Home Aktualności Fałszywe leki nie trafią do szczecinian. Z ich przyczyny umiera na świecie milion osób rocznie
Aktualności

Fałszywe leki nie trafią do szczecinian. Z ich przyczyny umiera na świecie milion osób rocznie

146

Funkcjonariusze KAS podczas kontroli przesyłek odnaleźli 2 paczki z podrobionymi lekami. Nielegalne farmaceutyki zostały nadane w Zielonej Górze i były zaadresowane do mieszkańców Szczecina. Towar udało się wykryć dzięki urządzeniu RTG do prześwietlania przesyłek oraz wsparciu psa służbowego.

 

Kontrola została przeprowadzona w jednej z zachodniopomorskich sortowni przez funkcjonariuszy szczecińskiego Urzędu Celno-Skarbowego. Ich podejrzenie wzbudziły dwie paczki nadane w Zielonej Górze, które nie miały zadeklarowanej zawartości. Zaznaczona została jedynie kwota – 2885 zł za pobraniem.

Po przeprowadzeniu kontroli z wykorzystaniem urządzenia RTG do prześwietlenia przesyłek oraz ze wsparciem służbowego psa okazało się, że w środku znajdują się podrobione leki. Wśród nich m.in. 100 opakowań leków na potencję oraz siedem opakować preparatu o nazwie „Testosterone Enanthate” (testosteron w formie zastrzyków).

– Dalsze postępowanie przeprowadzi pion dochodzeniowo-śledczy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego – informuje Małgorzata Brzoza, rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. – Zgodnie z przepisami ustawy Prawo farmaceutyczne wytwarzanie, import lub obrót produktami leczniczymi bez zezwolenia podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Wg szacunków WHO z powodu zażywania fałszywych leków życie traci nawet do miliona osób rocznie. Najczęściej podrabia się leki na potencję, antybiotyki, tabletki antykoncepcyjne, leki odchudzające, hormony sterydowe, leki przeciwbólowe czy leki psychiatryczne.

– Przypominamy, że korzystanie z leków niewiadomego pochodzenia może być dla nas bardzo niebezpieczne. Podrabiane preparaty w żaden sposób nie są przebadane. W związku z czym nie mają zezwolenia stosownych organów decydujących o wprowadzeniu do obiegu. Podrobiony lek może mieć zupełnie inną substancję czynną lub w ogóle jej nie zawierać- mówi Małgorzata Brzoza – Co gorsza, fałszowane leki w najlepszym wypadku zawierają substancje nieaktywne, takie jak gips, mąkę czy glukozę. Jednak nierzadko znajdziemy w nich np. trutkę na szczury. Dlatego takie leki nie mają szans, aby prawidłowo zadziałać. Osoby, które je przyjmują, w najlepszym przypadku narażają się na pogorszenie stanu zdrowia, w najgorszym nawet na śmierć.

Powiązane artykuły

Aktualności

Łabędź zaplątany w drut kolczasty. Potrzebna była pomoc

Pracownicy trafostacji przy Szosie Polskiej skontaktowali się telefonicznie z dyżurnym Straży Miejskiej,...

Aktualności

Betonowe komunistyczne kloce. Spacer po powojennej architekturze mieszkaniowej

Przez ostatnie kilka miesięcy osoby spacerujące w pobliżu ŚRODKA Śródmiejskiego Punktu Sąsiedzkiego...

Ekologia i zdrowieAktualności

Stworzymy Park Narodowy Doliny Dolnej Odry – dzika kraina na to zasługuje

Już w sobotę 24 lutego o godzinie 11:00 rozpocznie się kolejny spacer...

Aktualności

Blisko 6 promili u kapitana. Chciał płynąć w tym stanie do Wielkiej Brytanii

5,67 promila alkoholu w wydychanym powietrzu miał 39-letni kapitan statku towarowego obcej...