Home Kultura Aktorzy Teatru Polskiego uhonorowani
Kultura

Aktorzy Teatru Polskiego uhonorowani

475
Foto: FB/TeatrPolskiWSzczecinie

O sporym sukcesie i powodach do dumy może mówić szczeciński Teatr Polski, ponieważ jego czterech aktorów – Adam Dzieciniak, Michał Janicki, Sławomir Kołakowski i Mirosław Kupiec –  zostało odznaczonych honorowymi, złotymi odznakami Gryfa Zachodniopomorskiego. 

 

Na gali zwieńczającej obchody dwudziestych siódmych urodzin Czarnego Kota Rudego zabrakło tylko tego ostatniego, ponieważ ze względów zdrowotnych nie mógł uczestniczyć w niej osobiście. Pozostali z nich otrzymali odznaczenia z rąk marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza. 

Szczególnie wyróżnienie spotkało Wiesława Łągiewkę. Ponieważ sam posiada takową odznakę, dostał on nagrodę specjalną – dzwon i „laurkę” z gratulacjami i kolejnym Złotym Gryfem od wyżej wymienionych kolegów i dyrektora Teatru Polskiego Adama Opatowicza. 

Adam Dzieciniak jest aktorem Teatru Polskiego od roku 1987. Związany z Czarnym Kotem Rudym – teatralną Sceną Kabaretową. Zdobył wykształcenie na wydziale lalkarskim wrocławskiej PWST, a przed publicznością zadebiutował w 1979 roku rolą Koziołka w spektaklu „Alarm za kulisami” na deskach Teatru Lalki „Tęcza” w Słupsku. Zawodowo związał się z teatrami: Dramatycznym w Słupsku, Dramatycznym w Elblągu, Lubuskim Teatrem im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze oraz Teatrem Kameralnym w Szczecinie.

Michał Janicki występuje na deskach Teatru Polskiego od 1992 roku, gdzie zadebiutował jako Gustaw w „Ślubach panieńskich” (za tę rolę otrzymał nagrodę publiczności dla najsympatyczniejszego aktora w tym spektaklu). Ponadto jest współzałożycielem i dyrektorem artystycznym Teatru Kameralnego, gdzie nie tylko występuje, ale również reżyseruje oraz zajmuje się organizacją międzynarodowego festiwalu muzyki teatralnej Euromusicdrama. Okazjonalnie współpracuje z Teatrem Polskiego Radia w Warszawie.

Sławomir Kołakowski jest związany ze szczecińską sceną od 1993 roku, gdzie zadebiutował rolą Flote w „Czerwonych nosach”. W sezonie 1994/95 został nominowany do nagrody Bursztynowego Pierścienia za rolę Pana w jednoaktówce A. Fredry „Świeczka zgasła”. Znany szczecińskiej publiczności z interesujących ról w spektaklach „Peer Gynt” Ibsena (Peer Gynt), „Curikow” Kuroczkina (Curikow) czy „Ślub” Gombrowicza (Henryk). W aktualnym repertuarze można go zobaczyć w brawurowej roli Larry’ego w „Kogucie w rosole” S. Jokica, znakomicie przyjętej przez krytykę roli Ojca w „Romeo i Julii” Szekspira, tragicznej postaci Leonarda w „Wieczorze w teatrze” F.G. Lorci, tragikomicznej Iwrońskiego w „Pijakach” Bohomolca, jako Tolo w musicalu „Zamek na piasku” Andrzeja Zaorskiego, oraz w spektaklu ,,Tartuffe albo szalbierz” w roli Tartuffe’a. 

Mirosław Kupiec występuje na deskach Teatru Polskiego od 1995 roku. Związany jest ze sceną Czarnego Kota Rudego. Podjął się nie tylko pracy scenicznej, ale też działalności dydaktyczno-edukacyjnej, za co otrzymał w Warszawie nagrodę Towarzystwa Kultury Teatralnej w konkursie „Bliżej Teatru”. Aktor również przez ćwierć wieku wprowadzał – grupy dzieci, młodzieży i dorosłych – w tajniki sceny i zakulisowe tajemnice teatru, za co został uhonorowany nagrodą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego PRO ARTE (w 2022 roku). Organizował także spotkania, po spektaklach, ze znanymi aktorami dużych ośrodków teatralnych.

Powiązane artykuły

Felietony Kultura

Głośnia, Marcin i taadaam!

Czwartkowy wieczór, Piwnica Kany. Wchodzę w gronie znajomych. Wewnątrz kilkanaście osób krząta...

AktualnościKulturaLifestyle

To będzie niesamowity weekend! Oto najciekawsze wydarzenia na 19-21 kwietnia

  Weekend zbliża się wielkimi krokami. Sprawdźmy, jakie są najciekawsze propozycje na...

Kultura

Szczecińskie kryminały podbijają miasto. Już niebawem ciekawe spotkanie z pisarzami

Już w przyszły w piątek, 26 kwietnia 2024 roku, o godzinie 17.00...

Kultura

„Okrętowiec na Wulkanie”-projekcja filmu Marka Osajdy i Marka Klasy

Jutro w Książnicy Pomorskiej odbędzie się projekcja filmu poświęconego prof. Eugeniuszowi Skrzymowskiemu,...