Home Polityka Dorota Jędrzejewska-Motyka: Ziemia stoi nad przepaścią w związku z eksploatacją i wycinką drzew
Polityka

Dorota Jędrzejewska-Motyka: Ziemia stoi nad przepaścią w związku z eksploatacją i wycinką drzew

195

Co realnego mają do zaoferowania wyborcom? Co chcą zrobić dla Szczecina i regionu? Zapytaliśmy wybranych kandydatów, ubiegających się o poselskie mandaty. Dziś rozmawiamy z Dorotą Jędrzejewską-Motyką, kandydatką do Sejmu z listy Nowej Lewicy.

 

Jako poseł ze Szczecina, w Sejmie zajmę się jedną konkretną sprawą dla mojego miasta.

 

Bardzo ważnym punktem programu Nowej Lewicy i dla mnie osobiście jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym. W programie Nowej Lewicy jest taki punkt: Stworzenie pełnej zintegrowanej drogowej i kolejowej sieci połączeń lokalnych we wszystkich miastach powiatowych w zachodniopomorskim –

Zachodniopomorski System Komunikacji Publicznej – priorytet dojazdy do ośrodków zdrowia i szkół. Szczecin jako stolica Pomorza Zachodniego powinien być dostępny komunikacyjnie dla mieszkańców oraz dla ludzi z zewnątrz tak, aby poruszanie się w obu kierunkach – z i do Szczecina nie było wyzwaniem jak to jest w tej chwili. Oburza mnie fakt, że ludzie z małych miejscowości mają utrudniony dostęp do opieki zdrowotnej (szpitale, lekarze specjaliści), rozwoju swoich pasji w większych ośrodkach kultury lub po prostu nie mogą wybrać się do kina lub teatru, gdyż nie ma wystarczającej ilości połączeń komunikacyjnych. Nie każdy jest właścicielem samochodu, a poza tym powinniśmy dążyć do minimalizowania spalin samochodowych ze względów ekologicznych. Mieszkańcy Szczecina i regionu zasługują na wygodny i dostępny dla przeciętnej kieszeni transport kolejowy lub lotniczy z resztą kraju, a zwłaszcza z centralną Polską. Naprawdę wstyd, że z tak podstawowego warunku do rozwoju naszego regionu (o wielkim potencjale gospodarczym, turystycznym i kulturowym) robi się sprawę marginalną.  Mieszkam w małym, ale uroczym Kamieniu Pomorskim i wiem jak karkołomnych wyczynów trzeba, aby korzystając z komunikacji publicznej dojechać i wrócić ze Szczecina o wieczornych porach, a co dopiero jechać ze Szczecina np. do Łodzi. Brak komunikacji to pozostawienie ludzi bez możliwości rozwoju, również intelektualnego, stopniowe ubożenie społeczeństwa w wiedzę, kulturę i pasję…czyżby na tym zależało naszemu rządowi? 

Jest też punkt: darmowe przejazdy dla seniorów w zachodniopomorskim. Wszyscy mieszkańcy powyżej 65-go roku życia będą mieli prawo do darmowych przejazdów lokalną i regionalną komunikacją publiczną: autobusami, tramwajami, a także – kolejami regionalnymi – ludzie mają prawo do komfortu życia, na który wpływa również komunikacja. W Fundacji „Zosia”, którą założyliśmy z mężem i synem na cześć tragicznie zmarłej 15 letniej córki Zosi, spotykam się ze wspaniałymi młodymi ludźmi, którzy są ogromnym intelektualnym potencjałem naszego państwa, jestem pewna, że mając ułatwienia w postaci wygodnej komunikacji, będą czerpać maksymalnie z edukacji, kultury, nie przejmując się tym, że mieszkają w małym mieście.

 

Szczecin jest stolicą Zachodniego Pomorza – jaką najważniejszą sprawą dla regionu zajmę się w Sejmie…

 

Zainteresował mnie MANIFEST LEŚNY ORGANIZACJI I RUCHÓW SPOŁECZNYCH. Zachodniopomorskie i region Szczecina to wspaniałe leśne, zielone obszary. Ziemia stoi nad przepaścią w związku z eksploatacją i wycinką drzew, ubożejemy w tlen, w zdrowe powietrze, niestety z własnej winy. Zagrożona jest cudowna Puszcza Bukowa… Jestem po spotkaniu online z Panią Laurą Ziętarą, aktywistką z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego Szczecin, obiecałam Jej, że zajmę się i doprowadzę do ograniczenia wycinki lasów i wspierać będę działania, poprawiające ekologię i dobrostan leśny regionu szczecińskiego. 

Postulaty MSK Szczecin, dotyczące ochrony środowiska i pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, są przeze mnie w całości popierane.

 

Dla dobra Szczecina i regionu w polskim prawie zmienię…

 

Prawo – przywrócenie standardów europejskich w polskim sądownictwie to priorytet, jeżeli chodzi o prawo. Prawo musi być wolne od polityki, nie ma zgody na polityczne kumoterstwo, w sądach czy w prokuraturze. Polska musi być krajem nowoczesnym i demokratycznym, wolnym od nacisków politycznych. Ponadto cierpimy na przedłużanie w nieskończoność rozpraw sądowych, w tej chwili nawet kilkanaście miesięcy to jakaś dziwna norma, aby uniknąć tej przewlekłości chcę doprowadzić do powołania sądów pokojowych, o których jest również mowa w programie Nowej Lewicy: powołamy sądy pokoju, które będą działać w każdej gminie i rozstrzygać proste sprawy cywilne i sprawy o wykroczenia. Pełna cyfryzacja sądów również przyczyni się do usprawnienia sądownictwa.

Jestem przekonana, że Polska jest państwem nowoczesnych ludzi i żeby to ukazać światu, musimy ich dopuścić do głosu, wesprzeć w dostępie do wszelkich możliwości, ułatwiających ich rozwój osobisty. Świat jest trudny, życie nie jest łatwe, potrzebna jest wspierająca „ręka państwa”, aby dać ludziom możliwość rozwoju, ufając im, nawzajem sobie ufając. 

Powiązane artykuły

Polityka

Jak wypadła II tura wyborów w zachodniopomorskim? Jest wiele niespodzianek

Choć w takich miastach, jak Szczecin i Świnoujście, wybory samorządowe rozstrzygnięto już...

Polityka

Wiadomo już, którzy politycy zasiądą w sejmikowych ławach

Znamy już rezultat głosowania do sejmiku województwa zachodniopomorskiego. Wybory do samorządu Pomorza...

Polityka

Rada Miasta po nowemu. KO będzie rządziło samodzielnie

Znamy już wyniki wyborów do Rady Miasta Szczecina. Zdecydowaną większość zdobyła Koalicja...

Polityka

Nowy stary prezydent. OFICJALNIE! Piotr Krzystek triumfuje – pewne zwycięstwo już w I turze

Piotr Krzystek wciąż prezydentem Szczecina. Jego wygrana rozstrzygnęła się już w I...