Home Aktualności Barwy kampanii nr 6: Czas konwencji i programów
Aktualności

Barwy kampanii nr 6: Czas konwencji i programów

97

Jako Szczeciner, staramy się nie ekscytować polityką zanadto. W ten sposób mamy komfort spoglądania na to co dzieje się na politycznej scenie z perspektywy, która z kolei pozwala zachować jako taki obiektywizm. W związku z tym, że kampania samorządowa ruszyła chcemy cyklicznie przedstawiać Państwu przedwyborcze analizy, dzięki którym będziecie mogli wyrobić sobie zdanie na temat tego co dzieje się w lokalnej polityce. Zaczynamy cykl barwy kampanii. Dla niezorientowanych lecz zainteresowanych.

 

 

W kampanijnym cyklu przyglądamy się programom komitetów. W ostatnich kilku dniach z  minioną niedzielą włącznie, główne siły obecnej kampanii samorządowej spotykały się na konwencjach prezentując swoje propozycje dla Szczecina i regionu.

Prezentacje programowe to obowiązkowy punkt kampanii wyborczej. Dlatego nie mogło ich zabraknąć w naszym cyklu. Konwencje lub konferencje odbywały się plenerze i  na salach konferencyjnych.  Czego dowiedzieliśmy się? Poniżej rajd programowy Szczecinera.

 

Nagły skok PiS-u w zieleń

Prawo i Sprawiedliwość w Szczecinie uporczywie próbuje wyrwać się ze swojej bańki i dotrzeć do nowych wyborców. Ta tradycyjna i konserwatywna partia, która zasłynęła masowymi wycinkami lasów i pohukiwaniem na rowerzystów, którzy kosztem kierowców zajmują pasy jezdni,  stara się teraz przekonać wyborców do tego, że jest zielona. Kandydaci pokazali się w parku, na tle kwitnącej forsycji w asyście zielonych, miejskich rowerów. Przekonywali, że są na „tak dla zieleni”, a także zapowiedzieli więcej ras rowerowych !

Lewica jak wiadomo socjalna

Z kolei kandydaci lewicy wspierani przez jednego z ogólnopolskich liderów partii Adriana Zandberga, przekonywali, że najważniejsza jest sprawiedliwa polityka mieszkaniowa. Co do tego zgoda, przy czym jak wiadomo za warunki rozwoju mieszkalnictwa odpowiada bardziej państwo niż samorząd. Wśród innych postulatów programowych Lewicy mamy przykłady ogólnikowe tj. zapowiedź czystej i zdrowej Odry, a także lepszej edukacji i bardziej dostępnej opieki zdrowotnej, aż po punkty konkretne np.  dokończenie budowy kolei metropolitalnej, czy przewijaki dla osób dorosłych z niepełnosprawnościami w budynkach użyteczności publicznej.

Konfederacja  puszcza oko do kierowców

Program Konfederecji, a właściwie jej kandydata na prezydenta Szczecina sprowadza się do pięciu haseł z krótkimi rozwinięciami, wśród nich: Miasto przyjazne dla biznesu – preferencyjne podatki i kompleksowa pomoc. Urząd XXI wieku – czas nowych technologii. Nowe podejście do komunikacji i transportu – tutaj proponuje się zmianę  antysamochodowej polityki miejskiej na bardziej zrównoważoną. Konfederacja obiecuje także, budżet bez deficytu, spłatę zadłużenia miasta i malejące wydatki.

Koalicja Obywatelska abstrakcyjnie

Koalicja, której obszerne fragmenty konwencji programowej transmitowało TVP Info (trudno nie odnieść wrażenia, że partie się zmieniają a obyczaje zostają) pokazała swój program w kontekście polityki krajowej. Najpierw, jako główny punkt programu wskazano pozyskanie i redystrybucję środków z KPO , a później zaprezentowano życzeniowy program. Życzenie 1 – Dynamiczny i nowoczesny region. Ma być on taki dzięki – konkurencyjnej gospodarce, habowi logistycznemu, nowoczesnemu transportowi, turystycznej destynacji, kreatywności i innowacyjności. Życzenie 2  – Wrażliwa wspólnota. Tyleż to wszystko fajne, co abstrakcyjne.

Koalicja Samorządowa wyciągnęła autorytety

Koalicja Samorządowa ogłosiła Szczecin samorządową stolicą Polski , tylko datę tej konwencji wybrano nieszczęśliwie bo w dniu masowych blokad rolniczych na drogach całego kraju – przez co samorządowcy z OK Samorząd narzekali na frekwencję. Program Koalicji Samorządowej zaprezentowano dość szybko omawiając także metodologię jego tworzenia. I tak samorządowcy biorą na tapetę w tej kampanii Zdrowie, Jakość życia, Edukację, Transport publiczny, Finanse i utrwalanie samorządności, w kontrze do prób centralizowania państwa. Co ciekawe, na tej konwencji o poszczególnych tematach mówili kandydaci – specjaliści i tak o zdrowiu dr Magda Wiśniewska, a o edukacji Cezary Urban dyrektor 13 LO.

 

Powiązane artykuły

Aktualności

Targi Zwierząt Egzotycznych. Przyjechali hodowcy z całej Polski 

Dziś rano ruszyła kolejna edycja Targów Zwierząt Egzotycznych. Zwiedzający mogli zobaczyć małe...

Aktualności

Grzybobranie na majówkę? W Polsce już zbierają pierwsze „rurkowce”

Pierwsze borowiki, koźlarze i przede wszystkim maślaki – w centralnej oraz południowo-wschodniej...

Aktualności

Szukali bliźniaka dla Patrycji. Tłumy na stoisku podczas meczu Pogoni z Piastem Gliwice

Dziś podczas meczu Pogoni Szczecin z Piastem Gliwice fundacja DKMS zachęcała potencjalnych...

Aktualności

Zielona woda wróciła. Zamiast z kranu płynie ulicami

 Zabarwienie wody było częścią wykrywania nieprawidłowości w sieci ciepłowniczej. Szczecińska Energetyka Cieplna...