Home Aktualności CBA w Urzędzie Marszałkowskim. Urzędnik miał wyłudzać milionowe dotacje
Aktualności

CBA w Urzędzie Marszałkowskim. Urzędnik miał wyłudzać milionowe dotacje

318

W związku ze śledztwem prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Szczecinie, funkcjonariusze szczecińskiego CBA zatrzymali pięć osób. Wśród nich jest urzędnik Urzędu Marszałkowskiego,  który miał wyłudzić dotacje na kwotę ok. 2,7 miliona złotych. 

Z ustaleń wspólnego śledztwa Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Prokuratury Regionalnej wynika, że w zamian za przyjęcie korzyści majątkowej i osobistej w związku z pełnieniem funkcji publicznej oraz zatrudnianiem określonych osób do inwestycji budowlanej, doszło do nadużyć i działania na szkodę zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.

Korzyści wręczane były w związku z realizacją projektów dofinansowanych ze środków Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Podmioty, oferujące korzyści, wprowadzały w błąd co do posiadanych środków finansowych i możliwości realizacji licznych inwestycji, co miało istotne znaczenie dla uzyskania dotacji. Z ustaleń w śledztwie wynika, że doszło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego na kwotę ponad 2,7 mln zł – informuje biuro prasowe CBA

Poza wspomnianym urzędnikiem, zatrzymano też cztery inne osoby, związane z podmiotami zaangażowanymi w realizację projektów inwestycyjnych, turystycznych i ekologicznych, które były dofinansowane ze środków finansowych województwa. 

– Jak wynika z ustaleń śledztwa, osoby te wprowadzały w błąd, co do możliwości realizacji projektów oraz prawdziwości przedkładanych dokumentów – twierdzi CBA.

Cała piątka osób usłyszała zarzuty m.in.  łapownictwa, oszustwa, przekroczenia uprawnień. Prokurator zastosował wobec nich nieizolacyjne środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie od 20 tysięcy do 100 tysięcy złotych, dozór policyjny i zakaz kontaktowania się z innymi podejrzanymi w sprawie. 

Zdaniem Centralnego Biura Antykorupcyjnego cała sprawa jest rozwojowa i można się spodziewać kolejnych ustaleń. 

Urząd Marszałkowski wydał już w tej sprawie oświadczenie:

 

W związku z faktem, że nieprawidłowości będące przedmiotem śledztwa mają dotyczyć wydatkowania środków unijnych i działania na szkodę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, urząd uzyskał status poszkodowanego. Wystąpił również do Prokuratury o udostępnienie akt sprawy, gdyż jako Instytucja Zarządzająca musi mieć wiedzę, na czym ewentualne nieprawidłowości miałyby polegać. Wobec braku do dostępu do akt trudno w jakikolwiek sposób komentować sprawę.

Jednocześnie według oświadczenia złożonego pracodawcy przez pracownika urzędu, któremu postawiono zarzuty, pracownik ten nie przyznaje się do popełnienia żadnego z zarzucanych mu czynów. Dodać trzeba, że w ramach swoich obowiązków służbowych nie zajmuje się i nie zajmował na żadnym etapie przyznawaniem dofinansowania, rozliczaniem ani kontrolowaniem projektów realizowanych ze środków unijnych.

Dodatkowo w komentowaniu sprawy należy zachować daleko idącą ostrożność, gdyż wskazać należy na wysokie prawdopodobieństwo politycznych motywów śledztwa w kontekście rozpoczynającej się kampanii samorządowej. Postępowanie prowadzone jest od początku przez prokuratora Adama Gołucha, awansowanego za rządów PiS, znanego m.in. ze słynnej na całą Polskę sprawy pana Wojciecha Kwaśniaka.

Powiązane artykuły

Aktualności

Zmiany w zarządzie SEC. Adam Palacz nowym prezesem spółki

Roszady w zarządzie Szczecińskiej Energetyki Cieplnej stały się faktem. Nowym prezesem spółki...

Biznes i inwestycjeAktualności

W Podjuchach stanęła wiata-kuriozum. „Lepszy rydz niż nic”

Fakt, że wiaty na przystankach są jak najbardziej przydatne, szczególnie w trakcie...

AktualnościBiznes i inwestycjeTurystyka

Działki ogrodowe do likwidacji? Aż się prosi o przestrzeń ogólnodostępną

Łasztownia ma ogromny potencjał w kontekście zagospodarowania. Mocno może się zmienić również...

Biznes i inwestycjeAktualnościEdukacjaRozmowy

Katarzyna Rogoźnicka wyciąga młodzież z długów i apeluje: „Uczmy młodych oszczędzać”

„Kiedy w rozmowie proponuję, by sobie odkładali po 200 złotych miesięcznie, są...