Home Aktualności Duża wataha wilków za Stargardem. Dla mieszkańców gminy ten widok to nie pierwszyzna
Aktualności

Duża wataha wilków za Stargardem. Dla mieszkańców gminy ten widok to nie pierwszyzna

363
wataha wilków

Te majestatyczne zwierzęta zazwyczaj pilnują swojego terenu i nie wchodzą człowiekowi w drogę. Problem robi się, gdy w lasach brakuje zwierzyny łownej, na którą wilki mogą polować. Mieszkańcy gminy Dobrzany w tym roku skarżyli się na kilka ataków tych drapieżników na ich posesjach. Obecność widocznej na nagraniu watahy w miejscowości Błotno nie jest powodem do radości.

Na nagraniu nadesłanym przez internautkę i opublikowanym w mediach społecznościowych portalu rii.pl można zobaczyć watahę wilków (ok. 10 osobników) wędrującą w okolicy miejscowości Błotna (gm. Dobrzany, pow. stargardzki). Mimo że w komentarzach widać zachwyt nad urodą i majestatem tych dzikich zwierząt, to dla mieszkańców gminy obraz ten stanowi nieprzyjemne przypomnienie tegorocznych ataków wilków na ich posesje. Wilki na tym terenie zabijały m.in. krowy, kozy, owce, a nawet psy. 

O atakach wilków informowało w sierpniu Twoje Radio, do którego zgłosiła się słuchaczka z gminy Dobrzany. Opisała horror, jaki mieszkańcy przeżywali w tamtym czasie. Mieszkańcy musieli walczyć z drapieżnikami nawet kilka godzin, aby ocalić swoje zwierzęta domowe i gospodarskie.

Ludzie są wystraszeni, ponieważ wilki przemieszczają się między gospodarstwami. Małżeństwo z Dobrzan spotkało wilka w lesie, który szedł w ich stronę, musieli się bronić i rzucali telefonami. Walczyli też kilka godzin w nocy, bo wilki nie odpuszczały, wchodziły z każdej strony na płot, żeby zagryźć zwierzęta. Niedawno u sąsiada zagryzły owce. Na ogół wilk powinien żywić się w lesie – mówiła dla Twojego Radia słuchaczka Aleksandra Stachniak.

Tak powinno być. W październiku informowaliśmy o wilku zauważonym w miejscowości Ryszewko. Skontaktowaliśmy się wtedy z Nadleśnictwem Gryfino i otrzymaliśmy informację, że wilkami na tym terenie nie należy się przejmować. Szkody gospodarskie występują tam sporadycznie, a wilki najczęściej uciekają przed człowiekiem.

– Na naszym terenie występują trzy watahy. W obecnym okresie pilnują już swojego terytorium – mówił Marcin Dziubak, zastępca rzecznika Nadleśnictwo Gryfino. – Wilków na terenie Nadleśnictwa Gryfino od kilku lat jest coraz więcej. Wilki są po prostu ciekawskie, ale potrafią zrobić szkody w gospodarstwie np. kiedy zwierzyna jest niezabezpieczona. Nie należy się jednak martwić, że wilki podchodzą w pobliże domów i trzeba to tolerować. Wilki najczęściej się człowieka boją i uciekają.

Zaskakujące, że zaledwie kilkadziesiąt kilometrów dalej sytuacja jest diametralnie inna. Jak podał portal rii.pl, mieszkańcy donosili o tym, że myśliwi wyczyścili okoliczne lasy, dlatego wilki atakują gospodarstwa. Sprawą zajęła się Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, która obiecała przywieźć fajerwerki, zagrody dla zwierząt, elektryczne ogrodzenia i odstraszające fladry. Zobowiązała się także do przeprowadzenia badań i sprawdzenia przyczyn zwiększonej liczebności zwierząt. 

Jak widać na nagraniu, wilki wciąż podchodzą w pobliże zabudowań, mimo że powinny szykować się do zimy i sezonu rozrodczego, który odbywa się w okolicach lutego. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przypomina, że za ataki wilków należą się odszkodowania.

W 2021 r. za 998 szkód wypłacono odszkodowania w wysokości 1 676 900 zł – informuje Jakub Troszyński, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie. – Gdy skuteczne ataki nie są wynikiem zaniedbań hodowcy, takich jak choćby pozostawianie zwierząt gospodarskich bez ochrony w nocy, a płoszenie nie przynosi rezultatu, poszkodowany lub organy samorządu terytorialnego powinny wystąpić do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z wnioskiem o wydanie zezwolenia na umyślne zabijanie wilków wyrządzających szkody. 

Powiązane artykuły

AktualnościEdukacja

Przed nami kolejna edycja międzynarodowej konferencji organizowanej przez Szkołę Doktorską US

Zbliża się IV edycja Konferencji MKDUS 2.0 organizowanej przez Szkołę Doktorską Uniwersytetu...

Aktualności

Tym razem nie rolnicy, ale przewoźnicy. Znów będą protestować na drogach

22 czerwca przewoźnicy kilku stowarzyszeń zapowiadają protesty i akcje informacyjne. Zamierzają spowalniać...

AktualnościHistoria

Od 43 lat pracuje w ZWiK-u. „To chodząca skarbnica wiedzy i historii”

„W dzisiejszych czasach niewiele jest osób, które kilkadziesiąt lat pracują w jednej...

AktualnościSport

Ostatnie przygotowania i ruszają na regaty. Zbliża się finał The Tall Ships Races

Trwają przygotowania załóg i jednostek do wypłynięcia na tegoroczne regaty The Tall...