Home Aktualności Duet to szczecińska legenda. Wielu zakochanych spędzało tam czas
AktualnościHistoria

Duet to szczecińska legenda. Wielu zakochanych spędzało tam czas

3.7k

 

Miejsce o niepowtarzalnym klimacie, z wieloletnimi tradycjami i – co najważniejsze – niepowtarzalnymi smakami. Taki właśnie był legendarny Duet. Dziś większość z nas z utęsknieniem wraca myślami do chwil spędzonych w tym kultowym miejscu. A historie rozgrywające się po przekroczeniu progu kawiarni splotły ze sobą niejeden los…

Modne jak na tamte czasy wnętrze, nietuzinkowy klimat i wielokrotnie wspominane okrągłe stoliki przy oknach z widokiem na świat. Kawiarnia, do której zawsze ustawiały się kolejki chętnych. Duet cieszył się tak dużym powodzeniem wśród mieszkańców naszego miasta, że bywały i takie momenty, w których przy jednym stoliku gościły dwie rodziny. Wielu szczecinian do dziś z sentymentem wspomina, jak to było, gdy siedziało się z pucharkiem wypełnionym melbą o niepowtarzalnym smaku. Inni z tęsknotą wracają myślami do pachnących drożdżówek, czy też wykwintnych deserów prosto spod ręki pana Pytlika. Sama kawiarnia stała się kultowym miejscem, do którego zjeżdżały się osoby z całego województwa, a zapewne nawet i kraju. Nie byłoby to zaskoczeniem, bowiem w 1984 roku Duet został mianowany najlepszym lokalem gastronomicznym w Polsce. 

Część szczecinian na pewno jeszcze pamięta, że w Duecie kręcone były urywki do filmu „Alicja w Krainie Czarów”. W 1979 roku plac Zamenhofa, ulica Bogusława i nasza kultowa szczecińska cukiernia stały się przez moment – w myśl reżyserów i scenarzystów – Paryżem. Być może ten epizod również nie był bez znaczenia dla późniejszej sławy Duetu. Według opowieści mieszkańców uroku miejscu dodawał również fakt, że klimatyczne lampy zawieszone tam w czasie nagrywek nie zostały w późniejszym czasie zdemontowane. 

Jednak Duet był nie tylko kawiarnią przepełnioną zapachem świeżych wypieków i najlepszymi słodkościami. To też miejsce pełne ludzkich historii i zwrotów akcji na miarę niejednego filmu romantycznego. Miejsce, w którym los związał ze sobą historie wielu ludzi. Tak między innymi potoczyła się (nie)zwykła opowieść pani Marleny i jej męża Bartka.

Ona – nieśmiała 16-latka, on – o dwa lata starszy chłopak. Poznali się w bursie szkół artystycznych, w której mieszkali w czasie nauki. Na pierwszą oficjalną randkę poszli właśnie do Duetu. Był to początek miłosnej historii, która trwa nieprzerwanie od dwudziestu sześciu lat. 

– Mąż zabrał mnie do cukierni Duet na naszą pierwszą randkę. Pamiętam, że siedzieliśmy przy stoliku na wystawie i wstydziłam się, gdy na mnie patrzył – wspomina pani Marlena. 

Z sentymentem przywołana pierwsza randka wydarzyła się w 1998 roku. To właśnie po tym wypadzie młodzi zdecydowali się zostać parą i do dziś tworzą szczęśliwy związek, wspólnie wychowując dwoje synów. Można by rzec, że magiczna randka w Duecie przypieczętowała tę późniejszą przygodę zakochanych.

– Chętnie skoczylibyśmy na słodki deser do Duetu i przycupnęli w tamtej witrynie – dodaje pani Marlena.

W tej opinii nie są osamotnieni. Wielu mieszkańcom Szczecina do dziś marzy się krótka podróż w czasie i powrót w tamto urokliwe miejsce. Podobnych lokali z tak bogatą historią i wieloletnią tradycją nie ma już zbyt dużo, a w umysłach wielu ówczesnych bywalców wciąż tkwi sentyment i tęsknota za Duetem. 

Tak przed dekadami wyglądała reklama Duetu.

Powiązane artykuły

Aktualności

Dawcy szpiku nadal poszukiwani! Zostań Bliźniakiem Patrycji ze Szczecina!

Swojego bliźniaka genetycznego nadal poszukuje Patrycja ze Szczecina. Wolontariusze fundacji oraz przyjaciele...

Biznes i inwestycjeAktualnościLifestyle

Szczecin drugim najlepszym miastem do życia w Polsce – wyniki badania BEAS

Z oceną lokalizacji 8,9/10 Szczecin zajął drugie miejsce w rankingu badania BEAS...

Aktualności

„Zbyt miła obsługa” i „zbyt intensywne światło”: znamy wyniki testów Fabryki Wody

Testy zakończone, czas na podsumowanie. Jaka jest Fabryka Wody w opinii osób,...

Aktualności

Zamkną dla ruchu dwie ulice

Przebudowa ulic w ramach projektu związanego z modernizacją układu drogowego na północy...