Home Edukacja Czy w szkole może być cicho i spokojnie?
Edukacja

Czy w szkole może być cicho i spokojnie?

93

Czy w szkole może być cicho i spokojnie? Okazuje się, że jak najbardziej! W Filharmonii w Szczecinie ruszył nabór do konkursu na Szkolne Strefy Harmonii, czyli miejsca, w których uczniowie mogą się zrelaksować i wyciszyć. 

 

Relaks na szkolnym korytarzu jest możliwy, choć niestety, nadal rzadko. Zgiełk w czasie przerwy hałasem dorównuje wrzawie panującej na lotniskach, a sam dźwięk szkolnego dzwonka przekracza 100 decybeli. Tymczasem bezpieczna norma, zwłaszcza dla dzieci, to jedynie 45 dB. 

 

Filharmonia w Szczecinie już po raz 6. organizuje konkurs na Szkolne Strefy Harmonii. Co to takiego, wyjaśnia Dorota Serwa, dyrektorka Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. 

 

– To miejsca, w których młodzież po prostu dobrze się czuje. W których może schronić się przed hałasem, gdzie są dobre dźwięki i gdzie można rozwijać swoje pasje – wyjaśnia Dorota Serwa. 

 

Uczniowie w takich miejscach mają szansę się skoncentrować i odpocząć od szkolnej wrzawy. Szkolne strefy harmonii znajdziemy już w szkołach podstawowych w Reczu, Bezrzeczu, Stargardzie, Szczecinie i Świdwinie. Teraz kolejne placówki edukacyjne mają szansę na stworzenie takich przestrzeni. Wystarczy znaleźć odpowiednie miejsce, na przykład klasę, magazyn, nieużywane pomieszczenie lub część świetlicy czy korytarza, zastanowić się jak można ją ulepszyć pod kątem akustyki i co można tam zmienić. 

 

Zainteresowane placówki mogą się zgłaszać do końca marca 2024 roku. Konkurs odbywa się w ramach kampanii “Słyszę dobre dźwięki”, której zwieńczeniem będzie czerwcowy festiwal w lodowym pałacu. 

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeEdukacja

Architektura, która uwrażliwia. Fantastyczna adaptacja wraku Betonowca

7 listopada odbyło się uroczyste zakończenie XIV edycji konkursu na najlepszą pracę...

Edukacja

Pracodawcy pojawili się na uczelni. Giełda Pracy na Uniwersytecie Szczecińskim

Odbyła się kolejna edycja organizowanej dwa razy w roku Giełdy Pracy na...

Edukacja

Uniwerek wziął wszystko! To 7 laurów

Laury Uniwersyteckie 2023 rozdane. W tym roku nagrody we wszystkich siedmiu konkurencjach...

Edukacja

Szkoły branżowe są niedoceniane? „Kształtowanie przyszłości poprzez praktykę jest ważne” 

W świecie, gdzie tempo zmian jest coraz szybsze, a wymagania rynku pracy...