Co realnego mają do zaoferowania wyborcom? Co chcą zrobić dla Szczecina i regionu? Zapytaliśmy wybranych kandydatów, ubiegających się o poselskie mandaty. Dziś rozmawiamy z Dorotą Jędrzejewską-Motyką, kandydatką do Sejmu z listy Nowej Lewicy.
Jako poseł ze Szczecina, w Sejmie zajmę się jedną konkretną sprawą dla mojego miasta.
Bardzo ważnym punktem programu Nowej Lewicy i dla mnie osobiście jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym. W programie Nowej Lewicy jest taki punkt: Stworzenie pełnej zintegrowanej drogowej i kolejowej sieci połączeń lokalnych we wszystkich miastach powiatowych w zachodniopomorskim –
Zachodniopomorski System Komunikacji Publicznej – priorytet dojazdy do ośrodków zdrowia i szkół. Szczecin jako stolica Pomorza Zachodniego powinien być dostępny komunikacyjnie dla mieszkańców oraz dla ludzi z zewnątrz tak, aby poruszanie się w obu kierunkach – z i do Szczecina nie było wyzwaniem jak to jest w tej chwili. Oburza mnie fakt, że ludzie z małych miejscowości mają utrudniony dostęp do opieki zdrowotnej (szpitale, lekarze specjaliści), rozwoju swoich pasji w większych ośrodkach kultury lub po prostu nie mogą wybrać się do kina lub teatru, gdyż nie ma wystarczającej ilości połączeń komunikacyjnych. Nie każdy jest właścicielem samochodu, a poza tym powinniśmy dążyć do minimalizowania spalin samochodowych ze względów ekologicznych. Mieszkańcy Szczecina i regionu zasługują na wygodny i dostępny dla przeciętnej kieszeni transport kolejowy lub lotniczy z resztą kraju, a zwłaszcza z centralną Polską. Naprawdę wstyd, że z tak podstawowego warunku do rozwoju naszego regionu (o wielkim potencjale gospodarczym, turystycznym i kulturowym) robi się sprawę marginalną. Mieszkam w małym, ale uroczym Kamieniu Pomorskim i wiem jak karkołomnych wyczynów trzeba, aby korzystając z komunikacji publicznej dojechać i wrócić ze Szczecina o wieczornych porach, a co dopiero jechać ze Szczecina np. do Łodzi. Brak komunikacji to pozostawienie ludzi bez możliwości rozwoju, również intelektualnego, stopniowe ubożenie społeczeństwa w wiedzę, kulturę i pasję…czyżby na tym zależało naszemu rządowi?
Jest też punkt: darmowe przejazdy dla seniorów w zachodniopomorskim. Wszyscy mieszkańcy powyżej 65-go roku życia będą mieli prawo do darmowych przejazdów lokalną i regionalną komunikacją publiczną: autobusami, tramwajami, a także – kolejami regionalnymi – ludzie mają prawo do komfortu życia, na który wpływa również komunikacja. W Fundacji „Zosia”, którą założyliśmy z mężem i synem na cześć tragicznie zmarłej 15 letniej córki Zosi, spotykam się ze wspaniałymi młodymi ludźmi, którzy są ogromnym intelektualnym potencjałem naszego państwa, jestem pewna, że mając ułatwienia w postaci wygodnej komunikacji, będą czerpać maksymalnie z edukacji, kultury, nie przejmując się tym, że mieszkają w małym mieście.
Szczecin jest stolicą Zachodniego Pomorza – jaką najważniejszą sprawą dla regionu zajmę się w Sejmie…
Zainteresował mnie MANIFEST LEŚNY ORGANIZACJI I RUCHÓW SPOŁECZNYCH. Zachodniopomorskie i region Szczecina to wspaniałe leśne, zielone obszary. Ziemia stoi nad przepaścią w związku z eksploatacją i wycinką drzew, ubożejemy w tlen, w zdrowe powietrze, niestety z własnej winy. Zagrożona jest cudowna Puszcza Bukowa… Jestem po spotkaniu online z Panią Laurą Ziętarą, aktywistką z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego Szczecin, obiecałam Jej, że zajmę się i doprowadzę do ograniczenia wycinki lasów i wspierać będę działania, poprawiające ekologię i dobrostan leśny regionu szczecińskiego.
Postulaty MSK Szczecin, dotyczące ochrony środowiska i pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, są przeze mnie w całości popierane.
Dla dobra Szczecina i regionu w polskim prawie zmienię…
Prawo – przywrócenie standardów europejskich w polskim sądownictwie to priorytet, jeżeli chodzi o prawo. Prawo musi być wolne od polityki, nie ma zgody na polityczne kumoterstwo, w sądach czy w prokuraturze. Polska musi być krajem nowoczesnym i demokratycznym, wolnym od nacisków politycznych. Ponadto cierpimy na przedłużanie w nieskończoność rozpraw sądowych, w tej chwili nawet kilkanaście miesięcy to jakaś dziwna norma, aby uniknąć tej przewlekłości chcę doprowadzić do powołania sądów pokojowych, o których jest również mowa w programie Nowej Lewicy: powołamy sądy pokoju, które będą działać w każdej gminie i rozstrzygać proste sprawy cywilne i sprawy o wykroczenia. Pełna cyfryzacja sądów również przyczyni się do usprawnienia sądownictwa.
Jestem przekonana, że Polska jest państwem nowoczesnych ludzi i żeby to ukazać światu, musimy ich dopuścić do głosu, wesprzeć w dostępie do wszelkich możliwości, ułatwiających ich rozwój osobisty. Świat jest trudny, życie nie jest łatwe, potrzebna jest wspierająca „ręka państwa”, aby dać ludziom możliwość rozwoju, ufając im, nawzajem sobie ufając.