Home Kultura Debata o Pioniera. Co dalej z wizytówką Szczecina?
Kultura

Debata o Pioniera. Co dalej z wizytówką Szczecina?

269

Jedno z najstarszych kin na świecie – Pionier, od ponad stu lat nieprzerwanie funkcjonuje w Szczecinie na al. Wojska Polskiego. Po zakupie instytucji przez miasto nasuwa się pytanie, w jakiej formie będzie działać szczecińskie kino? 

 

20 grudnia 2023 doszło do podpisania aktu notarialnego między poprzednimi właścicielami kina a miastem. Obawa przed zniknięciem Pioniera była bardzo duża, a przesłanki o otwarciu tam lokalu gastronomicznego również nie napawała optymizmem. Za cenę 1 987 322,45 zł brutto miasto odkupiło nieruchomość i tym samym oficjalnie przejmie prowadzenie kina po 30 kwietnia 2024 roku. Jednak czy kino mimo protekcji władz może istnieć w dawnej formie? Jak swego czasu wspominał były właściciel Pioniera Jerzy Miśkiewicz, kino generuje zyski na poziomie około 90 tys. zł rocznie. Mimo zapowiedzi, że „Pionier zostanie”, nie wiadomo jeszcze na jakich zasadach. 

Jednak 20 lutego Urząd Miasta w Filii Nr 54 – ProMedia Miejskiej Biblioteki Publicznej przy al. Wojska Polskiego 2 w Szczecinie organizuje pierwsze otwarte spotkanie ekspertów w dziedzinie kinematografii à propos „jak powinien funkcjonować Pionier”. To spotkanie potrwa od godziny 16:00 do 19:00. Następnie 21 lutego, w tych samych godzinach, odbędzie się otwarta debata mieszkańców. Zbieranie opinii i uwag zorganizowane będzie 26 lutego w trakcie dyżuru punktu konsultacyjnego w tych samych godzinach i miejscu. Do 3 marca można także wysyłać opinie i uwagi dot. Pioniera, na adres mailowy: konsultacje.pionier@um.szczecin.pl.

 

Powiązane artykuły

szczecińskie tramwaje
AktualnościKultura

Męskie Granie zaczyna się już dzisiaj. Jak dojechać na koncerty? 

Przed nami dwa dni wypełnione najlepszą muzyką od najlepszych reprezentantów polskiej alternatywy....

LifestyleKultura

Nie tylko „Męskie Granie” – przed nami weekend pełen atrakcji! Każdy znajdzie coś dla siebie

Może najbliższy weekend nie będzie tak ciepły jak poprzedni, ale jedno jest...

Kultura

Jutro seans dla całych rodzin. Kino na Leżakach i „Opowieści z Narnii”

Pełna przygód i tajemnic historia czwórki rodzeństwa, która po odnalezieniu starej szafy...

Kultura

Komisarz Zawieja i Szczecin powracają. Za chwilę premiera drugiego sezonu „Odwilży”

Ten serial zdobył już rzesze sympatyków nie tylko w Polsce, ale również...