Home Kultura Aurelia Michalska: „Jakby ktoś przemeblował mu pokój bez jego wiedzy i zgody”
Kultura

Aurelia Michalska: „Jakby ktoś przemeblował mu pokój bez jego wiedzy i zgody”

386

,,Niełatwo być w okresie przełomu, zmian, przemeblowania. Bo właśnie tak może się czuć nastolatek. Jakby ktoś przemeblował mu pokój bez jego wiedzy i zgody. Chociaż o to nie prosił” – 14-letnia szczecinianka, Aurelia Michalska, recenzuje dla nas ,,Młodość”, zbiór historii napisanych przez Linn Skaber, norweską dziennikarkę i pisarkę.

 

 

Pisałam już o tej książce na moim koncie na Instagramie, ale uważam, że jest tak wspaniałą, iż zasługuje na drugą recenzje bo kto zrozumie dorastającą osobę lepiej niż druga dorastająca osoba? ,,Młodość” to zbiór historii napisanych przez Linn Skaber, norweską dziennikarkę i pisarkę. Autorka tej książki spotykała się z dorastającymi dziećmi i dawała się im wypowiedzieć. Celem jej rozmów z tymi dziećmi było to, aby odkryć, jak naprawdę jest być w okresie dojrzewania, gdy ,,nie wypada” się już bawić zabawkami, kiedy ludzie traktują cię jak dziecko, ale ty rozumiesz więcej niż im się wydaje. Gdy zawieranie przyjaźni staje się dużo większym wyzwaniem.

 

Na podstawie tych rozmów autorka stworzyła szczery do bólu, obraz okresu dorastania. Ujęła mnie historia chłopca, który po śmierci swojego taty czuł, że musi być odpowiedzialny za swoją mamę i siostrę, bał się rozmawiać o tym, jak ciężko jest mu bez ojca.

 

Po przeczytaniu tej książki czułam się zrozumiana i uzmysłowiłam sobie, że nie byłam jedyną osobą, która tak ciężko przechodziła ten okres i rozstawała się z dzieciństwem, witając nowe zmartwienia i burze hormonalne. Myślę, że być może zrozumienie dorastających będzie łatwiejsze po przeczytaniu “Młodości”. Historie ludzi są opisane w fenomenalny sposób, który ciężko byłoby powtórzyć. Wierzę, iż lektura tej książki pomoże emocjonalnie nastolatkom, ale i również ich rodzicom w zrozumieniu swoich dzieci.

 

,,Młodość” zawiera również ogrom genialnych rysunków przedstawiających w artystyczny sposób sytuację tych dorastających osób. Ilustracje do książki stworzyła Lisa Aisato, dodają tej książce świetności. Żywię nadzieję, że zdecydujecie się na poznanie dorastania z innej perspektywy, tej prawdziwej, a nie tej, w którą chcą wierzyć dorośli. Książę tę otrzymała podczas warsztatów filozoficznych organizowanych w księgarni “FIKA”, za które dziękuję.

 

 

Aurelia Michalska: Insatgram @biblioteka_Aurelii

 

Powiązane artykuły

Kultura

To będzie niesamowita podróż w czasie!  „Zadzwońcie po milicję” już w grudniu w Netto Arenie

Szykuje się kolejna muzyczna podróż w przeszłość, a konkretnie w lata osiemdziesiąte...

Felietony Kultura

Głośnia, Marcin i taadaam!

Czwartkowy wieczór, Piwnica Kany. Wchodzę w gronie znajomych. Wewnątrz kilkanaście osób krząta...

AktualnościKulturaLifestyle

To będzie niesamowity weekend! Oto najciekawsze wydarzenia na 19-21 kwietnia

  Weekend zbliża się wielkimi krokami. Sprawdźmy, jakie są najciekawsze propozycje na...

Kultura

Szczecińskie kryminały podbijają miasto. Już niebawem ciekawe spotkanie z pisarzami

Już w przyszły w piątek, 26 kwietnia 2024 roku, o godzinie 17.00...