Home Aktualności Czy w Szczecinie powstanie palmiarnia?
AktualnościBiznes i inwestycjeZdrowie i środowisko

Czy w Szczecinie powstanie palmiarnia?

282

Palmiarnia i Motylarnia marzą się mieszkańcom Szczecina. Czy wzorem innych polskich miast stolica Pomorza Zachodniego także będzie miała swój egzotyczny azyl? Sprawą zainteresowały się szczecińskie radne. Temat zgłębiły i przedstawiły pomysł prezydentowi miasta.

 

Pomysł wybudowania w Szczecinie palmiarni nie jest nowością. Mówi się o tym od lat. Mieszkańcy chcieliby, aby tak jak np. w Poznaniu, Łodzi czy Gliwicach znalazło się takie miejsce. W Polsce jest kilkanaście palmiarni.

Palmiarnia to nic innego jak potężna szklarnia w której można podziwiać egzotyczne rośliny. Pierwotnie hodowano w niej tylko palmy, stąd nazwa. Ta w Poznaniu jest jedną z największych w Europie z ponad 1000 gatunkiem roślin i 170 gatunkami ryb. Szczecinianie nie marzą, żeby od razu konkurować ze stolicą Wielkopolski, bo przecież palmiarnia to nie tylko mała dżungla w mieście, ale także miejsce spotkań, wydarzeń kulturalnych czy np. lekcji przyrody.

Sprawą zainteresowały się radne z klubu Koalicji Obywatelskiej: Małgorzata Wleklak, Ilona Milewska i Zuzanna Jeleniewska napisały interpelację do prezydenta miasta. Radne przekonują jak ogromny potencjał drzemie w takich miejscach.

– Pragniemy podkreślić, że funkcjonujące palmiarnie dają wiele korzyści dla miast: zwiększają atrakcyjność turystyczną danego miasta poprzez stworzenie nowego, unikalnego obiektu na mapie tego miasta, uzupełniają ofertę edukacyjną i ekologiczną dla mieszkańców oraz szkół oraz przeszkoli poprzez organizację warsztatów i lekcji dotyczących ochrony środowiska oraz roślin tropikalnych, umożliwiają organizację wydarzeń kulturalnych w przestrzeni palmiarni oraz tworzą nowe miejsca do rekreacji, integracji społecznej i spędzania wolnego czasu – czytamy w interpelacji radnych.

Magistrat  nie mówi nie i nawet ma pomysł gdzie palmiarnia mogłaby stanąć. Radnym odpowiedziała Anna Szotkowska, zastępczyni prezydenta miasta:

– Szczecin zabezpieczył możliwość lokalizacji wielu obiektów pełniących funkcje miastotwórcze, metropolitalne. Między innymi lokalizację palmiarni, storczykarni, ogrodów botanicznych, edukatoriów, itp., ponieważ dostrzega płynące z tych funkcji korzyści społeczne, turystyczne, ekonomiczne. W planach miejscowych wskazano takie lokalizacje na przykład na Wyspie Grodzkiej jako element zieleni urządzonej. Takie lokalizacje mogą też znajdować się w terenach wskazanych pod zabudowę usługową i wielofunkcyjną zabudowę śródmiejską na Łasztowni.

Magistrat ma także pomysł, aby palmiarnią, kiedy już powstanie, mógł zarządzać Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, a studenci mogli by odbywać tam zajęcia.

Palmiarnia nadal pozostaje w strefie marzeń, bo jak dodaje Anna Szotkowska, w swojej odpowiedzi do radnych:

– Wszystko zależy jednak od wypracowania atrakcyjnego modelu finansowo-organizacyjnego.

Są ambitne plany, są pomysły lokalizacji, są propozycje zajęć dla uczniów. Nie ma za to pieniędzy. Na razie więc nadal nie wiadomo czy i kiedy Szczecinie doczekają się palmiarni.

Powiązane artykuły

bud-gryf & home 2025 – znamy program tegorocznych targów!
Aktualności

Bud-Gryf & Home 2025 – znamy program tegorocznych targów!

Już za tydzień w Netto Arenie w Szczecinie rozpocznie się kolejna edycja...

plan na 1. dzień wiosny? wiosenne porządki na polanie sportowej
Aktualności

Plan na pierwszy dzień wiosny? Wiosenne porządki na Polanie Sportowej

Pierwszy dzień wiosny to symboliczne przebudzenie natury, ale w Szczecinie będzie to...

kolejny „mistrz kierownicy” na trasie zamkowej
Aktualności

Kolejny „mistrz kierownicy” na Trasie Zamkowej

Szczecin doczekał się kolejnego samozwańczego kierowcy rajdowego. Tym razem 35-letni mieszkaniec miasta...

nowy parking przy pętli turkusowa. 129 miejsc dla kierowców
Biznes i inwestycje

Nowy parking przy pętli Turkusowa. 129 miejsc dla kierowców

W Szczecinie rusza długo oczekiwana przez mieszkańców Prawobrzeża inwestycja związana z rozbudową...