Home Polityka Barwy kampanii postscriptum. Kurz opada
Polityka

Barwy kampanii postscriptum. Kurz opada

133

Wygrało nowe. Wygrała młodość. Wygrały ogólnopolskie szyldy, a lokalne komitety poszły w odstawkę. Tak, w największym skrócie można podsumować wyniki wyborów samorządowych 2024 r. Pytanie: dlaczego tak się stało?

Liderzy na wczasach i urlopach odpoczywają w ciepłych krajach albo będą za chwilę cieszyć się wolnym czasem w trakcie długiego weekendu majówkowego. Tak, wydawać by się mogło wygląda lokalna scena polityczna po wyborach samorządowych. Jednak nic bardziej mylnego. Pod tym obrazem w gminach, powiatach, miastach toczą się intensywne rozmowy i przeciąganie liny między frakcjami. Co z tego wyjdzie ? Zobaczymy – Szczeciner będzie przyglądał się i relacjonował dla Was te układanki. Tymczasem wróćmy do wyników.

Teza pierwsza – wygrało nowe, przegrali starzy. To uogólnienie, ale wydaje się, że w tej kampanii, w naszym regionie mieszkańcy chcieli widzieć u władzy nowych polityków i aktywistów lokalnych. Oczywiście mamy w radach gmin, powiatów i sejmików dawnych działaczy, którzy dostali się z pierwszych miejsc na listach. Trend był jednak taki, żeby dziękować starej władzy. Potwierdzeniem była choćby przegrana burmistrza Diakuna w Policach, czy wspieranego przez Teresę Derę kandydata na wójta Dobrej lub prezydenta Koszalina Piotra Jedlińskiego – to na rynku lokalnym, a na poziomie krajowym porażka prezydenta Wojciecha Szczurka w Gdyni.

Druga teza  – wygrali młodzi. Udowadniają to wyniki zwycięzcy wyborów czyli Koalicji Obywatelskiej. Z list tej formacji do Rady Miasta Szczecina weszło najwięcej dwudziesto i trzydziestolatków. Ta tendencja widoczna jest u nas w zachodniopomorskim, gdzie z reguły wygrywają formacje liberalne. Może być ona znakiem wymiany pokoleniowej w polityce lub sprzeciwu wyborców wobec „starców w polityce”, których najbardziej reprezentatywnym przedstawicielem jest prezes przegrywającego w naszym regionie PiS.

Po trzecie – podsumowując,  wybory samorządowe z założenia dotykające spraw lokalnych, jednak  trzeba zauważyć, że tym razem tematy bliskie mieszkańcom ustąpiły miejsca ideologicznym sporom z polityki ogólnopolskiej. Dzięki temu niewątpliwymi beneficjentami wyborów były ogólnopolskie formacje, które czasem prawie wcale nie miały reprezentacji lokalnej. Najwięcej tradycyjnie zgarnęły KO i PiS, które z sukcesem podtrzymały spór z wyborów parlamentarnych z jesieni 2023 r. W efekcie wybory samorządowe zmieniły się w plebiscyt kto jest za KO, a przeciw PiS i odwrotnie. Ze względu na obecność w ogólnokrajowych mediach swoje uszczknęły Trzecia Droga i Lewica. Najgorzej wypadły zaś komitety lokalne, które musiały pogodzić się z dominacją partii. Tak było w Szczecinie, gdzie klub urzędującego prezydenta Piotra Krzystka, stracił trzech radnych w Radzie Miasta, ale także we Wrocławiu, Koszalinie i innych miastach. Podobna tendencja jest w sejmikach – Koalicja Samorządowa aspirująca do roli przedstawiciela wszystkich samorządów w kraju wprowadziła tylko jednego radnego sejmikowego w Polsce – w sejmiku województwa zachodniopomorskiego.

Kończąc trzeba postawić pytanie czy ten partyjny trend w samorządach jest trwały i będzie obowiązywał, na wzór niemiecki, w kolejnych wyborach, czy tylko chwilowy związany z temperaturą sporu między dwoma głównymi partiami w Polsce? Pożyjemy, zobaczymy. Do następnych wyborów.

 

Powiązane artykuły

Polityka

To oni powalczą o nasze głosy. Kto startuje do Parlamentu Europejskiego ze „szczecińskiego” okręgu nr 13?

Przed nami piąte polskie wybory do Parlamentu Europejskiego, a pierwsze dla pokolenia...

Polityka

Jak wypadła II tura wyborów w zachodniopomorskim? Jest wiele niespodzianek

Choć w takich miastach, jak Szczecin i Świnoujście, wybory samorządowe rozstrzygnięto już...

Polityka

Wiadomo już, którzy politycy zasiądą w sejmikowych ławach

Znamy już rezultat głosowania do sejmiku województwa zachodniopomorskiego. Wybory do samorządu Pomorza...

Polityka

Rada Miasta po nowemu. KO będzie rządziło samodzielnie

Znamy już wyniki wyborów do Rady Miasta Szczecina. Zdecydowaną większość zdobyła Koalicja...