Home Aktualności Gdzie w Szczecinie szukać schronów i ile ich jest?
Aktualności

Gdzie w Szczecinie szukać schronów i ile ich jest?

370

Prawda jest taka, że do czasu wybuchu wojny na Ukrainie temat schronów praktycznie nie istniał, bo kto z nas zastanawiał się gdzie i czy są w ogóle w pobliżu miejsca do ukrycia. Rosyjska agresja na Ukrainie i groźby Putina kierowane do Polski sprawiły, że największe miasta przeprowadziły inwentaryzację schronów. Okazuje się, że takie miejsca są, ale niektóre  tylko teoretycznie. Od lat nie sprawdzane i pełniące funkcję raczej niechlubnej pamiątki po czasach wojny niż gwarancji bezpieczeństwa w razie ataku. Jak sprawa schronów wygląda w Szczecinie?

Wojna na Ukrainie trwa już ponad dwa lata. Wydawało się, że po 1945 roku czasy czołgów i bombowców dla Polaków to tylko czarna lekcja historii, że w XXI wieku wojna to ataki cyfrowe albo bioterroryzm. Jak się jednak okazuje wojna to nadal bomby, czołgi, rakiety i schrony.

Politycy co jakiś czas snują czarne scenariusze dotyczące sytuacji geopolitycznej w Polsce. I co jakiś czas wraca temat schronów. Schronów, których wiele miast nie ma, a te które są – to często miejsca nie sprawdzane w żaden sposób przez dekady, gdzie żyją bezdomni. Miejsca zniszczone i w opłakanym stanie.

Stolica Pomorza Zachodniego pod tym względem teoretycznie jest w komfortowej sytuacji, bo pamiątką po czasach kiedy Szczecin był Stettinem są liczne konstrukcje ochronne. W mieście jest 339 tzw. budowli ochronnych, co można przeczytać w  Biuletynie Informacji Publicznej szczecińskiego magistratu. W tym 181 schronów pod budynkami, 37 schronów wolnostojących oraz 121 ukryć wolnostojących. Miasto ma też 52 „doraźne” miejsca ukrycia.

Teoretycznie w szczecińskich schronach w razie  zagrożenia znajdzie w nich miejsce około 80 tys. osób, czyli nieco ponad 20% mieszkańców Szczecina, czyli w razie ataku bombowego schronić może się co 5 mieszkaniec. A dodajmy, że większość schronów wymaga renowacji. Muszą być przebudowane, wyremontowane, wysprzątane i przede wszystkim dostosowane do tego, aby w nich się ukryć.

Największym schronem w mieście jest ten znajdujący się pod Dworcem Głównym PKP. Wybudowany w czasach II wojny światowej i właśnie wtedy przed bombami chroniły się tam tysiące osób, bo obiekt ma ponad 2,5 tys m. kw. powierzchni. Legenda głosi, że w czasach PRL ówcześni inżynierowie tak przebudowali schron, żeby mógł przetrwać atak bronią atomową. Dziś jest popularną atrakcją turystyczną. Zmodernizowany i zadbany, a to oznacza, że w razie ewakuacji może być bezpiecznym schronieniem dla mieszkańców.

Gorzej sprawa ma się z innych, mniejszymi schronami w Szczecinie. w wielu przypadkach to zardzewiałe, zniszczone konstrukcje, do których nawet nie można wejść. Są w opłakanym stanie.

Schrony znajdują się nie tylko w centrum, ale także na osiedlach. To stare, niemieckie konstrukcje, „dziwne” betonowe obiekty, na które mieszkańcy nawet nie zwracali uwagi i często nie wiedzieli, że to schron. Zdarza się, że znajdują sie na prywatnych działkach albo są własnością wielkich przedsiębiorstw. Wiele z nich pozostawia wiele do życzenia.

Schrony, które jeszcze niedawno były tylko ciekawostką dla pasjonatów historycznych, dziś niestety muszą zyskać nowe życie. Powinny być dostępne dla wszystkich.

Jak w razie zagrożenia znaleźć schron w pobliżu naszego domu? W zlokalizowaniu miejsca do ukrycia pomoże specjalna aplikacja „Schrony”. Stworzona przez strażaków, którzy w ubiegłym roku sprawdzili 234 735 takich miejsc w  całym kraju. I na podstawie kontroli stworzyli interaktywną mapkę, która pokazuje najbliższe miejsce schronienia. Aplikacja jest darmowa. Można z niej korzystać zarówno na laptopie jak i telefonie.

 

 

Powiązane artykuły

przypadkowe sukcesy policji. poszukiwani sami wpadają w ręce mundurowych
Aktualności

Przypadkowe sukcesy policji. Poszukiwani sami wpadają w ręce mundurowych

Wydawać by się mogło, że ukrywanie się przed wymiarem sprawiedliwości wymaga sprytu,...

bud-gryf & home 2025 – znamy program tegorocznych targów!
Aktualności

Bud-Gryf & Home 2025 – znamy program tegorocznych targów!

Już za tydzień w Netto Arenie w Szczecinie rozpocznie się kolejna edycja...

plan na 1. dzień wiosny? wiosenne porządki na polanie sportowej
Aktualności

Plan na pierwszy dzień wiosny? Wiosenne porządki na Polanie Sportowej

Pierwszy dzień wiosny to symboliczne przebudzenie natury, ale w Szczecinie będzie to...

kolejny „mistrz kierownicy” na trasie zamkowej
Aktualności

Kolejny „mistrz kierownicy” na Trasie Zamkowej

Szczecin doczekał się kolejnego samozwańczego kierowcy rajdowego. Tym razem 35-letni mieszkaniec miasta...