się okazać, że zabraknie księży do opieki nad parafiami. W 2022 r. w naszej diecezji kształciło się jedynie 17 alumnów na 511 aktywnie działających księży. W sumie w Polsce liczba alumnów w 2022 r. wyniosła 1 165 i spadła o ok. 100 względem poprzedniego roku. Spełnia się czarny scenariusz dla biskupów, którzy przewodzą aktywnym zawodowo księżom w liczbie 23 765. Pomiędzy 2021 i 2022 rokiem ich liczba spadła o 219.