Home Aktualności Afrykański Pomór Świń. Szczecin znalazł się w najwyższej strefie ryzyka
Aktualności

Afrykański Pomór Świń. Szczecin znalazł się w najwyższej strefie ryzyka

152

Zgodnie z informacjami podanymi przez Główny Inspektorat Weterynarii, Szczecin i obszary wokół miasta to jedne z największych ognisk Afrykańskiego Pomoru Świń w Polsce. W październiku w okolicy Szczecina znaleziono 9 padniętych dzików oraz zakażoną trzodę chlewną. Problem dotyczy całej Europy Środkowo-Wschodniej, ale nie dotarł za naszą zachodnią granicę.

 

Afrykański Pomór Świń to groźna choroba wirusowa, na którą chorują dziki i świnie domowe. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, dlatego nie ma żadnego zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Zakażenie ASF może mieć jednak opłakane skutki w przypadku trzody chlewnej. Wirus utrzymuje się w zwłokach padłych dzików i świń przez długi czas, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska.

 

W ostatnim czasie w okolicach Szczecina pojawiły się zgłoszenia dotyczące aż 9 przypadków padniętych dzików. Odkryte zostały również ogniska ASF u trzody chlewnej w Przęsocinie (pow. policki). Z tego względu północne obszary Szczecina i tereny pow. polickiego aż do Zalewu Szczecińskiego zostały określone jako obszar objęty ograniczeniami III. Oznacza to wprowadzenie szeregu środków zapobiegawczych rozprzestrzenianiu się ASF zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa. Są to m.in.: zakaz polowań, zakaz uboju świń na własny użytek, dezynfekcja zwierząt i pomieszczeń oraz wzmożone kontrole weterynaryjne. 

 

Co ciekawe większych problemów z ASF nie zgłaszają nasi zachodni sąsiedzi i inne państwa Europy Zachodniej. Według map niemieckiego, krajowego laboratorium Friedrich-Loeffler Institut nie ujawniono w okresie ostatniego miesiąca żadnych padniętych dzików ani ognisk ASF wśród trzody chlewnej poza dwoma przypadkami w pobliżu południowej granicy Polski. Problem w zasadzie występuje tylko w Europie Środkowo-Wschodniej i w północnych Włoszech. Potwierdza to Rozporządzenie Komisji Europejskiej z 24 października, w którym obszarem ograniczonymi II zostały objęte tylko 4 niemieckie gminy. W Polsce jest to kilkanaście gmin i powiatów z woj. warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, lubelskiego i zachodniopomorskiego.

 

 

Padnięte dziki w okolicach Szczecina zostały odnalezione na przestrzeni zaledwie kilku dni. To oznacza, że takie sytuacje mogą się powtórzyć. Usuwanie martwych osobników ze środowiska to jeden ze sposobów walki z wirusem ASF. Minimalizuje ryzyko ewentualnego rozprzestrzeniania się choroby, w tym ryzyko wprowadzenia ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie. Fakt znalezienia padłego dzika należy zgłosić do powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej miejscowego koła łowieckiego. 

 

 

Powiązane artykuły

Aktualności

Wzruszające podziękowania dla szczecińskich ratowników

Tylko w listopadzie zespoły ratownictwa medycznego udzieliły pomocy w naszym województwie ponad...

Aktualności

Dziś o 17:00 zawyją syreny

Wczoraj po południu Polska Policja poinformowała o śmierci obu wrocławskich policjantów ranionych...

Aktualności

Dyskusja o nowej Alei? To spotkanie już w środę

  ŚRODEK Śródmiejski Punk Sąsiedzki organizuje spotkanie z Dorotą Kowalewską – menadżerką...

Aktualności

Zamienili się miejscami w pojeździe, ale na niewiele się to zdało

20 letni kierujący obcokrajowiec odpowie za złamanie orzeczenia Sądu. Mężczyzna chcąc uniknąć...