Home Ekologia i zdrowie Bociany wyprowadzą się ze Szczecina?
Ekologia i zdrowieAktualności

Bociany wyprowadzą się ze Szczecina?

150

Jeszcze kilka lat temu można było on-line oglądać bocianią rodzinę na Warszewie. Swoje gniazdo miała przy kościele, w starej części dzielnicy. Od jakiegoś czasu jednak bociany na Warszewo nie przylatują i wszystko wskazuje, że ten stan rzeczy się nie zmieni. Nie ma już nawet gniazda.

 

Bociany z Warszewa były wizytówką dzielnicy. Pierwsze problemy ptaków pojawiły się w 2013 roku, kiedy to znalazł się żartowniś, który z wykorzystaniem podnośnika dostał się na wysokość gniazda. Wszystko zarejestrowała kamera, dzięki której można było przez całą dobrą obserwować warszewskie boćki. Wówczas ptaki się wystraszyły tylko na moment i następnego dnia powróciły do gniazda.

 

W kolejnych latach jednak bociany przestały przylatywać do gniazda zlokalizowanego przy ulicy Szczecińskiej. Ptasia para, Antek i Tosia, najprawdopodobniej znalazła inne miejsce do gniazdowania. W ich miejscu nie pojawił się żaden inny bociek.

 

Dlaczego te ptaki nie zamieszkują już Warszewa?

 

– Niestety ptaki opuściły gniazdo ze względu na brak dostatecznej bazy żerowiskowej – tłumaczy ornitolog, Dominik Marchowski. – Warszewo i okolice zostały bardzo mocno zurbanizowane, zniknęły miejsca podmokłe, co spowodowało ograniczenie miejsca żerowiskowego. Podobny los może spotkać bociany z innych części metropolii, na Warzymicach czy też na Mierzynie. Tam również tereny są mocno zabudowywane, a przy tym osuszane, co może spowodować wyprowadzkę ptaków w bardziej przyjazne dla nich środowisko – tłumaczy.

 

Tego rodzaju sytuacje nie powinny dziwić. Rozbudowa miast to również zmiany w przyrodzie i nie zawsze są to zmiany na gorsze.

 

– Cały czas na obrzeżach Szczecina można zauważyć bociany, one są, zmieniły jedynie miejsca lęgowe na takie, w których mają szansę wykarmić siebie i swoje potomstwo – tłumaczy Dominik Marchowski.

 

Z powodu braku dogodnych miejsc do zakładania gniazd, mocno zredukowała się też liczebność jerzyków niemal we wszystkich miastach w Polsce. A szkoda, bowiem te ptaki to naturalny sposób na pozbycie się komarów, zjadają do 20 tys. komarów dziennie, latając z prędkością do 170 km na godzinę.

Powiązane artykuły

AktualnościEkologia i zdrowie

Kolorowy Szczecin. Ponad 25 000 kolorowych roślin

„Ponad 25 tys. kolorowych roślin zapełniło w tym roku miejskie kwietniki i...

AktualnościLifestyleTurystyka

Zwiedzanie Szczecina nigdy wcześniej nie było takie łatwe

Lubisz spacerować po Szczecinie i chciałbyś poznawać jego historię oraz ciekawostki na...

Aktualności

Niedługo ruszy nabór wniosków o tramwaje z Krajowego Planu Odbudowy. Czy Szczecin wykorzysta tą szansę?

Jak poinformował portal transport-publiczny.pl, Centrum Unijnych Programów Transportowych zapowiedziało rozpoczęcie konkursu na...

AktualnościTurystyka

Prawie stuletni szczeciński tramwaj odnalazł się w Krakowie i odzyskał swoją świetność 

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie ma powody do dumy. Do kolekcji zabytkowych...