Home Edukacja Emocje powoli opadają. Jak szczecińscy maturzyści oceniają tegoroczne matury?
Edukacja

Emocje powoli opadają. Jak szczecińscy maturzyści oceniają tegoroczne matury?

134

Pierwszy etap maturalnego maratonu 2024 dobiegł końca. Teraz przyjdzie czas na matury ustne oraz sprawdzenie swojej wiedzy z przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Jakie wrażenia towarzyszą szczecińskim maturzystom po tegorocznych egzaminach i jak oceniają swoje siły w dalszych zmaganiach? 

We wtorek, 7 maja o godzinie 9.00 maturzyści z całej Polski zasiedli w ławkach, by zmierzyć się z zadaniami z języka polskiego. Tematem tegorocznych wypracowań były: „Bunt i jego konsekwencje dla człowieka” oraz „Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka”. Tak sformułowane pytania okazały się nie być problematyczne dla wielu maturzystów, a nastroje po egzaminie w większości były pozytywne. 

– Wszystko wiedziałem mniej więcej jak zrobić. Teraz już kwestia jak to ocenią egzaminatorzy – mówi Jan.

W środę młodzi dorośli stawili czoła królowej nauk, czyli matematyce. Dokładnie o godzinie 12.00 ostatnie osoby zakończyły wypełnianie arkuszy. Jakie nastroje towarzyszyły im po napisaniu egzaminu z przedmiotu wzbudzającego najwięcej obaw?

– Zadania były powtarzalne co w zeszłych latach, sporo zadań zamkniętych, aż się chciało postrzelać odpowiedzi ale wiedziałam jak zrobić. Jedynym problemem jest mała ilość miejsca na obliczenia przy niektórych zadaniach – komentuje Sara. – Po drugim dniu matur mam wrażenie, że są jednymi z łatwiejszych. Chociaż niektóre pytania z polskiego nie miały jednoznacznej odpowiedzi to i tak były łatwe do wykonania. Raczej każdy zda – dodała.

9 maja upłynął pod znakiem języków obcych. Największym powodzeniem co roku cieszy się język angielski, natomiast maturzyści mogą wybierać wśród wielu innych, m.in. francuskim, niemieckim, hiszpańskim czy włoskim. 

– Dzisiaj po podstawie z języka angielskiego mamy bardzo dobre wrażenia. Pisało się mega przyjemnie. Temat na rozprawce był bardzo elastyczny, każdy pisał ciekawe historie, że osoby, które będą to sprawdzać na pewno się wciągną. Zadania były przewidywalne, więc zaskoczenia nie było. Wydaje mi się, że było stosunkowo łatwo – mówi Klaudia i dodaje: – Jeśli chodzi o rozszerzenie to jesteśmy wszyscy bardzo dobrej myśli. Tak szczerze, to trochę nie mogę się doczekać eseju. Będę pisać rozszerzenie z języka angielskiego i temat na eseju to zawsze coś, na temat czego można się fajnie wypowiedzieć. 

Matury 2024 potrwają do 23 maja i zakończone zostaną egzaminami na poziomie rozszerzonym z fizyki i języka włoskiego. 

Powiązane artykuły

EdukacjaBiznes i inwestycje

Wiemy, kto chce wybudować żłobek. Wszystkie oferty przekraczają budżet 

Osiem ofert wpłynęło w przetargu na budowę żłobka przy ulicy Pszczelnej na...

Edukacja

Szczecińska uczelnia pomaga w locie na Marsa

Uniwersytet Szczeciński liderem eksperymentu przybliżającego podróż na Czerwoną Planetę. Ich zadaniem będzie...

AktualnościEdukacja

Czy ta strefa powinna działać inaczej?

Przy placówkach oświatowych nierzadko znajduje się wydzielone miejsce w Strefie Płatnego Parkowania,...

KulturaEdukacjaLifestyle

Trwa drugi dzień Juwenaliów. Jak bawiliście się wczoraj?

Tegoroczne seria koncertów w ramach szczecińskich Juwenaliów rozpoczęła się 16 maja. Zarówno...