W 2024 roku EcoGenerator, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów w Szczecinie, odebrał około 166 tysięcy ton odpadów. Dzięki nim wyprodukowano 75 415 MWh energii elektrycznej i 726 631 GJ energii cieplnej, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju miasta i poprawy jego efektywności energetycznej.
Z około 23 tysięcy MWh wyprodukowanej energii elektrycznej znacząca część zasiliła miejską infrastrukturę, w tym ponad 800 punktów poboru energii należących do Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. Energia z EcoGeneratora napędzała oświetlenie ulic, sygnalizację świetlną, tablice informacyjne, a także stacje ładowania autobusów elektrycznych przy ul. Owocowej, Kołłątaja i Kolumba.
Ciepło, którego wyprodukowano około 717 tysięcy GJ, dostarczono do mieszkań szczecinian za pośrednictwem Szczecińskiej Energetyki Cieplnej.
– Energia wytworzona dzięki termicznemu unieszkodliwieniu odpadów trafiła do spółki Tramwaje Szczecińskie i zasilała sześć stacji prostownikowych: „Piotra Skargi”, „Gontyny”, „Gdańska”, „Rugiańska”, „Kaliny”, „Piesza”. Podmiotem, który w 2024 roku kupował energię elektryczną od ZUO, był również Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny – informuje Anna Folkman, rzecznik prasowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów.
Najbardziej produktywnym miesiącem pod względem produkcji energii elektrycznej był grudzień, w którym wygenerowano ponad 8 400 MWh. Styczeń zaś okazał się rekordowy w produkcji energii cieplnej – ponad 81 tysięcy GJ.
Rok 2024 zapisał się także w historii zakładu dzięki przekroczeniu pierwszego miliona ton przyjętych odpadów w maju.
EcoGenerator to nie tylko miejsce produkcji energii, ale również ośrodek edukacyjny. W 2024 roku zakład odwiedziło 1865 osób w ramach 89 zorganizowanych spotkań edukacyjnych.
– W ubiegłym roku oprowadziliśmy po instalacji dokładnie 1865 osób w różnym wieku w ramach 89 spotkań, dzięki którym uczestnicy bliżej poznali EcoGenerator i poszerzyli swoją wiedzę ekologiczną, dotyczącą m.in segregacji odpadów – mówi Anna Folkman.
EcoGenerator, działający od 2017 roku na Ostrowie Grabowskim, jest jedną z najnowocześniejszych spalarni odpadów w Europie. W przeciwieństwie do tradycyjnych elektrociepłowni, w których paliwem jest węgiel, EcoGenerator wykorzystuje odpady komunalne. Dzięki temu nie tylko produkuje energię, ale także chroni środowisko, zmniejszając ilość odpadów trafiających na składowiska.
Działania EcoGeneratora są częścią programu ENERGIA Miasta Szczecin, który zakłada dążenie do samowystarczalności energetycznej. W 2025 roku zakład kontynuuje swoje przedsięwzięcia, które wspierają rozwój zrównoważonej gospodarki odpadami i produkcję energii.
EcoGenerator to nie tylko elektrociepłownia – to miejsce, które generuje energię, edukuje i działa na rzecz przyszłości ekologicznej Szczecina. Szczegóły na temat działalności zakładu można znaleźć na stronie internetowej www.ecogenerator.eu oraz w mediach społecznościowych.