Home Aktualności Chciała wyruszyć w świat, zamiast tego zwiedzała sądy. Sędzia ze Szczecina ukarana
Aktualności

Chciała wyruszyć w świat, zamiast tego zwiedzała sądy. Sędzia ze Szczecina ukarana

300

Sąd Najwyższy wydał wyrok w sprawie sędzi, która w czerwcu 2017 roku została złapana w szczecińskim supermarkecie za przeklejenie cen na trzech przewodnikach turystycznych. Wymierzona kara jest adekwatna? 

 

Sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie w stanie spoczynku Wiesława B. usłyszała zarzut uchybienia godności urzędu. W wyniku tego Sąd Najwyższy w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej orzekł obniżenie stałego wynagrodzenia za pracę o 20 procent obowiązujące przez  rok. To już drugi wyrok w tej sprawie. Jak wyjaśnia sędzia Wiesław Kozielewicz:

– Z uwagi na to, że Wiesława B. jest sędzią w stanie spoczynku, za ten sam czyn będzie ukarana dwukrotnie, tym razem – dyscyplinarnie. Gdyby sędzią nie była, to nie można by jej ukarać ponownie (prawo.pl).

Kara z 17 stycznia 2024 r. wymierzona została w wyniku ugody. Oskarżona, argumentując, że był to jedyny taki incydent, sama wniosła o dobrowolne poddanie się karze. Zapewniła, że żałuje popełnionego występku i zrobiła wszystko, by sytuacja się nie powtórzyła.  Wniosek ten został pozytywnie rozpatrzony przez Izbę Dyscyplinarną. Sąd Najwyższy nie ma wątpliwości, że wymierzona kara jest adekwatna. Wcześniej sędzia ukarana została karą grzywny w wysokości 3 tysięcy zł oraz obciążona kosztami procesu. 

Sprawująca jeszcze wtedy urząd sędzia Wiesława B. została złapana przez ochronę szczecińskiego supermarketu w czerwcu 2017 r. Kobieta w celu osiągnięcia korzyści majątkowej zamieniła ceny przewodników z kwoty 14.99 na 4.99 i celowo wprowadziła w błąd pracownika sklepu. Cały incydent nie przeszedł bez echa. Sprawa była szeroko komentowana przez społeczność sędziowską, jak i ówczesnego ministra sprawiedliwości. 

 

Powiązane artykuły

AktualnościW regionie

Śmiertelny wypadek na poligonie. Pojazd gąsienicowy przejechał dwóch żołnierzy

Około godziny 9:30 na terenie Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko doszło do tragicznego...

Aktualności

Miasto Szczecin przekaże ponad 1,7 mln zł na dodatkowe połączenia na trasach SKM

Miasto Szczecin przekaże ponad 1,7 mln zł na dodatkowe połączenia na trasach...

Aktualności

Jak to jest z czystością znaków drogowych? Ten przykład jest rażący

Jednym z zadań Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego jest utrzymanie w czystości...

Aktualności

Zielona woda w kranie. Czy jest to niebezpieczne? 

Dzisiaj ruszyła akcja Szczecińskiej Energetyki Cieplnej, mająca za zadanie wykryć pewne nieprawidłowości...