Home Motoryzacja Dwa nowe autobusy elektryczne już są w Szczecinie. Niedługo wyjadą na linie
Motoryzacja

Dwa nowe autobusy elektryczne już są w Szczecinie. Niedługo wyjadą na linie

837

Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica” wzbogaciło się o dwa przegubowe Solarisy z napędem elektrycznym. Co ciekawe, drugi z nich jest setnym autobusem w lewobrzeżnej zajezdni z sympatycznym zielonym jamnikiem na masce. 

 

Podobnie jak dostarczone w poprzednich latach „elektryki”, są wyposażone w klimatyzację przestrzeni pasażerskiej, ogrzewanie, Wi-Fi, monitoring, ładowarki USB i alkomat dla kierowców. 

Jedyna zmiana dotyczy napędu.

– Układ napędowy w Urbino 18 electric stanowi elektryczny silnik centralny i jest to jedyna zmiana względem wcześniej dostarczonych przegubowców – podkreśla Mateusz Figaszewski z biura prasowego Solaris Bus & Coach. – Podobnie jak przy poprzednim kontrakcie na przegubowe elektryki, autobusy zostały wyposażone w baterie dedykowane do szybkiego ładowania za pomocą pantografu, dostosowane są także do ładowarek typu plug-in.

Pojazdy, które niedługo zadebiutują na ulicach Szczecina, otrzymały numery taborowe 1450 i 1451. Ten drugi jest setnym Solarisem we flocie SPA „Klonowica”. 

– Dziś przekazujemy do naszego wieloletniego klienta SPAK 99. i 100. autobus wyprodukowany w naszej fabryce w Bolechowie – powiedział Waldemar Wlazło, dyrektor sprzedaży regionu poludniowo-zachodniego w Polsce w firmie Solaris Bus & Coach. – To dla nas duże wyróżnienie. Bardzo cenimy sobie tę długotrwałą współpracę i gratulujemy systematycznego powiększania się floty w Szczecinie. 

To nie koniec inwestycji w modernizację taboru autobusowego w Szczecinie. W planach miasta jest zakup kolejnych autobusów elektrycznych (w tym celu czynione będą starania o dofinansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy), a także pierwszych autobusów wodorowych. Autobus z napędem tego rodzaju testowano w lipcu ubiegłego roku na liniach 68, 80 i 87. 

– Szczecin systematycznie inwestuje w najnowocześniejszy i ekologiczny tabor. Z ciekawością i zainteresowaniem przyglądamy się także przyszłości – powiedział prezydent Szczecina, Piotr Krzystek. – Pojazdy napędzane wodorem mogą być kolejnymi, które pojawią się na ulicach. Jeśli tylko technologia stanie się tańsza i bardziej dostępna myślę, że to ten kierunek. 

Autobusy z sympatycznym, zielonym jamnikiem na masce jeżdżą po ulicach Szczecina już od 2005 roku. Przez ten czas dostarczono 311 sztuk Solarisów, zarówno fabrycznie nowych, jak i używanych. 

Powiązane artykuły

AktualnościMotoryzacja

Wymieniasz opony na letnie? Szczecin najdroższym miastem w kraju

Według kalkulacji serwisu Oponeo, najwięcej za wymianę opon w najpopularniejszym rozmiarze, czyli...

Felietony Motoryzacja

Wolno tu parkować, czy nie wolno parkować? – oto jest pytanie!

Zamieszczone powyżej zdjęcie zostało wykonane przy ul. Czarneckiego w Szczecinie. Cóż na...

AktualnościMotoryzacjaW regionie

Google Street View wjeżdża na zachodniopomorskie drogi. Wiemy, w jakich miastach się pojawi

W najbliższych dniach samochody Google Street View pojawią się na Pomorzu Zachodnim....

MotoryzacjaAktualności

Fotoradar na Basenie Górniczym na 4 miejscu w kraju! Co za statystyka

Montaż systemu RedLight na skrzyżowaniu ulic 26 Kwietnia i Derdowskiego wzbudził wiele...