Home Kultura „Johannes Quistorp”, czyli historia największego filantropa w dziejach Szczecina. Dziś pokaz filmu
Kultura

„Johannes Quistorp”, czyli historia największego filantropa w dziejach Szczecina. Dziś pokaz filmu

257

15 lutego  Stowarzyszenie Sztuka – Edukacja – Promocja i Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy zapraszają o godz. 18.00, na pokaz filmu dokumentalnego pt. „Johannes Quistorp”. 

 

Dzisiaj w Muzeum Narodowe w Szczecinie-Centrum Dialogu Przełomy, odbędzie się premierowy seans, poświęcony jednemu ze znamienitszych postaci Szczecina, czyli Johannesowi Quistorpowi. Pokaz odbędzie się o godzinie 18:00 (sala konferencyjna MNS–CDP)  a wstęp jest bezpłatny. Jednocześnie w ramach spotkania odbędzie się dyskusja z twórcami filmu: Heleną Kwiatkowską, autorką scenariusza i realizatorką filmu, Bartoszem Jurgiewiczem – autorem zdjęć i montażu, Dariuszem Kabacińskim – autorem oprawy muzycznej filmu, Dorotą Pundykowską, współautorką scenariusza i autorką strony na Fb dotyczącej życia i działalności J. Quistorpa oraz historykiem dr hab. prof. Uniwersytetu Szczecińskiego Pawłem Gutem. Dyskusje poprowadzi Kamila Krężel  dotyczącą  tożsamości mieszkańców Szczecina, wielokulturowej historii oraz szacunku dla dorobku i działalności poprzednich mieszkańców. Jak można dowiedzieć się ze strony Muzeum Narodowego w Szczecinie:

„Johannes Quistorp (1822-1899) to największy filantrop w historii Szczecina i regionu. Jego firma Pomm ersche Industrie Verein przez wiele lat znajdowała się wśród największych fabryk cementu portlandzkiego w Niemczech. Swoim pracownikom w Lubinie zapewniał pomoc socjalną i bytową. Ufundował zakład opiekuńczo-szpitalny Betania. Przeznaczył swoje ziemie na miejsce wypoczynku dla mieszkańców miasta. W ten sposób powstał pierwszy publiczny park w Szczecinie, obecnie park im. Jana Kasprowicza. Johannes i Martin podarowali również miastu ziemie pod budowę szkół. Był twórcą kolonii willowych Westend i Nowy Westend (obecnie wille przy ulicy Wojska Polskiego oraz w okolicy placu Jakuba Wujka). Johannes Quistorp i jego syn Martin są pochowani na cmentarzu znajdującym się na terenie Betanii w Szczecinie.”

 

 

Powiązane artykuły

LifestyleKultura

MARKOWY FESTIWAL – zbliża się ciekawe wydarzenie

W pełni letniego sezonu, do Świnoujścia, czyli najwspanialszego polskiego kurortu, zjedzie czołówka...

Kultura

Legenda polskiego punka wystąpi na rocznicę szczecińskich porozumień sierpniowych

Koncert pod hasłem „Świetlica Wolności”, organizowany wspólnie przez Centrum Solidarności „Stocznia” oraz...

Kultura

„Harriet” odwiedzi Majowe. Takie będzie dzisiejsze Kino na Leżakach

Już dzisiaj Kino na Leżakach przeniesie się na Osiedle Majowe. Wieczorem wszyscy...

LifestyleKultura

Mało jest takich imprez w Szczecinie. W czym tkwi fenomen Męskiego Grania?

To były tylko dwa dni, ale za to spędzone w świetnej atmosferze....