Home Ekologia i zdrowie Bociany wyprowadzą się ze Szczecina?
Ekologia i zdrowieAktualności

Bociany wyprowadzą się ze Szczecina?

182

Jeszcze kilka lat temu można było on-line oglądać bocianią rodzinę na Warszewie. Swoje gniazdo miała przy kościele, w starej części dzielnicy. Od jakiegoś czasu jednak bociany na Warszewo nie przylatują i wszystko wskazuje, że ten stan rzeczy się nie zmieni. Nie ma już nawet gniazda.

 

Bociany z Warszewa były wizytówką dzielnicy. Pierwsze problemy ptaków pojawiły się w 2013 roku, kiedy to znalazł się żartowniś, który z wykorzystaniem podnośnika dostał się na wysokość gniazda. Wszystko zarejestrowała kamera, dzięki której można było przez całą dobrą obserwować warszewskie boćki. Wówczas ptaki się wystraszyły tylko na moment i następnego dnia powróciły do gniazda.

 

W kolejnych latach jednak bociany przestały przylatywać do gniazda zlokalizowanego przy ulicy Szczecińskiej. Ptasia para, Antek i Tosia, najprawdopodobniej znalazła inne miejsce do gniazdowania. W ich miejscu nie pojawił się żaden inny bociek.

 

Dlaczego te ptaki nie zamieszkują już Warszewa?

 

– Niestety ptaki opuściły gniazdo ze względu na brak dostatecznej bazy żerowiskowej – tłumaczy ornitolog, Dominik Marchowski. – Warszewo i okolice zostały bardzo mocno zurbanizowane, zniknęły miejsca podmokłe, co spowodowało ograniczenie miejsca żerowiskowego. Podobny los może spotkać bociany z innych części metropolii, na Warzymicach czy też na Mierzynie. Tam również tereny są mocno zabudowywane, a przy tym osuszane, co może spowodować wyprowadzkę ptaków w bardziej przyjazne dla nich środowisko – tłumaczy.

 

Tego rodzaju sytuacje nie powinny dziwić. Rozbudowa miast to również zmiany w przyrodzie i nie zawsze są to zmiany na gorsze.

 

– Cały czas na obrzeżach Szczecina można zauważyć bociany, one są, zmieniły jedynie miejsca lęgowe na takie, w których mają szansę wykarmić siebie i swoje potomstwo – tłumaczy Dominik Marchowski.

 

Z powodu braku dogodnych miejsc do zakładania gniazd, mocno zredukowała się też liczebność jerzyków niemal we wszystkich miastach w Polsce. A szkoda, bowiem te ptaki to naturalny sposób na pozbycie się komarów, zjadają do 20 tys. komarów dziennie, latając z prędkością do 170 km na godzinę.

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycjeAktualności

Szczecińscy strażacy będą mieli nową siedzibę. Właśnie wmurowano kamień węgielny i akt erekcyjny

Za trzy lata strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 będą pracować w...

AktualnościTurystyka

Dziś dwa świetne spacery z Michałem Rembasem

Znany szczeciński przewodnik zabiera dziś mieszkańców miasta i turystów na dwie bezpłatne...

AktualnościKultura

Wielkie szanty The Tall Ships Races, czyli żeglarskie granie podczas finału regat

Czym byłyby żeglarskie wyprawy bez szant! Nie inaczej będzie podczas wielkiego finału...

AktualnościBiznes i inwestycjeW regionie

Przetargi na sprzęt diagnostyczny pod lupą CBA. Służby weszły do dwóch szpitali w regionie

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zabezpieczyli dokumentację przetargową w placówkach medycznych z Koszalina,...