Home Aktualności „Jesteśmy w stanie zmieniać świat na lepsze”. Mamy nowego mecenasa osób niepełnosprawnych
Aktualności

„Jesteśmy w stanie zmieniać świat na lepsze”. Mamy nowego mecenasa osób niepełnosprawnych

201

Podczas poniedziałkowej sesji Rady Miasta przyznano tytuł Mecenasa Osób Niepełnosprawnych za rok 2023. Tym razem uhonorowano nim Annę Okupińską, prezeskę Fundacji „Promocja Zdrowia”.

Nowa pani mecenas od 25 lat jest związana ze środowiskiem osób z dysfunkcją wzroku i walczy o ich prawa wskazując na bariery, które napotykają na swojej drodze. Przez lata należała do Polskiego Związku Niewidomych, a od 2015 roku z Fundacją Promocja Zdrowia, na której czele stoi, oraz z Pomorskim Towarzystwem Neurokognitywistycznym.

– Jest mi niezmiernie miło, że Kapituła dostrzegła moje 25 lat pracy na Pomorzu Zachodnim – powiedziała Anna Okupińska po odebraniu wyróżnienia. – Wierzę, że dzięki działaniom, które podejmujemy jesteśmy w stanie zmieniać świat na lepsze.

Okupińska propaguje wiele wartościowych idei, które konsekwentnie i skutecznie wciela w życie. Dzięki jej pomocy i wydatnemu udziałowi powstało Zachodniopomorskie Centrum Rehabilitacji i Edukacji Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z dysfunkcją wzroku, które działa pod egidą Polskiego Związku Niewidomych. Koordynowała też Program Wczesnej Rehabilitacji dzieci niewidomych i niedowidzących i zainicjowała Klub Seniora Niepełnosprawnego Wzrokowo przy PZN. Motto jej działań można określić hasłem „Nie widzę przeszkód”.

Pani Anna Okupińska koordynowała działania ukierunkowane na poprawę standardów rehabilitacji oraz dostosowania przestrzeni publicznej do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku – powiedziała Beata Bugajska, dyrektorka Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta – Współpracowała między innymi przy dostosowaniu dworca głównego PKP pod kątem potrzeb osób niewidomych. To  również z jej inicjatywy w Szczecinie został zamontowany pierwszy znacznik TOTUPOINT, który ułatwia niewidomym pracownikom i podopiecznym dotarcie do Fundacji.

Tytuły Mecenasa Osób Niepełnosprawnych są przyznawane od 2009 roku. Na przestrzeni lat zostali nimi m.in. Jerzy Kałużny (tłumacz i wykładowca języka migowego), Andrzej Stecewicz, Beata Andruszkiewicz, Krzysztof Lechniak i Maja Kamińska-Kołota.

Powiązane artykuły

AktualnościTurystyka

„Szczecińska Majorka” otwiera się 1 czerwca. Jest nowość w sprzedaży biletów

Tradycyjnie, już od 1 czerwca wszyscy miłośnicy wodnych i słonecznych kąpieli, będą...

AktualnościMotoryzacja

Sukces szczecińskich motocyklistów. Powstał kolejny buspas dla motorów

Motocykliści mają z czego się cieszyć – właśnie zyskali kolejny dedykowany im...

Aktualności

Służby szukały zaginionej kobiety

Wyszła z domu przy ulicy Gwarnej około godziny 13 i los jej...

Aktualności

Procesje na ulicach Szczecina. Będzie dużo utrudnień dla kierowców

30.05.2024 r. w godz. 10:00 – 12:00 odbędzie się w Szczecinie procesja...