Dalekie rejsy, dziesiątki wydarzeń, setki zadowolonych żeglarzy i tysiące przepłyniętych mil – tak można w skrócie podsumować mijający rok w Centrum Żeglarskim.
Koniec roku to dobry czas na podsumowania. W mijającym roku Centrum Żeglarskie prowadziło zajęcia dla żeglarzy turystycznych i sportowych.
– Nasi trenerzy szkolili swoich podopiecznych m.in.: na Opitimistach, Laserach, Carinach, DZ-ach, 29er-ach oraz 420 – mówi Celina Wołosz, rzecznik prasowy Centrum Żeglarskiego.
Dziesiątki dzieci na półkoloniach
Zajęcia w sekcjach żeglarskich to nie jedyna forma aktywnego spędzania czasu przy ulicy Przestrzennej 19. W tym roku w czasie wakacji na terenie Centrum Żeglarskiego zorganizowano 6 turnusów półkolonii połączonych z grami, zabawami oraz elementami żeglarskimi. Całodniowe zajęcia sportowe obfitowały w spotkania ze służbami, sportowcami, naukę tańca, gry, żonglerkę, ale także miłą rekreację, wspólne ogniska i wiele innych. W czasie wakacji trenerzy i wychowawcy pod swoją opieką mieli dziesiątki maluchów w wieku 7-14 lat.
Siedem imprez regatowych
Przez cały sezon Centrum Żeglarskie zorganizowało i współorganizowało 7 imprez regatowych, w tym po raz pierwszy Regaty o Puchar Prezydenta Miasta Szczecina w trakcie wydarzenia Żagle 2023, w których wzięło udział łącznie 19 jednostek. Ponadto Centrum Żeglarskie zorganizowało także regaty dla dzieci – Nadzieja Sportu i Puchar Dnia Dziecka oraz zawody dla osób z niepełnosprawnościami – RegatON. Najliczniejszymi regatami dla jachtów balastowych okazały się Regaty Oderman Cup. Na Zalewie Szczecińskim w szranki stanęło łącznie 37 jednostek!
Rejsy na szerokich wodach
– Nasze jachty wypłynęły na szerokie wody i można było je spotkać m.in. w Wolinie, Sassnitz, Stralsundzie, Trzebieży, Lubczynie i w wielu innych portach – zaznaczyła Wołosz.
Jednym z najbardziej spektakularnych wyczynów może pochwalić się załoga Daru Szczecina, który w lipcu tego roku dopłynął najdalej na Północ Europy. W trakcie wyprawy załoga dopłynęła do Nordkapp i zwiedziła najpiękniejsze fiordy. Wyprawa była podzielona na 4 etapy i trwała prawie 4 miesiące.
Pozostając w tematyce podróży należy zauważyć, że w tym sezonie zakończyliśmy kajakową wyprawę „Bałtyk 100”, która została zorganizowana dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Kajakarze przepłynęli ponad 530 km!
– Na swoim koncie mamy także organizację największego wydarzania plenerowego – Żagle 2023. W trakcie tego sierpniowego weekendu sprawowaliśmy opiekę nad wszystkimi załogami jednostek, które zawitały do naszego miasta. Każdą z nich przywitaliśmy hymnami bandery, które wybrzmiały na Stacji Pilotów – dodała Wołosz.
Na pokładach statków zameldowało się ponad 200 załogantów, dla których przygotowaliśmy atrakcje sportowe, zaprosiliśmy do szczecińskich muzeów, czy oprowadziliśmy po mieście w ramach wycieczek z przewodnikiem. Całą opiekę oraz logistykę pobytów organizowaliśmy wspólnie z naszymi oficerami łącznikowymi. Ponadto dla uczestników wydarzenia przygotowaliśmy Strefę Żeglarską na North East Marinie.
Rok 2023 w liczbach:
- 7 tys. mil morskich wypływały przez jachty CŻ (Dar Szczecina, Zryw i Urtica)
- 6 półkolonii rekreacyjnych (łącznie 148 osób),
- 3 kursy – Żeglarz jachtowy dla młodzieży w formie półkolonii (łącznie 15 osób),
- 3 kursy na żeglarza jachtowego (30 osób),
- 8 kursów na sternika motorowodnego (75 osób)
- Rejs na północ Europy Darem Szczecina – 5 etapów – (39 osób),
- Rejs Zryw i Urtica – 12 osób (młodzież),
- 4 obozy (Carinowy, dwa Skiperowe, Kajakowy) – 26 osób,
- Wyprawa kajakowa BAŁTYK 100 – 6 osób.
- 5417 turystów odwiedzających Schronisko Młodzieżowe CŻ
- 10709 zarezerwowanych noclegów w Schronisku Młodzieżowym CŻ
- 223 członków załóg, które przypłynęły na Żagle 2023
- 23 oficerów łącznikowych, którzy obsługiwali Żagle 2023.