Home Biznes i inwestycje Będzie obwodnica! Kolejna duża inwestycja drogowa się urealnia
Biznes i inwestycjeMotoryzacjaW regionie

Będzie obwodnica! Kolejna duża inwestycja drogowa się urealnia

10.2k

Dobra wiadomość dla kierowców. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na budowę nowego odcinka obwodnicy Stargardu w ramach programu budowy „100 obwodnic”.

 

Szukamy wykonawców, którzy będą zainteresowani zaprojektowaniem i budową inwestycji o długości 4,5 km. Termin składania ofert został wyznaczony na 26 stycznia przyszłego roku” – pisze Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad na swojej stronie internetowej. 

To bardzo dobra informacja nie tylko dla kierowców, ale i dla samych mieszkańców. Dotychczas krajowa 20 prowadziła od węzła Stargard Wschód na drodze S10 przez miejscowości Święte, Strachocin i Stargard. Docelowo za kilka lat DK20 ma zniknąć z centrum Stargardu, powodując tym samych płynniejszy ruch tranzytowy, gdyż obecnie na trasie znajduje się wiele skrzyżowań i przejść dla pieszych. Tym samym mieszkańcy będą mogli czuć się bezpieczniej.

Jak pisze GDDKiA:

– Obwodnica wyprowadzi ruch tranzytowy z miasta, zmniejszając hałas i ograniczając inne negatywne oddziaływania ruchu drogowego. Skróci się też dystans jaki będą pokonywać kierowcy. Obecnie długość DK20 od węzła Stargard Wschód przez miasto to 7,4 km, przejazd obwodnicą będzie krótszy o 2,9 km.

Plany zakładają budowę jednojezdniowej drogi klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego), która zaczynając od węzła Stargard Wschód, ma biec przez dolinę rzeki Krąpiel, następnie drogę powiatową Strachocin-Sułkowo, a przy końcu przechodzić nad linią kolejową nr 202 Stargard-Gdańsk. Droga ponownie zejdzie się z DK20, ale dopiero około 500 metrów od granicy miasta Stargard. 

– W przyszłym roku planowane jest podpisanie umowy. Wykonawca będzie miał 17miesięcy od podpisania umowy na opracowanie projektu budowlanego i uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Zakładamy, że stanie się to w 2025 r. co pozwoli rozpocząć roboty, na które założono 15 miesięcy.Z czasu realizacji robót wyłączone będąokresy zimowe od 16 grudnia do 15 marca. Oddanie obwodnicy do ruchu przewidziano w 2027 roku – informuje biuro prasowe GDDKiA.

Powiązane artykuły

Biznes i inwestycje

Zamykają ulicę na dobre. Będą objazdy z powodu dużej inwestycji

W związku z robotami w ramach przebudowy ulicy Kredowej od poniedziałku 4...

Biznes i inwestycje

Plac Orła Białego przejdzie prawdziwą metamorfozę. Ruszył przetarg na wykonanie tej inwestycji

Ten fragment Starego Miasta od lat czeka na rewaloryzację i wygląda na...

Biznes i inwestycje

Off-shore ze Szczecina na Bałtyk. Kiedy popłynie do nas energia?

Wizja energii odnawialnej nie tyle jest modna, ile opłacalna. Wiele krajów skusiło...

Biznes i inwestycjeEkologia i zdrowie

Paulina Łątka: „Zielone miasto w praktyce”

„Szczecin to zielone miasto, w którym troska o drzewa i tereny zielone...